حمایت از استارتاپ‌های ورزشی/تشکیل زیست‌بوم نوآوری در ورزش

به گزارش مجله کارآفرینان موفق، مهدی رسولی در گفت وگو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، همزمان با هفته تربیت بدنی (۲۶ مهر تا ۲ آبان) در توضیح اقدامات پیشین مرکز نوآوری پژوهشگاه زیرنظر معاونت فناوری اظهار داشت: طی سال‌های اخیر از ۱۴ استارتاپ فعال در زمینه ورزشی در جهات سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و تجهیزات آزمایشگاهی […]

به گزارش مجله کارآفرینان موفق،

مهدی رسولی در گفت وگو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، همزمان با هفته تربیت بدنی (۲۶ مهر تا ۲ آبان) در توضیح اقدامات پیشین مرکز نوآوری پژوهشگاه زیرنظر معاونت فناوری اظهار داشت: طی سال‌های اخیر از ۱۴ استارتاپ فعال در زمینه ورزشی در جهات سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و تجهیزات آزمایشگاهی و غیره حمایت کردیم. 

یکی از این استارتاپ ها سامانه با مربی   است که مربی‌های ورزشی هر رشته تخصصی در آن ثبت‌نام کرده‌اند و هر فرد متقاضی می‌تواند از مربی متخصص مد نظر و ساکن محله خود مطلع شود. در حال رایزنی با فدراسیون‌های مختلف ورزشی هستیم تا تعداد مربیان حاضر در این پایگاه در رشته‌های مختلف افزایش یابد. همچنین استارتاپ‌های مستقر در مرکز نوآوری فناوری های ورزشی ایران دستاوردهای خوبی داشته‌اند؛ از جمله دستگاه‌هایی در زمینه تجهیزات پزشکی مانند دستگاه توپ‌پرت‌کن که باشگاه‌های ورزشی آن را خریداری کردند. 

حمایت از استارتاپ‌های ورزشی/تشکیل زیست‌بوم نوآوری در ورزش

برنامه‌های خرد و کلان مرکز نوآوری پژوهشگاه علوم ورزشی

وی در مورد برنامه‌های آتی این مرکز نیز توضیح داد: در برنامه‌های خُرد کوتاه‌مدت طراحی دوره های مدیریت کسب و کار ورزشی و راهنمای کسب و کار ورزشی را در نظر داریم. زیرا نقطه ضعف بسیاری از کسب و کارهای ورزشی و باشگاه ها در این زمینه است. دانشجویان تخصص لازم را دارند ولی نمی دانند چطور وارد کسب و کار شوند. 

این دوره ها در دو قالب کوتاه و بلندمدت طراحی شده و ذیل آن شیوه های جذب سرمایه، ایده پروری و طراحی کسب وکار به شکل تک درس و به مدت ۴ تا ۸ ساعت و مدیریت کسب و کار ورزشی به شیوه بلندمدت و بالای ۱۰۰ ساعت برای دانش آموخته های رشته تربیت بدنی تدوین شده است.

عضو هیات‌ علمی پژوهشکده مدیریت ورزشی پژوهشگاه علوم ورزشی و تربیت‌ بدنی در مورد بقیه برنامه های کوتاه مدت مرکز اظهار داشت: فراخوانی جدید برای استارتاپ های ورزشی صادر خواهیم کرد تا استارتاپ ها در سه بخش ایده، ساخت محصول اولیه و تجاری سازی در مرکز جذب و حمایت شوند.

رسولی در مورد مهم ترین برنامه این مرکز گفت: هدف ما تشکیل زیست بوم واحد نوآوری در ورزش ایران است. برای تحقق این هدف مرکز نوآوری پژوهشگاه به صورت مشترک و جمعی با سازمان های متولی مانند وزارت ورزش و جوانان، سازمان ورزش شهرداری، کمیته ملی المپیک، فدراسیون‌های ورزشی و همه سازمان ها و بخش های مرتبط همکاری می‌کند تا هر استارتاپی وارد مرکز می‌شود، همه برای حمایت و شکوفایی فعالیت های آن کمک کنند.

حمایت از استارتاپ‌های ورزشی/تشکیل زیست‌بوم نوآوری در ورزش

ایجاد زیست‌بوم نوآوری ورزش کشور

وی توضیح داد: زیست بوم نوآوری ورزش کشور اکنون به شکل متفرق فعالیت می کند ولی اگر بخواهیم این زیست بوم موفق شود، باید بخش های مختلف از نهاد کارفرما، نهادهای تحقیقاتی، اطلاع رسانی و سرمایه گذار همه جانبه به آن کمک کنند.

رسولی در مورد برنامه های پژوهشگاه در مورد هفته پژوهش نیز گفت: طی هفته پژوهش برنامه های متنوعی از جمله رونمایی از چند استارتاپ اعضای هیات علمی پژوهشگاه را داریم و فراخوانی هم صادر کرده ایم که اعضای هیات علمی تربیت بدنی همه موسسات یا دانشگاه ها در همه جا استارتاپ ها یا طرح های پژوهشی برتر خود را برای ما بفرستند تا در غرفه پژوهشگاه در نمایشگاه هفته پژوهش معرفی شود. مرکز هم می تواند در صورت داشتن شرایط لازم از آنها حمایت کند.

به گزارش ایرنا، پژوهشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی در سال ۱۳۷۷ با هدف علمی شدن ورزش و اجرای طرح‌های پژوهشی کاربردی تأسیس شد و بر اساس مصوبه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۹۰ به پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی ارتقا یافت.

این پژوهشگاه شامل سه پژوهشکده و ۹ گروه پژوهشی شامل پژوهشکده علوم زیستی در ورزشی با گروه پژوهشی مطالعات فعالیت بدنی و تندرستی، گروه پژوهشی ارتقای عملکرد در ورزش قهرمانی و گروه پژوهشی طب ورزشی، پژوهشکده ورزش و جامعه با گروه پژوهشی مدیریت و سیاست‌گذاری در ورزش، گروه پژوهشی علوم رفتاری در ورزش، گروه پژوهشی جامعه‌شناسی و روان‌شناسی ورزشی و پژوهشکده فناوری‌های ورزشی با گروه پژوهشی بیومکانیک ورزشی، گروه پژوهشی مهندسی ورزش و گروه پژوهشی بازاریابی و تجاری سازی در ورزش است.