ساخت حدود ۲۰۰ هزار خوابگاه متاهلی در چهار سال آینده

به گزارش مجله کارآفرینان موفق، به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از سازمان امور دانشجویان، دکتر هاشم داداش‌پور در خصوص عملکرد دستگاه‌های اجرایی در اجرای قانون جوانی جمعیت و تمهیدات دیده شده برای دانشجویان متاهل گفت: با توجه به افزوده شدن مقطع تحصیلات تکمیلی به دانشگاه‌ها از دهه ۸۰ به بعد، ورود دانشجویان به […]

به گزارش مجله کارآفرینان موفق،

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از سازمان امور دانشجویان، دکتر هاشم داداش‌پور در خصوص عملکرد دستگاه‌های اجرایی در اجرای قانون جوانی جمعیت و تمهیدات دیده شده برای دانشجویان متاهل گفت: با توجه به افزوده شدن مقطع تحصیلات تکمیلی به دانشگاه‌ها از دهه ۸۰ به بعد، ورود دانشجویان به دانشگاه‌ها افزایش یافت اما با آغاز این روند متاسفانه اقداماتی در خصوص افزایش و بهبود شرایط خوابگاه‌های متاهلی در دانشگاه‌های کشور رخ نداد.

معاون وزیر علوم ادامه داد: در سال ۱۴۰۰، حدود هزار و ۲۶۹ خوابگاه متاهلی در دانشگاه‌های سراسر کشور وجود داشت در حالی که میزان تقاضا حدود ۸۷ هزار نفر است. 
  
رئیس سازمان امور دانشجویان اظهار کرد: از سال گذشته در وزارت علوم با توجه به رویکرد دولت سیزدهم این موضوع مورد توجه قرار گرفته است، به همین منظور تعداد خوابگاه‌های متاهلی در حال حاضر به هزار و ۵۰۰ خوابگاه رسیده است. 

وی تصریح کرد: در سال جاری بیش از ۵۰ دانشگاه به موضوع خوابگاه‌های متاهلی ورود پیدا کرده‌اند که بر اساس آن، در دانشگاه ها حدود ۹۰۰ واحد تغییر کاربری داده و ۲۵۰۰ واحد نیز به ایجاد خوابگاه‌های متاهلی اقدام کرده‌اند.

داداش‌پور افزود: با توجه به اقدامات انجام شده و پیش رو، انتظار این است که در سال آینده حدود پنج هزار واحد خوابگاه متاهلی وجود داشته باشد اما با توجه به افزایش دانشجویان و تقاضای پیش رو این عدد بسیار پایین است.

معاون وزیر علوم با بیان اینکه در خصوص افزایش خوابگاه‌های متاهلی دو مانع وجود دارد، گفت: در قانون جوانی جمعیت ذکر شده است که اگر ساخت و سازی انجام می‌شود دولت باید بخشی از منابع مالی آن را تامین کند و از طرفی لازم است بانک‌ها برای ساخت این نوع خوابگاه ها اعتبار لازم را به دانشگاه‌ها ارائه دهند. 

داداش‌پور ادامه داد: همچنین در قانون مربوطه دو بند اضافه شده است که به موجب آن به دانشگاه‌ها اجازه داده شده است تا ۱۰ درصد از درآمدهای اختصاصی دانشگاه و ۱۰ درصد از طرح‌های عمرانی خود را به مسئله خوابگاه‌های متاهلی اختصاص دهند.

رئیس سازمان امور دانشجویان افزود: مشکلی که وجود دارد این است که دانشگاه‌ها درآمد اختصاصی قابل توجهی ندارند که از طریق آن بتوانند به خوابگاه‌های متاهلی اختصاص دهند. به همین منظور حدود یک ماه پیش وزیر علوم و وزیر راه و شهرسازی تفاهم نامه‌ای را امضا کردند که به موجب آن قرار شد در طول چهار سال آینده در مجموعه دانشگاه‌های کشور حدود ۲۰۰ هزار خوابگاه متاهلی ساخته شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به اقدامات صورت گرفته امیدواریم در سال‌های آینده تعداد خوابگاه‌های متاهلی به اندازه ای برسد که پاسخگوی تقاضای دانشجویان متاهل باشد.