بزرگداشت مقام زن و تقدیر از ۱۸ استاد و پژوهشگر خانم پراستناد دانشگاه تهران

تخفیف‌های بیمه ای و خبر های تازه برای زنان از زبان معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور

 معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: باید برای موضوع حجاب و عفاف برای مردان و پسران چه در مدرسه چه در دانشگاه و حتی در دوره سربازی آموزش‌هایی در نظر گرفته شود تا زیست عفیفانه تری داشته باشیم. معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور با تاکید بر اینکه بازنشستگی پیش از […]

 معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: باید برای موضوع حجاب و عفاف برای مردان و پسران چه در مدرسه چه در دانشگاه و حتی در دوره سربازی آموزش‌هایی در نظر گرفته شود تا زیست عفیفانه تری داشته باشیم.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور با تاکید بر اینکه بازنشستگی پیش از موعد زنان بعید است، گفت: با توجه به ورشکستگی صندوق‌های بازنشستگی، بازنشستگی پیش از موعد زنان بعید است؛ اما با این وجود این موضوع را پیگیری می‌کنم.
به گزارش کارآفرینان موفق، انسیه خزعلی در همایش بزرگداشت مقام زن و تقدیر از ۱۸ استاد و پژوهشگر خانم پراستناد دانشگاه تهران که امروز در تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه برگزار شد، از ارائه تسهیلات و اعتبارات به زنان به ویژه زنان آسیب دیده در سفرهای استانی دولت خبر داد و گفت: کار دیگری که در حوزه بودجه برای زنان در دولت انجام دادیم یک درصد تکلیفی است که این بودجه سال گذشته بجز فصول ۱، ۴ و ۶ بود، اما امسال اگر چه ادغام شده است اما میزان آن سه برابر بودجه سال گذشته شده است. امیدوار هستیم با این تصویب ها و سایر کارهایی که برای زنان انجام می دهیم شاهد رشد و پیشرفت حوزه زنان باشیم.
وی در ادامه باید زنان تاثیرگذار در هر حیطه و موضوع اعم از هنر، فرهنگ، رسانه، علم، فناوری، آموزش و پرورش و غیره را شناسایی کنیم، تصریح کرد: با معرفی این زنان موفق می توان علاوه بر ایجاد هم افزایی بین آنها، می شود در صورت لازم حمایت ها و تسهیلات لازم را برای پیشرفت این زنان موفق انجام داد.
معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور با بیان اینکه برای حضور زنان در مدیریت‌ها نباید منعی وجود داشته باشد، گفت: همانگونه که رهبر انقلاب در دیدار با زنان اعلام کردند که باید شایسته سالاری مد نظر قرار بگیرد و نه جنسیت. این دولت هم در این مسیر گام نهاده و بازخورد خوبی از مشارکت زنان در مسئولیت‌ها داشتیم.
معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور  همچنین با تاکید بر اینکه باید بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار و بیمه زنان باردار را داشتیم، اظهار کرد: با این وجود تا زمانی که بودجه این امر تامین نشود، نمی‌شود کاری کرد هر چند که ساختارهای این موضوع باید اصلاح شود، اما اجرای آن نیاز به تخصیص بودجه است. ضمن اینکه برای عملیاتی کردن قانون‌های جمعیت و خانواده اقدامات خوبی صورت گرفته است.
خزعلی در پایان با اشاره به اینکه شغل منعطف هم در شورای برنامه ریزی زنان تصویب شده است، تصریح کرد: در حال رایزنی برای سیاستگذاری و اجرای این امر هستیم.
معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور با تاکید بر اینکه بازنشستگی بیش از موعد زنان بعید است، گفت: تخفیف‌هایی برای زنان در این خصوص صورت گرفته است؛ اما با توجه به ورشکستگی صندوق های بازنشستگی، بازنشستگی پیش از موعد زنان بعید است و فکر نمی‌کنم تخفیف‌های دیگری در نظر گرفته شود، اما با این وجود این موضوع را پیگیری می کنم.
ضرورت«آموزش عفاف به پسران» در دانشگاه و خدمت سربازی

 معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: باید برای موضوع حجاب و عفاف برای مردان و پسران چه در مدرسه چه در دانشگاه و حتی در دوره سربازی آموزش‌هایی در نظر گرفته شود تا زیست عفیفانه تری داشته باشیم.

انسیه خزعلی،گفت: امیدواریم محور حرکت زنان مقاومت باشد و به یمن تقارن سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی و میلاد حضرت زهرا (س) شعار این هفته را قهرمان، نامگذاری کردیم. امیدواریم بتوانیم صدای مقاومت را به سراسر دنیا برسانیم.

وی با اشاره به گرامیداشت هفته زن گفت: اولین روز یعنی چهارشنبه به نام زن، بیداری و مکتب شهید سلیمانی نامگذاری شده و به همین ترتیب سایر روزها نیز با تاکید بر مقاومت نامگذاری شده است. امیدواریم بتوانیم در این هفته حمایت‌های بیشتری از زنان داشته باشیم.

او با اشاره به کنگره ملی زنان تاثیرگذار گفت: از سال گذشته این کنگره به صورت ملی و بین المللی برگزار شد امسال کنگره بین المللی به میزبانی ارمنستان با تاخیر به دلیل شرایط آب و هوایی برگزار می‌شود، اما در سطح ملی در تمام استان‌ها و در سراسر کشور به صورت همزمان در روز چهارشنبه برگزار می‌شود و از خانواده شهدا تجلیل خواهد شد. برای شناسایی بانوان که فعالیت در صحنه‌های مختلف داشته و با حفظ خانواده اقدامات تاثیرگذار داشته اند اقدامات لازم صورت گرفته و در سامانه بانوان تاثیرگذار ۸ کارگروه مشخص شده و افرادی که در سامانه ثبت نام می‌کنند در یکی از این کارگروه‌ها حیطه فعالیت خود را مشخص می‌کنند باتوجه به درخواست استان‌ها، مهلت ثبت نام در سامانه زنان تاثیرگذار تا روز چهارشنبه ۱۳ دی ماه تمدید شده است و بعد از پایان ثبت نام داوری‌ها آغاز می‌شود و بعد ارزیابی تخصصی خواهد شد و با رای مردم بانوی تاثیرگذار در سطح ملی مشخص خواهد شد.

وی ادامه داد: این زنان تاثیرگذار در حیطه‌های مختلف و در مقاطع مختلف حضور دارند و در مقاطع مختلف به ویژه بهمن ماه از این زنان تقدیر خواهیم کرد.

او تصریح کرد: شناسایی بانوان توانمند و استفاده از آن‌ها برای رفع مشکلات منطقه یک برنامه مستمر است و در این برنامه از ظرفیت‌های مختلف محلات از جمله مساجد استفاده خواهد شد همچنین از دهیاران زن کمک گرفتیم تا حمایت‌های بیشتری از زنان روستایی داشته باشیم و از مهاجرت زنان روستایی جلوگیری شود امیدواریم زنان تاثیرگذار به شهرهای بزرگ اکتفا نکرده و در شهرهای کوچک و روستاها نیز گسترش پیدا کند قطعا از ظرفیت مساجد، سراهای محله و … استفاده خواهد شد.

خزعلی خاطرنشان کرد: درخصوص حجاب و عفاف لازم است که آموزش و مهارت آموزی برای دختران، خانواده‌ها و پسران در نظر گرفته شود. گاهی اوقات حجاب و عفاف فقط به زنان و دختران جهت دهی می‌شود در حالی که باید این موضوع برای مردان و پسران چه در مدرسه چه در دانشگاه و حتی در دوره سربازی آموزش‌هایی در نظر گرفته شود تا زیست عفیفانه تری داشته باشیم. همچنین در طرح زیست عفیفانه که با همکاری آستان قدس در مدارس انجام می‌شود آسیب شناسی صورت گرفته و آموزش‌هایی به دانش آموزان و خانواده‌های آن‌ها ارائه شود.

خزعلی تصریح کرد: برنامه‌ای درخصوص حمایت از خانواده زندانیان داشتیم که براین اساس خیرین خانم حمایت‌هایی از خانواده زندانیان داشته باشند و این حمایت‌ها اعم از مالی و غیرمالی است.

وی ادامه داد: تا روز گذشته ۳۲ هزار و ۵۰۰ زن تاثیرگذار در سامانه ثبت نام کرده اند که تعدادی مدارک شان کامل نیست و بعد از تکمیل مدارک در چرخه بررسی‌ها قرار خواهند گرفت.

او درباره لزوم تاسیس مهدهای کودک در ادارات و همچنین دورکاری زنان گفت: قرار بود اتاق مادر و کودک در ادارات راه اندازی شود در خصوص دورکاری هم تا جایی که امکان دارد ادارات همکاری لازم را داسته باشد و از نظر قانونی منعی درخصوص، دورکاری زنان وجود ندارد و اگر کاری قابلیت دورکاری دارد امیدواریم مدیران مربوطه همکاری لازم را داشته باشند.

وی ادامه داد: در زمینه ساختاری نیز ارتقای ساختار زنان و مشاوران در ادارات و سازمان‌ها در آغازین ماه‌های دولت صورت گرفت. تخصیص اعتبارات خاص استانی برای زنان و خانواده از اقداماتی است که در این دو سال صورت گرفته است همچنین بیمه‌های ناباروری، مادران باردار تا پایان شیردهی و صندوق ضمانت زنان سرپرست خانوار از جمله اقداماتی است که طی این دو سال صورت گرفته است.

خبرنگار: فاطمه حبیبی