بودجه دانشگاه تهران برای بورسیه دانشجویان افغانستانی ۵ برابر شد

مدیرکل امور اعضای هیات علمی و دانشجویان بین الملل دانشگاه تهران از پنج برابر شدن بودجه این دانشگاه برای بورسیه دانشجویان افغانستانی خبر داد و گفت: امسال بر این اساس به میزان بیشتری می‌توانیم از دانشجویان افغانستانی به ویژه دانشجویان دختر حمایت کنیم.

مدیرکل امور اعضای هیات علمی و دانشجویان بین الملل دانشگاه تهران از پنج برابر شدن بودجه این دانشگاه برای بورسیه دانشجویان افغانستانی خبر داد و گفت: امسال بر این اساس به میزان بیشتری می‌توانیم از دانشجویان افغانستانی به ویژه دانشجویان دختر حمایت کنیم.

به گزارش کارآفرینان موفق روز سه شنبه در مراسم گردهمایی دانشجویان افغانستانی دانشگاه تهران از تحصیل ۴۷۰ نفر دانشجوی افغانستانی در این دانشگاه خبر داد و افزود: ۱۴۰ نفر از این دانشجویان، دختر هستند.

وی درباره تسهیلات ویژه دانشگاه تهران برای دانشجویان افغانستانی، اظهار داشت: برآوردها نشان می‌دهد مجموع شهریه‌ای که دانشگاه تهران از هر دانشجوی افغانستانی دریافت می‌کند، کمتر از هزینه‌ای است که برای هر دانشجو در طول دوران تحصیل صورت می‌گیرد.

مدیرکل اعضای هیأت علمی و دانشجویان بین‌الملل دانشگاه تهران، ارائه بورس به دانشجویان افغانستانی به‌ویژه دانشجویان دختر را از اقدامات این دانشگاه در حمایت از دانشجویان افغانستانی برشمرد و خاطرنشان کرد: بیش از ۵۰ درصد دانشجویان افغانستانی شاغل به تحصیل در دانشگاه تهران دارای بورس تحصیلی هستند که این بورس از ۲۰ تا ۸۰ درصد شهریه را شامل می‌شود.

ملک همچنین گفت: با تصویب شورای بین الملل، هیات رئیسه و هیات امنای دانشگاه تهران، بودجه دانشگاه برای بورسیه دانشجویان افغانستانی پنج برابر شد. بر این اساس، امسال به میزان بیشتری می‌توانیم از دانشجویان افغانستانی بویژه دانشجویان دختر حمایت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: دانشجویانی که بورسیه می شوند تکالیف و وظایفی برعهده دارند و در دوره تحصیل نباید دچار افت تحصیلی شوند.

مدیرکل اعضای هیأت علمی و دانشجویان بین‌الملل دانشگاه تهران همچنین به ساماندهی کانون فارغ‌التحصیلان بین‌الملل این دانشگاه اشاره کرد و اظهار داشت: دانشجویان افغانستانی شاغل به تحصیل در دانشگاه تهران می‌توانند از طریق آشنایی با این فارغ‌التحصیلان که اکنون دارای شرکت‌ها و مؤسسات معتبر هستند، در کنار تحصیل به آینده شغلی خود نیز بیاندیشند.

اعطای بورسیه تحصیلی کامل به ۵ درصد دانشجویان بین‌الملل نخبه دانشگاه تهران

ملک همچنین بر حمایت ویژه از دانشجویان نخبه افغانستانی اشاره کرد و گفت: دانشگاه تهران امسال به پنج درصد دانشجویان بین‌الملل نخبه، بورسیه تحصیلی کامل می‌دهد. همزمان با آغاز بررسی اولیه پرونده‌ها، ۲ نفر اولی که این بورس شامل حالشان شده است، دو دانشجوی دختر افغانستانی هستند.

دریافت ریالی شهریه دانشجویان افغانستانی

وی با اعلام اینکه شهریه دانشجویان افغانستانی در دانشگاه تهران یک‌چهارم شهریه سایر دانشجویان بین‌الملل دانشگاه تهران است، اظهار داشت: دانشگاه تهران دریافت شهریه دانشجویان افغانستانی را به ریال تبدیل کرده است. دانشجویان افغانستانی در حال حاضر شهریه‌ای معادل دانشجویان ایرانی پردیس‌های خودگردان دانشگاه تهران پرداخت می‌کنند.

جزئیات پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان افغانستانی در مقطع کارشناسی دانشگاه تهران

این مسوول دانشگاه تهران همچنین درباره شیوه پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان افغانستانی برای تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه تهران، اعلام کرد: برادران و خواهران افغانستانی که دارای معدل بالا و سوابق تحصیلی خوب باشند، می‌توانند بر اساس سوابق تحصیلی وارد مقطع کارشناسی دانشگاه تهران شوند. مراحل بررسی و پذیرش این داوطلبان با تصمیم شورای پذیرش دانشگاه تهران جلو می‌رود.

درخواست داوطلبان افغانستانی ۲۰ روزه بررسی می‌شود

ملک همچنین گفت: شاید در گذشته تصمیم‌گیری درباره پرونده‌ها و درخواست‌های پذیرش دانشجو بسیار طولانی می‌شد اما در حال حاضر حداکثر تا ۲۰ روز از ارائه درخواست، موضوع توسط شورای پذیرش دانشگاه تهران تصمیم‌گیری می‌شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، در پایان این گردهمایی، اسرا حیدری دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی، سارا صادقی دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده علوم و فنون نوین، سمیه حسامی دانشجوی دکتری دانشکده مدیریت، صدیقه رضایی دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی، فاطمه کارند دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکدگان فارابی و مومنه سادات حسینی دانشجوی دکتری دانشکدگان فارابی دانشگاه تهران به عنوان دانشجویان برتر دختر افغانستانی دانشگاه مورد تقدیر قرار گرفتند.