مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی

رشد 14 برابری صدور مجوز مشاغل خانگی در دولت سیزدهم

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی از رشد ۱۴۰۰ درصدی صدور مجوز مشاغل خانگی خبر داد و گفت: در حوزه مشاغل خانگی ۱۳ هزار پروانه اشتغال صادر شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی از رشد ۱۴۰۰ درصدی صدور مجوز مشاغل خانگی خبر داد و گفت: در حوزه مشاغل خانگی ۱۳ هزار پروانه اشتغال صادر شده است.

به گزارش کارآفرینان موفق از خبرگزاری فارس از بندرعباس، مجتبی معین وزیری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان امروز اظهار کرد: در حوزه اشتغال و تاکید استاندار هرمزگان روند همکاری در مدیریت اشتغال بر عهده اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گرفت که این کار در بستر سامانه جستجوی شغل صورت گرفت، یکی از روش های جذب نیروی صنایع برگزاری آزمون هایی است که از طرف دانشگاه هرمزگان و صنایع است و برای جذب بیش از ۵۰ نفر نیرو است که از طریق دستگاه های متولی برگزار می شود.

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: جذب افراد از طریق سامانه جستجوی شغل و ارتباط آنها با کارفرما و آزمون های مذکور روش جذب نیرو کار در استان هرمزگان است‌.

معین وزیری با اشاره به اینکه تفاهم نامه جذب ۸ هزار نفری پالایشگاه نفت بندرعباس یکی از مهم ترین قدم های توسعه اشتغال در استان هرمزگان است، گفت: اولین استان هستیم که از طریق سامانه جستجوی شغل از طریق سامانه برای به کار گیری نیروی کار اقدام کرده ایم.

ایجاد 38 هزار نفر اشتغال با ثبت کد ملی

این مقام مسئول تصریح کرد: در سال گذشته در حوزه اشتغال ۳۸ هزار نفر تعهد اشتغال استان بوده که ۵۰ هزار ۸۰۰ نفر با کد ملی ثبت شده در سامانه رصد تایید شده است اما در سال ۱۴۰۲، سی هزار نفر تعهد داشتیم که از این تعداد ۱۸ هزار ۳۰۰ نفر ثبت شده است.

وی با تاکید به اینکه برای هر دستگاه مشخص سهمیه اشتغال تعیین میشود، اذعان کرد: نرخ کاهش آمار بیکاری در استان هرمزگان قابل توجه است و از ۱۵/۳ دهم درصد در سال گذشته با ۳ و نیم درصد کاهش به ۱۲ درصد رسیده است پیش بینی ها حاکی از کاهش بیشتر این آمار با راه اندازی طرح های اقتصادی در استان است‌.

مجتبی معین وزیری در پاسخ به سوال خبرنگار برنا، مبنی بر روند اجرای طرح ملی کالا برگ الکترونیکی در استان هرمزگان، اظهارداشت: بالغ ۳۲۰ میلیارد ریال از محل کالابرگ الکترونیکی خرید شده که ۱۵ هزار خانواده از این طرح استفاده کردند، تعداد فروشگاه های زنجیری فعال در این طرح ۸۷ در استان و قریب به ۱۵۰۰ فروشگاه خرد است، بیشترین کالای خریداری شده برنج و کمترین کالا گوشت قرمز بوده است و البته دلیل اسقبال کم مردم از این طرح اختیاری بودن آن است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان با بیان اینکه ۹۴ درصد رشد جایگزین کردن نیروی کار ایرانی به جای اتباع خارجب داشته ایم، افزود: مقایسه ۵ ماهه امسال با سال گذشته نشان می دهد که در حوزه شناسایی و برخورد با نیروی کار غیرمجاز ۳۵ درصد رشد داشتیم و این مهم نتیجه همکاری اداره کل تعاون و پلیس اتباع و اداره اتباع خارجی است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود عنوان کرد: از ابتدای دولت رویکرد حمایتی از مشاغل خصوصا مشاغل خانگی وجود داشته که نمود این کار در درگاه ملی مجوز ها اجرا شده است، و هرمزگان با صدور ۱۳ هزار پروانه اشتغال در حوزه مشاغل خانگی و ۱۴۰۰ درصد رشد در صدور مجوز جز رتبه های برتر در حمایت از کسب و کار های خانگی قرار دارد.

معین وزیری همچنین ادامه داد: برای ۱۳ هزار ۲۳۸ نفر پروانه کار صادر شده است و در حوزه تسهیلات سهم استان هرمزگان در دولت دوازدهم ۱۰ میلیارد تومان بوده است که این آمار در دولت سیزدهم و تا پایان شهرویور ماه سال گذشته ۲۱۳ میلیارد تومان بوده است.

وی گفت: در سه ماهه اول سال با ۵ هزار ۳۰۰ شغل ایجاد شده که از این تعداد ۷۶ درصد نیروی بومی استخدام شده اند و این آمار بر اساس کد ملی افراد استخدام شده است، از این آمار ۲۴ درصد نیروی غیر بومی، ۲۹ درصد خانم، ۷۱ درصد آقا و بر اساس مدرک تحصیلی دیپلم ۴۶ درصد، زیر دیپلم ۳۷ درصد، فوق دیپلم ۳ درصد، لیسانس ۱۱، درصد، فوق لیسانس و دکتری ۱ درصد نیروی کار استخدام شده است.

اجرای طبقه بندی مشاغل در هرمزگان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان افزود: طبقه بندی کارگران و ایمنی کار دو اصل مهم و مورد تاکید استاندار نیز بوده است بعید می‌دانم صنایعی باشند که در طرح طبقه بندی کارگران شرکت نکرده باشند.

وی اضافه کرد: یکی از کارهای خوبی که در دولت سیزدهم استارت خورده است تعیین تکلیف مدیران و کارکنان اشتغال در مناطق آزاد بود که قبل از این مدیران اشتغال نداشتیم اما حالا در همه مناطق به جز منطقه آزاد قشم مدیر اشتغال در حال کار است و تمام مدیران مشخص و احکام صادر شده است و به صورت قانونی در حال فعالیت هستند.

مجتبی معین وزیری در پایان خاطرنشان کرد: ۱۳ تعاونی مسکن مهر مشکل دار داشتیم که بلاتکلیف بودند، به پیشنهاد اداره کل کمیته ای با ریاست استاندار هرمزگان تشکیل شد و مشکلات این تعاونی ها بررسی شد، البته حل مشکلات تعدادی از تعاونی ها از عهده ما خارج است، تعاونی به هیچ عنوان توسط اداره کار مدیریت نمی شود و بیشتر مشکلاتشان با خود اعضا و هییت مدیره آن است که در مراجع قضائی تشکیل پرونده شده است.