با توجه اعلام نتایج کنکور

آنچه کنکوری‌های مجاز باید درباره انتخاب رشته بدانند

کارنامه ملاک عمل داوطلبان کنکور منتشر شد و مهلت انتخاب رشته برای داوطلبان مجاز از روز 31 مردادماه آغاز می‌شود.

کارنامه ملاک عمل داوطلبان کنکور منتشر شد و مهلت انتخاب رشته برای داوطلبان مجاز از روز 31 مردادماه آغاز می‌شود.

به گزارش کارآفرینان موفق از خبرگزاری فارس، کارنامه ملاک عمل داوطلبان آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفت.

دفترچه‌های راهنمای انتخاب رشته در همه گروه‌های آزمایشی حداکثر تا روز یکشنبه ۲۹ مردادماه در درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان منتشر خواهد شد و انتخاب رشته از طریق سامانه جامع آزمون سراسری برای همه گروه‌های آزمایشی از روز سه‌شنبه به تاریخ ۳۱ مردادماه آغاز و تا روز شنبه ۴ شهریورماه ادامه خواهد داشت.

داوطلبان پس از انتشار دفترچه راهنما، ابتدا نسبت به مطالعهٔ دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی (دفترچه شماره ۲) گروه آزمایشی مربوط و توضیحات مندرج در بخش پیوست ها و نیز ویژه نامه انتخاب رشته اقدام کرده و کدرشته محل‌های مورد نظر خود را (برابر ضوابطی که در دفترچه راهنمای انتخاب رشته درج شده) استخراج و به ترتیب تقدمِ علاقه مرتب کنند.

پس از آن، کدرشته‌های انتخابی خود را ابتدا در فرم پیش‌نویس مندرج در انتهای دفترچه راهنمای انتخاب رشته درج و پس از اطمینان از صحت کدرشته محل‌های انتخابی، این کدرشته محل‌ها را در فرم انتخاب رشته اینترنتی ثبت و تکمیل کنند.

پس از تائید نهایی کدرشته‌های انتخابی، شماره ۱۵ رقمی توسط سیستم به عنوان رسید انتخاب رشته در اختیار متقاضی قرار داده خواهد شد. داوطلبان توجه داشته باشند که فقط یک بار اجازه انتخاب رشته به هر فرد داده می‌شود. ضمناً پس از انجام انتخاب رشته و دریافت رسید ۱۵ رقمی، داوطلبان می‌توانند فرم انتخاب رشته خود را به تعداد دفعات محدود تصحیح یا ویرایش کنند.
در صورت علاقه به انتخاب رشته‌های خاص یا بورسیه، حتماً شرایط و ضوابط این رشته ها را (که بصورت جداگانه به عنوان پیوست دفترچه‌های راهنمای انتخاب رشته در درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان درج شده است) مطالعه کنند و صرفاً در صورت داشتن شرایط لازم، این رشته ها را انتخاب کنند، فهرست اسامی معرفی شدگان چندبرابرِ ظرفیت برای رشته های بورسیه و دارای شرایط خاص برای انجام مراحل مصاحبه یا گزینش در اواسط شهریورماه در درگاه اطلاع رسانی منتشر خواهد شد.

با توجه به اینکه پذیرش دانشجو در رشته‌های علوم ورزشی و آموزشِ تربیت‌بدنی در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی و همچنین رشته‌های تحصیلی گروه آزمایشی هنر شامل (نقاشی، ارتباط تصویری، آموزش هنر، طراحی پارچه، طراحی لباس، گرافیک، طراحی صنعتی، ادبیات نمایشی، مجسمه‌سازی، موسیقی ایرانی، موسیقی جهانی، کتابت و نگارگری، آهنگسازی، بازیگری، طراحی صحنه، نمایش عروسکی، عکاسی و سینما) با شرایط خاص صورت می‌پذیرد، داوطلبانی که قبلاً برای شرکت در آزمون عملی این رشته‌ها در بازهٔ زمانی ۱۳ تیر تا ۱۹ تیر اعلام علاقمندی کرده و در آزمون عملی آنها شرکت کرده یا خواهند کرد، در صورت تمایل لازم است این رشته‌ها را در بین ۱۵۰ انتخاب خود در فرم انتخاب رشته، در هر اولویتی که علاقه دارند، قرار دهند.

سامانهٔ انتخاب رشتهٔ مجازی سازمان سنجش حداکثر تا تاریخ ۳۱ مرداد از طریق درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان، به منظورِ راهنمایی و کمک به داوطلبان در انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ (برای رشته‌های با آزمون و رشته‌های صرفاً براساس سوابق تحصیلی) در دسترس داوطلبان قرار خواهد گرفت.

ویژه‌نامهٔ راهنمای انتخاب رشتهٔ آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ شامل مطالبی درباره انتخاب رشته از جمله تشریح محتوای کارنامه آزمون، آشنایی با بومی‌گزینی، انواع سهمیه‌ها، استفاده از انتخاب رشته مجازی و نکته‌های مهم در انتخاب رشته اصلی، تدوین و در روز یکشنبه29 مردادماه منتشر می‌شود، مطالعه این ویژه‌نامه به داوطلبان، والدین آنها و مشاوران توصیه می‌شود.

داوطلبان در صورت مشاهده مغایرت در سهمیه ایثارگران و یا درخواست اِعمالِ سهمیهٔ ایثارگران، باید حداکثر تا تاریخ 30 مردادماه به ارگان‌های مربوط (محل تشکیل پرونده ایثارگری) مراجعه و موضوع علت عدم تأیید سهمیه و یا درخواست اِعمالِ سهمیه را پیگیری نمایند. در صورت تأیید نهایی سهمیه آنان و ارسال مشخصات داوطلبان حداکثر تا تاریخ 4 شهریورماه به این سازمان توسط ستاد کل ارگان ذیربط در تهران، سهمیه آنان برای مرحله گزینش نهایی اعمال خواهد شد. در غیر این صورت بعد از تاریخ مذکور اقدامی در خصوص اعمال سهمیه ایثارگران بعمل نخواهد آمد و این داوطلبان با سهمیه آزاد گزینش خواهند شد.

درصورتی که تغییری در وضعیت علمی داوطلبان به دلیل اصلاح سهمیه ایجاد شود، نتیجه در کارنامه آنها اعمال و در نیمه دوم شهریور ماه برای اصلاح انتخاب رشته، با این دسته از داوطلبان مساعدت لازم صورت می‌گیرد.