مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی:

دانش بنیان‌ها برای آزمون تخصصی محصولات خود کمک بلاعوض ۳۰۰ میلیونی دریافت می‌کنند

مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری از حمایت مالی بلاعوض ۳۰۰ میلیونی این صندوق در سال از شرکت‌های دانش بنیان برای انجام آزمون‌های تخصصی روی محصولات فناورانه خبر داد.

به گزارش مجله کارآفرینان موفق، مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری از حمایت مالی بلاعوض ۳۰۰ میلیونی این صندوق در سال از شرکت‌های دانش بنیان برای انجام آزمون‌های تخصصی روی محصولات فناورانه خبر داد.

مرضیه شاوردی در همایش «تبیین استانداردسازی محصولات دانش بنیان» ضمن تشریح خدمات صندوق نوآوری به شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار داشت: صندوق نوآوری خدمات خود را در چهار دسته اصلی «تسهیلات»، «ضمانت‌نامه»، «سرمایه‌گذاری» و «توانمندسازی» به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه می‌کند.

وی افزود: تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی در قالب وام‌هایی با نرخ بهره ترجیحی به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه می‌شود و صندوق این وام‌ها را از مراحل نمونه‌سازی و قبل از تولید صنعتی تا رسیدن شرکت دانش‌بنیان به بازار داخلی و صادراتی پرداخت می‌کند.
به گفته مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی، تأمین ضمانت‌نامه‌های بانکی برای شرکت‌های دانش‌بنیان با ودیعه و کارمزد کمتر از دیگر خدمات صندوق نوآوری است.

دانش بنیان‌ها برای آزمون تخصصی محصولات خود کمک بلاعوض ۳۰۰ میلیونی دریافت می‌کنند

شاوردی ادامه داد: دسته سوم خدمات صندوق نوآوری، سرمایه‌گذاری است که بر این اساس صندوق در تعامل با سایر نهادهای مالی کشور از جمله صندوق‌های پژوهش و فناوری، صندوق‌های جسورانه بورسی و دیگر فعالان بخش خصوصی اقدام به هم‌سرمایه‌گذاری روی طرح‌های دانش‌بنیان می‌کند.

وی در ادامه آخرین خدمت صندوق نوآوری را خدمات توانمندسازی عنوان کرد و افزود: این خدمات به صورت بلاعوض به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه می‌شود.

مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی، هدف این دسته از خدمات صندوق را تسهیل فرایند تجاری‌سازی محصولات دانش‌بنیان ذکر کرد و افزود: این خدمت به استانداردسازی، توسعه بازار و حفظ دارایی‌های فکری شرکت‌های دانش‌بنیان کمک می‌کند.
شاوردی به خدمات مشاوره صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و اظهار داشت: شرکت‌های دانش‌بنیان در سراسر کشور می‌توانند به صورت تلفنی، آنلاین یا حضوری مسائل خود در زمینه‌های مختلف را با شبکه گسترده مشاوران کسب‌وکار در میان بگذارند و از راهنمایی‌های تخصصی آنان بهره‌مند شود.

وی تأکید کرد که صندوق برای کمک به شرکت‌های دانش‌بنیان در حفاظت از دارایی‌های فکری‌شان، علاوه بر حمایت بلاعوض در تأمین بخشی از هزینه‌های شناسایی و ثبت دارایی‌های فکری، کارگزارانی دارد که در این مسیر شرکت‌ها را همراهی می‌کنند. توسعه بازار شرکت‌های دانش‌بنیان به واسطه برگزاری رویدادهای مختلف در صندوق نوآوری و شکوفایی از دیگر خدمات صندوق است.

مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین گفت: در این رویدادها که شامل رویدادهای «تبادل فناوری» و «یک‌شنبه‌های صادراتی» است، دو طرف عرضه و تقاضا را در کنار هم قرار می‌دهیم و به این واسطه شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند ضمن ارائه توانمندی‌ها و دستاوردهای فناورانه خود، با مشتریان بالقوه داخلی و خارجی مذاکره کنند.

وی تصریح کرد: در بخش خدمات استاندارد نیز شرکت‌های دانش‌بنیان برای دریافت استانداردهای صادراتی می‌توانند تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان از صندوق دریافت کنند. برای دریافت استانداردهای سیستمی و تخصصی تا سقف ۶۰ میلیون تومان و برای دریافت تأییدیه‌های ملی نیز تا سقف ۶۰ میلیون تومان حمایت بلاعوض برای شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر گرفته شده است.

دانش بنیان‌ها برای آزمون تخصصی محصولات خود کمک بلاعوض ۳۰۰ میلیونی دریافت می‌کنند

مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی با یادآوری اینکه فهرست استانداردهای تحت حمایت صندوق ۴۵ تأییدیه ملی، ۲۱ استاندارد سیستمی و تخصصی و ۹ استاندارد صادراتی است، گفت: صندوق نوآوری در کنار حمایت از دریافت و تمدید استانداردها، تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان در سال برای انجام آزمون‌های لازم روی محصولات دانش‌بنیان در آزمایشگاه‌های دارای تأییدیه ۱۷۰۲۵ حمایت می‌کند.

شاوردی افزود: در حوزه تدوین استاندارد نیز صندوق با همکاری معاونت علمی و فناوری و پژوهشگاه استاندارد، درصدد شناسایی و کمک به تدوین استانداردهای ملی و بین‌المللی متناسب با نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان است.

وی در ادامه درباره عملکرد این صندوق در حمایت از دریافت و تمدید استانداردهای مختلف تصریح کرد: میزان حمایت صندوق نوآوری در حوزه دریافت استاندارد از شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۱۳۹۸ رقم ۵۶۸ میلیون تومان، در سال ۱۳۹۹ نیز سه میلیارد تومان و در سال ۱۴۰۰ شش میلیارد تومان بوده است.

به گفته مدیرتوانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، این رقم طی هشت ماهه نخست سال جاری به پنج میلیارد تومان رسیده است.