اصناف

رئیس اتاق اصناف ایران: سقف معافیت ماده ۱۰۰ قانون مالیات باید ۲ برابر شود

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: از سران قوا درخواست داریم که سقف معافیت مالیاتی در تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم را تا ۲ برابر یعنی ۱۳ میلیارد و ۴۴۰ میلیون تومان افزایش دهند.

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: از سران قوا درخواست داریم که سقف معافیت مالیاتی در تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم را تا ۲ برابر یعنی ۱۳ میلیارد و ۴۴۰ میلیون تومان افزایش دهند.

به گزارش کارآفرینان موفق از قزوین، حسین طاهرمحمدی امشب در مراسم تجلیل از اصناف نمونه استان قزوین که در سالن همایش‌های سازمان صمت برگزار شد،‌ اظهار داشت: اصناف و بازاریان جهادگران و ایثارگران عرصه اقتصاد هستند که با گذشت از منافع خودشان سعی در رشد و شکوفایی کشور داشتند و از هیچ تلاش و کوششی برای برون‌رفت از بحران‌های اقتصادی کوچک‌ترین مضایقه‌ای نداشتند.

وی با بیان اینکه مشکلات زیادی در حوزه فعالیت‌های اقتصادی داریم، اضافه کرد: تحریم‌ها باعث شده که فعالان اقتصادی در برخی حوزه‌ها به سختی تلاش کنند که چراغ محل کسبشان را روشن نگه دارند. با تمام این ناملایمت‌ها و مشکلاتی که وجود دارد، در دفاع از آرمان‌‌های نظام و پیشبرد امور کشور از هیچ اقدامات مثبت و اثرگذاری مضایقه نکردند و نمی‌کنند.

طاهرمحمدی از وجود بیش از 3 میلیون و 500 هزار واحد صنفی در کشور خبر داد و گفت: همچنین 600 هزار واحد تولیدی خرد در کشور داریم که فعالان اقتصادی در این بنگاه‌های اقتصادی کوچک و خرد فعالیت می‌کنند. واحدهایی داریم که ممکن است بنگاه اقتصادی کوچک باشند، اما در حوزه تولید برای خودشان حرف برای گفتن دارند و بخشی از سهم تولید کشور را همین واحدهای کوچک عهده‌دار شدند.

وی با ذکر اینکه در اتاق اصناف ایران مشاور امین نظام هستیم، ادامه داد: در کنار این حافظ منافع جامعه صنفی کشور هم هستیم و این دو در عرض هم هستند و با هم همپوشانی و همراهی دارد. نظام برای تسهیل کسب‌وکار و تلاش ما هم برای رشد و شکوفایی اقتصادی کشور است.

رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به نقش اصناف در اشتغال‌زایی و پرداخت دیون و عوارض مالیاتی گفت: برخی از مدیران در اجرای قوانین و مقررات به دلیل عدم آگاهی و کج‌سلیقگی آنچنان که در خور کسبه و اصناف هستند، نتوانستند رضایت‌مندی اصناف را به دست بیاورند. ناملایمتی‌ها را هیچ‌گاه به حساب دولت و نظام نمی‌گذاریم.

طاهرمحمدی با بیان اینکه دولت برای رونق دادن به حوزه کسب‌وکار تلاش می‌کند، افزود: در دوره هشتم اتاق اصناف ایران برای موفقیت فقط به جامعه صنفی کشور تکیه می‌کنیم، چرا که پشتوانه ما جامعه صنفی و فعالان این حوزه است و همه تلاش و کوششمان را برای رفع چالش‌ها و مشکلاتی که در حوزه اصناف وجود دارد.

وی ادامه داد: دولت سیزدهم شنوای مشکلات اصناف است و این شنوا بودن برای اصناف یک ظرفیت است. با این حال جاهایی قوانین و مقررات اجازه نمی‌دهند که مجموعه دولت تصمیماتی بگیرند. مثل عدد 6 میلیارد و 720 میلیون تومانی که در تبصره ماده 100 به عنوان سقف معاف مالیاتی اعلام کردند، چون این عدد بر مبنای قانون تعیین شده است.

طاهرمحمدی تصریح کرد: از سران قوا درخواست داریم که سقف معافیت مالیاتی در تبصره ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم را تا 2 برابر یعنی 13 میلیارد و 440 میلیون تومان افزایش دهند. در مجموع بدون توجه به حاشیه‌هایی که افراد بی‌اطلاع در فضای مجازی منتشر می‌کنند، سعی می‌کنیم گام‌های مؤثر را در جهت رفع مشکلات اصناف برداریم.

سامانه برخط اصناف من در قزوین راه‌اندازی شد

رئیس اتاق اصناف قزوین هم در این مراسم از راه‌اندازی اپلیکیشن و سامانه برخط اختصاص اتاق اصناف خبر داد و گفت: این سامانه در راستای هوشمندسازی اصناف جهت ارتقای سطح زندگی و رفاه اجتماعی، خدمات‌رسانی، پاسخگویی و رضایت‌مندی هر چه بیشتر کسبه اتحادیه‌ها و شهروندان قزوینی راه‌اندازی شده است.

رضا عسگری اضافه کرد: فاز نخست این سامانه طبق نظرسنجی‌های ایجادشده از کسبه و عموم مردم ایجاد شده است. این سامانه تحت عنوان اپلیکیشن اصناف من در فضای مجازی قابل بارگیری است و با باز کردن این سامانه کاربر می‌تواند از همه آیین‌نامه‌ها و ابلاغیه‌های اتاق اصناف و اتحادیه‌ها مطلع شود.

وی ادامه داد: شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده هر گونه تخلف و یا اعلام شکایت وارد قسمت ثبت شکایات و پر کردن جدول اقدام کرده و بازرسان اتاق اصناف نسبت به راستی‌آزمایی درخواست ثبت‌شده اقدام کرده و در صورت تخلف شکایت مربوطه را همزمان به اتحادیه و واحد صنفی مربوطه ارجاع کنند.

عسگری یادآور شد: واحد صنفی مربوطه موظف است طی 72 ساعت کاری نسبت به ارائه توضیحات لازم به واحد بازرسی اتاق اصناف اقدام کند و تمامی مراحل از زمان ثبت تا حصول نتیجه نهایی توسط بازرس ویژه اتاق اصناف قزوین پایش خواهد شد.

رئیس اتاق اصناف قزوین همچنین از ارائه خدمات آموزشی خبر داد و گفت: اتاق اصناف برای آموزش کلیه اصناف و متقاضیانی که جهت مجوز اخذ فعالیت کسب‌وکارها اقدام می‌کنند، نسبت به فعال‌سازی واحد آموزشی تخصصی اقدام کرده است. در ضمن اصناف می‌توانند از بخش نمایشگاه سامانه اصناف من برای ثبت نام غرفه نمایشگاهی و طی کردن روند قانونی آن می‌توانند وارد این سامانه شده و مدارک خود را بارگزاری کنند.

عسگری افزود: در ضمن در این سامانه کلیه فروشگاه‌های دارای تخفیف ویژه فهرست شده و مردم می‌توانند آدرس و مشخصات آنها را پیدا کنند. همچنین اتاق اصناف قزوین اقدام به استخدام نمایندگان ویژه در قالب هیئت‌های تخصصی حل اختلاف کرده است. در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره اصناف می‌توانند در سامانه اصناف من مشخصات آنها را مشاهده کنند.