دستیار معاون علمی رئیس جمهور: بیشترین تسهیلات ارزان‌قیمت به صنایع خلاق اختصاص می‌یابد

دستیار معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور گفت: معاونت علمی به صنایع خلاق، شرکت‌های خلاق و نوآور نگاه ویژه‌ای دارد و در سال جاری بیش از ۵۰ درصد تسهیلات ارزان‌قیمت این معاونت به صنایع خلاق اختصاص می‌یابد.

به گزارش کارآفرینان موفق به نقل از خبرنگار ایرنا محمدجواد صدری‌مهر در حاشیه افتتاح نمایشگاه مانایی‌ که با حضور شرکت‌های دانش بنیان، نوآور و خلاق در دانشگاه بیرجند انجام شد، در جمع خبرنگاران افزود: صنایع خلاق یکی از موضوعات جدی در توسعه فناوری و نوآوری در کشور است و در این راستا ایجاد خانه‌های خلاق در برنامه قرار دارد که چهار خانه مربوط به خراسان جنوبی است و از خانه خلاق دانشگاه بیرجند نیز حمایت خواهد شد.
وی تصریح کرد: حمایت‌ها و تسهیلات ارزان‌قیمت به صنایع خلاق تعلق می‌گیرد که باعث توسعه صنایع خلاق، تولید و عرضه محصول به بازار و ایجاد کارآفرینی شوند لذا امسال بیشترین تسهیلات ارزان‌قمیت معاونت علمی به سمت صنایع خلاق سوق داده می‌شود.
دستیار معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌ بنیان رئیس جمهور در ساماندهی و توسعه زیرساخت‌های فناوری و نوآوری گفت: استان خراسان جنوبی برای صنایع خلاق امتیاز بهتری نسبت به استان‌های مرکزی دارد زیرا با توجه به قدمت فرهنگی و صنایع دستی، استعدادهای زیادی در این استان وجود دارد لذا در این زمینه حمایت‌های لازم صورت می‌گیرد.
وی تاکید کرد: صادرات محصولات شرکت‌های خلاق به راحتی صورت می‌گیرد و در آینده نزدیک صادرات از سوی این شرکت‌ها به ارقام بالایی خواهد رسید.
صدری‌مهر افزود: در دهه اخیر که حوزه فناوری شیب قابل قبولی گرفته، ۴۰۰ هزار اشتغال مستقیم در حوزه فناوری و نوآوری در کشور ایجاد شده است که ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم در حوزه فناوری و نوآوری را در این مدت باید با ضریب سه برآورد کرد زیرا به ازای هر شغل مستقیم چند شغل غیر مستقیم رقم می‌خورد.
وی گفت: با برنامه‌ای که در معاونت علمی رئیس جمهور برای صنعتی سازی در مراکز هم‌آفرینی و تجاری سازی طرح‌های نوآور و فناور داریم امیدواریم در سه سال آینده این میزان به ۲ برابر افزایش یابد.
دستیار معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور ادامه داد: اخیرا در مطالعات شاخص جهانی نوآوری (GII) که در اروپا انجام می‌شود ایران در ۱۰ سال اخیر پرسرعت‌ترین رشد را در فناوری به خود اختصاص داده است.
بیشترین تسهیلات ارزان‌قیمت به صنایع خلاق کشور اختصاص می‌یابد
وی با تاکید بر اینکه باید فناوری و نوآوری‌های نخبگان را تجاری سازی کنیم گفت: فناوری اگر بتواند به بازار برسد و تبدیل به شغل شود، موجب ماندگاری آن می‌شود و در کنار آن مشوق‌هایی از جمله مسکن نخبگان در دست پیگیری است تا بتوانیم شرایط خوبی برای ماندن آنان در استان فراهم کنیم.
صدری‌مهر افزود: تجاری سازی و صنعتی سازی طرح‌های نوآور و فناور در کشور مهمترین هدفگذاری که به صورت جدی در دست پیگیری است و بیش از ۸۰ درصد نخبگان ما در این زمینه فعال هستند اما پشت سد صنعتی سازی مانده‌اند بنابراین رسیدن به تولید، یک نمونه کار فناورانه در دانشگاه است اما تولید انبوه آن کار صنعتی‌ سازی است.
وی گفت: صنعتی کردن طرح از تولید فناوری کار کمتری نیست و بعد از آن مرحله تجاری کردن اهمیت دارد لذا در حوزه صنعتی کردن، فعال سازی مراکز هم‌آفرینی در دستور کار است.
دستیار معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور افزود: با فعال سازی مراکز هم‌آفرینی از صنعت حمایت می‌شود به شرط اینکه ظرفیت خط خالی تولید خود را در اختیار شرکت‌های دانش بنیان قرار دهند که در قالب قراردادهای مشارکتی انجام می‌شود و در کوتاه مدت شدنی است و درصد قابل توجهی از شرکت‌هایی که پشت سد صنعتی سازی مانده‌اند را می‌تواند از این مرحله عبور دهد.
وی تصریح کرد: در حوزه صنایع سازی و تجاری سازی طرح‌های فناور و نوآور عقب هستیم و می‌طلبد که در این راستا تلاش و حمایت بیشتری شود تا کارهای انجام شده به تولید انبوه برسد.
صدری‌مهر گفت: خراسان جنوبی هم از نظر تجاری سازی و صنعتی سازی طرح‌های فناور ضعیف است و بیشتر طرح‌های خوبی در این نمایشگاه ارایه شده که نشانه دهنده استعدادهای خدادادی در این منطقه است ولی نتوانسته به تولید انبوه برسد و در بازار جایگاه خود را پیدا کند که در این راستا برنامه ریزی لازم باید با همکاری استان انجام شود.
وی اظهار کرد: امیدواریم با همکاری صنایع در خراسان جنوبی است بتوانیم پنج مرکز هم‌آفرینی در خراسان جنوبی فعال شود.
بیشترین تسهیلات ارزان‌قیمت به صنایع خلاق کشور اختصاص می‌یابد
نمایشگاه مانایی‌ (شرکت‌های دانش بنیان، نوآور و خلاق) امروز با حضور دستیار معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌ بنیان رئیس جمهور در مرکز مانا دانشگاه بیرجند افتتاح شد.
مسوول مرکز نوآوری و شتابدهی دانشگاه بیرجند در حاشیه این مراسم با بیان اینکه فعالیت این مرکز از چهار سال گذشته با پنج شرکت فناور آغاز شد گفت: اکنون ۷۳ شرکت در قالب واحدهای نوآور، فناور و شرکت‌های خلاق و دانش بنیان در این مرکز فعالیت دارند.
مهدی ضیایی افزود: تاکنون برای ۲۵۰ نفر به صورت مستقیم از طریق فعالیت و طرح‌های این شرکت‌ها شغل ایجاد شده است.
وی اظهار کرد: در این نمایشگاه دستاوردهای ۴۷ شرکت دانش بنیان، نوآور و خلاق که طرح‌های آنها منجر به تولید و ایجاد اشتغال شده، به نمایش گذاشته شده است.
مسوول مرکز نوآوری و شتابدهی دانشگاه بیرجند ادامه داد: هر شرکتی که طرح نوآور و فناور داشته باشد در این مرکز مورد حمایت قرار می‌گیرد تا بتواند به بازار کسب و کار و رقابتی وارد شود و طرح آنها تبدیل به سرمایه شود.
این نمایشگاه از امروز به مدت ۲ روز برای بازدید علاقمندان بویژه دانشجویان و پژوهشگران در دانشگاه بیرجند دایر است.