رئیس سازمان بهزیستی

رییس سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به سوال بازارکار: «آزمون استخدامی» ویژه معلولان برگزار می شود

علی محمد قادری رییس سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به سوال بازارکار گفت: «آزمون استخدامی» ویژه معلولان برای جذب ۳۸۰۰ نفر در دستگاه های اجرایی برگزار می شود

به گزارش کارآفرینان موفق از بازارکار، علی‌محمد قادری در نشستی خبری، ضمن گرامیداشت هفته بهزیستی اظهار کرد: در هفته بهزیستی و در آستانه روز بهزیستی قرار داریم که شعار امسال برای مردم «برای به‌زیستن» است.

وی افزود: سازمان بهزیستی در دولت مردمی و در امتداد تلاشهای صورت گرفته از ابتدای انقلاب تاکنون توانسته بیش از ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نفری را به عنوان مخاطب خود تحت پوشش قرار دهد و ۱۶۱ ماموریت سازمانی داشته است.

در ادامه این نشست چهار نفر از خانواده‌های فرزندپذیر دارای بیماری خاص از فرایند فرزندخواندگی سخن گفتند و در ادامه رییس سازمان بهزیستی کشور درخصوص فرزندخواندگی فرزندان دارای بیماری خاص و با اشاره به برنامه «آغوش سیمرغ» گفت: برای اولین بار در کشور ۴۰۰ خانواده از اقصی نقاط کشور در این رویداد حضور یافته و فرزندان بیمار بهزیستی را به عنوان فرزندخوانده پذیرش می‌کنند.

وی ادامه داد: قرار است سازمان بهزیستی حوزه اداره کل کودکان و نوجوانان را توسعه دهد. همچنین رویکرد جدیدی برای توسعه سخت افزاری و نرم افزاری جهت صیانت و مراقبت و پساترخیص این فرزندان اندیشه شده است. این موضوع را با قوت و جدیت پیگیری می‌شود. در انتظار جلسه فردا خواهیم بود که با حضور دولتمردان و مسئولان کشور برگزار خواهد شد.

قادری درباره وضعیت مسکن معلولان نیز گفت: سازمان بهزیستی در این حوزه وظیفه تسهیل‌گری دارد. افق دید ما ما ساخت ۱۶۰هزار واحد مسکونی است. بیش از ۱۴۰هزار خانواده در نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند که فرایند خاص خودش را دارد. در این دوره و در دولت سیزدهم بیش از ۳۲ هزار واحد مسکن به معلولان و توانجویان تحویل داده شده است. دولت محترم برای جامعه هدف دستگاههای حمایتی تسهیلات قرض‌الحسنه را درنظر گرفته و این آورده در کنار تسهیلات بلاعوض موضوع مسکن و خانه‌دار شدن خانواده ها را تا حد زیادی حل کند.

وی درباره اشتغال توانجویان نیز عنوان کرد: در اینجا هم ما نقش تسهیلگری داریم. تکلیف قانونی ما ایجاد ۶۵هزار شغل بود که سال گذشته بیش از ۸۷هزار شغل را در سطح کشور ایجاد کردیم یعنی ۱۳۷درصد موفقیت داشتیم. اما نقشه راه ما در سال ۱۴۰۲ چیست؟ کارفرمایانی که از افراد معلول به عنوان همکار استفاده کنند از تسهیلات بیمه ای برخوردار می شوند. ان شاالله امسال اگر منابع تأمین شود با دانش پایه کردن موضوعات اشتغال در این زمینه موفق باشیم.

قادری گفت: بیش از هشتاد درصد کودکان کار را اتباع خارجی تشکیل می دهند که باید وزارت کشور در این زمینه بیشتر فعال شود. ما کار خودمان را در این زمینه به صورت مستمر انجام می دهیم. بازپیوندی کودکان جانمایی شده را ساماندهی میکنیم.آمار دقیق درباره تعداد کودکان کار در این زمینه را باید از معاونت اجتماعی وزارت کشور پیگیری کنیم.

برنامه سازمان بهزیستی برای حمایت از سالمندان

وی در باره رسیدگی به سالمندان نیز گفت: یک کمیته سه جانبه متشکل از وزارت بهداشت سازمان برنامه و بودجه و سازمان بهزیستی سندی را در این زمینه تهیه کرده است.آن سند باید مصوب شود که پیشنهاد این است که این جلسه با حضور رییس جمهور برگزار شود. باتوجه به جمعیت سالمند که در سه یا چهار دهه بعدی بسیار پررنگ خواهد شد،باید این سه دستگاه به صورت جدی وارد این فضا شوند. خدمت به سالمندان در شهرداری ها باید زیرساختهای لازم برای رفاه سالمندان را فراهم کند.در حال پیگیری تفاهم نامه ای با نظام پرستاری هستیم.

قادری اظهار کرد: افتخار می‌کنیم که پرداخت‌های ما در سه روز پایانی ماه به صورت مرتب پرداخت می شود. یک میلیون و چهارصد و هشتاد هزار خانوار تحت پوشش مستمری سازمان بهزیستی است و این دولت بیشتر چهارصد هزار خانوار را تحت پوشش قرار داد و اکنون هیچ خانواده پشت نوبتی را نداریم و کاملاً برخط هستیم.این یکی از افتخارات این دولت و سازمان بهزیستی است.

رئیس سازمان بهزیستی گفت : به لطف خدا تا پایان سال یک آزمون مستقل برای برای بیش از سه هزار و هشتصد نفر از معلولان براساس ظرفیت‌ها و امکان سنجی که از دستگاه ها شده اعلام شده است خواهیم داشت.این مجوز را از سازمان اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه کشور گرفتیم.

وی عنوان کرد: در کمتر از یک ماهه گذشته دولت مصوب کرد منابع صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی از بیست میلیارد تومان به هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور درباره اقدامات در حوزه مسکن افزود: افق ما رسیدن به ۱۶۰ هزار واحد مسکونی است؛ تا کنون بیش از ۱۴۰ هزار خانواده در سامانه نهضت ملی ثبت نام کردند که باید فرآیند آن طی شود و بهزیستی در این مسیر در کنار جامعه هدف بوده است.

به گفته وی، بیش از ۳۲ هزار واحد در این دولت تحویل داده شده است.

وی اضافه کرد: برای افراد دارای معلولیت، سازمان بهزیستی آئین چهارده هزارمین واحد مسکونی را برای خانواده‌های دارای دو عضو معلولیت برگزار خواهد کرد که در یکی از استان‌ها با حضور مقامات کشوری برگزار می‌شود.

ایجاد بیش از ۸۷ هزار شغل برای مددجویان

وی با اشاره به حوزه اشتغال تصریح کرد: در سال ۱۴۰۱ تکلیف قانونی ما ایجاد ۶۵ هزار شغل است که خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته بیش از ۸۷ هزار شغل ایجاد شد.

رییس سازمان بهزیستی در خصوص برنامه بهزیستی برای سالمندی توضیح داد: در زمانهای گذشته کمیته سه جانبه‌ای پیش نویس سند ملی سالمندان را آماده کرد.

وی با اشاره به موسساتی که تحت عنوان فرزانگی در کشور کار می‌کنند، افزود: در اقصی نقاط دنیا به ویژه قاره آسیا، سمنها هستند که تسهیلگری و امورات مرتبط با سالمندی مثل اینکه سالمند در خانه نماند و اوقات فراغت تخصصی داشته باشد را انجام می‌دهد.

قادری تاکید کرد: همچنین شهرداری‌ها باید زیرساختهای لازم را ایجاد کنند. موضوع مناسب سازی برای سالمندان یکی از موضوعات جدی است. در این دوره پیشنهاداتی داشتیم و باید سند مصوب شود.

وی با بیان اینکه حدود ۳۳ سال آینده عدد قابل توجهی از جمعیت کشور دچار سونامی سالمندی می‌شوند، یادآور شد: خدمت به حوزه‌های سالمندی بسیار مهم است. بانوانی که ازدواج نکرده‌اند و به دوره سالمندی رسیده‌اند یکی از موضوعات جدی پیش روی ما است، لذا باید زیرساختهای لازم برای سالمندان در کشور ایجاد شود.

وی در خصوص تعداد خانه‌های سالمندان هم گفت: تفاهمی با نظام پرستاری داشتیم تا نظام پرستاری در این تفاهم با اولویت سالمندان و مخاطبان مرتبط این کار را انجام دهند. این تفاهم در حال پیگیری است.

رییس سازمان بهزیستی کشور در ادامه با اشاره به آمار خانواده‌ها مستمری‌بگیر تحت پوشش اظهار کرد: یک میلیون و ۴۶۱ هزار و ۸۸۰ خانوار از خدمات مستمری این سازمان بهره مند می‌شوند. در سازمان تا پایان ۱۴۰۱ هیچ پشت نوبتی نداریم و دولت سیزدهم بیش از ۴۰۰ هزار خانوار دارای معلولیت و سرپرست خانوار که سالها پشت نوبت دریافت مستمری بودند را تحت پوشش قرار داد.

وی همچنین درباره برنامه بهزیستی در برنامه هفتم توسعه نیز اعلام کرد که موضوع توانمندسازی یکی از ارکان سازمان بهزیستی است. ما هفت حکم و چکیده قابل اتکا و توجه را برای آینده سازمان در پنج ساله آینده برای برنامه توسعه هفتم پیشنهاد دادیم.

جذب ۳۸۰۰ نفر  از طریق برگزاری آزمون استخدامی ویژه معلولان تا پایان امسال

رییس سازمان بهزیستی در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: تا پایان سال آزمون مستقلی برای افراد دارای معلولیت در کشور برگزار می‌کنیم که بیش از ۳۸۰۰ نفر براساس کد محل، کد رشته و ظرفیت دستگاه‌ها جذب سیستم خواهند شد.

به گفته وی، تاریخ برگزاری توسط سازمان اداری و استخدامی اعلام خواهد شد.

رئیس سازمان بهزیستی همچنین با اشاره به حوزه فرصت‌های شغلی افراد دارای معلولیت گفت: براساس تلاش‌ها، هیات دولت مصوب کرد که منابع اعتباری صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی از ۲۰ میلیارد تومان به هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

بودجه صندوق حمایت از فرصت های شغلی بهزیستی به یک هزار میلیارد تومان افزایش یافت

علی محمد قادری با اشاره اینکه بودجه صندوق حمایت از فرصت های شغلی بهزیستی به یک هزار میلیارد تومان افزایش یافت گفت: بحث اشتغال برای جامعه مددجویان بهزیستی بسیار اهمیت دارد و ما تلاش می کنیم از همه ظرفیت ها برای بحث اشتغال که مورد تاکید رئیس جمهور محترم نیز هست بهره برداری کنیم.

رئیس سازمان بهزیستی همچنین با اشاره به حوزه فرصت‌های شغلی افراد دارای معلولیت گفت: براساس تلاش‌ها، هیات دولت مصوب کرد که منابع اعتباری صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی از ۲۰ میلیارد تومان به هزار میلیارد تومان افزایش یابد که می تواند سهم اشتغال بهزیستی از یک میلیون شغل مورد نظر را با درصد بالایی محقق نماید.

۲ میلیون و ۵۰۰ هزار خانوار از کمک‌های بهزیستی استفاده می‌کنند

قادری با بیان اینکه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار خانوار از کمک‌های بهزیستی استفاده می‌کنند، بیان کرد: نوع کمک‌ها به خانواده‌ها بسیار متفاوت است و جامعه مخاطبین ما هم با توجه به نوع معلولیت آنان بسیار متنوع هستند.