تولید سرامیک نسوز صنعتی به همت فناوران ایرانی

به گزارش مجله کارآفرینان موفق، به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، سرامیک نسوز از موادی ساخته می شوند که قابلیت تحمل دمای بسیار بالا دارند و در محیط هایی با دمای زیاد می توانند مقاومت خوبی از خود نشان دهند. ناهید چگینی عضو هیات مدیره شرکت اوارپلاست کومش درمورد این دستاورد گفت: سرامیک نسوز […]

به گزارش مجله کارآفرینان موفق،

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، سرامیک نسوز از موادی ساخته می شوند که قابلیت تحمل دمای بسیار بالا دارند و در محیط هایی با دمای زیاد می توانند مقاومت خوبی از خود نشان دهند.

ناهید چگینی عضو هیات مدیره شرکت اوارپلاست کومش درمورد این دستاورد گفت: سرامیک نسوز صنعتی در صنایع مختلف پیشرفته به کار می رود و استفاده از آن در اماکنی که احتمال آتش سوزی یا گرمای زیاد وجود دارد، می تواند بسیار از نظر اقتصادی و ایمنی  به صرفه باشد.

این مدیر حوزه دانش بنیان توضیح داد: تولید سرامیک نسوز فرصت های شغلی زیادی به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کرده است و علاوه بر آن حجم زیادی صرفه جویی ارزی برای کشور رقم زده است.

استفاده در خودروسازی

براساس گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کاربرد سرامیک نسوز صنعتی در صنایع خودروسازی، صنایع ریلی، صنایع نفت، گاز، و پتروشیمی، صنعت چوب و مبلمان، صنعت چاپ و بسته بندی، صنعت نساجی و صنایع برق، الکترونیک، و مخابرات است.

سرامیک نسوز دارای بسیاری از قابلیت های دیگر مانند مقاومت عالی در برابر اکسیداسیون و خوردگی، عایق حرارتی بالا و مقاومت مکانیکی، انبساط حرارتی کم و مقاومت در برابر سایش فوق العاده نیز هستند.

جدای از درجه حرارت بالا و مقاومت در برابر نفوذ ناپذیری مواد شیمیایی که از اصلی ترین خصوصیات نسوز است، سرامیک های نسوز قادر هستند در برابر ترکیبات شیمیایی، خوردگی و همچنین فشارهایی که بر آن وارد می شوند مقاومت بسیار بالایی از خود نشان دهند.

سرامیک های نسوز در صنایعی که با آتش سر و کار دارند بخصوص در آسترهای کوره های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. آن ها می توانند انرژی گرمایی بسیار بالایی را تحمل کنند. دمایی که قادر هستند سرامیک های نسوز تحمل کنند بین ۶۰۰ تا ۲۰۰۰ درجه سانتیگراد است.

سرامیک نسوز یک عایق مهم

سرامیک نسوز صنعتی جداره نازک با استحکام پیچیدگی، شوک پذیری الکتریکی، عایق الکتریکی، عایق حرارتی و تحمل حرارتی بالایی دارد.