ضرورت آموزش کارآفرینی در دانشگاه‌ها/بسیاری برای جذب در صنایع دنبال مدرک دکتری می‌روند

به گزارش مجله کارآفرینان موفق، یاسر ارجمند دانشجوی دکترای تخصصی مهندسی نفت دانشگاه امیرکبیر و عضو بنیاد ملی نخبگان در گفتگو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا درباره دغدغه های نخبگان گفت: یکی از دغدغه ها، کم شدن مشوق‌ها در مقاطع تحصیلی به ویژه تحصیلات تکمیلی است. یکی از این مشوق‌ها دادن بورس تحصیلی […]

به گزارش مجله کارآفرینان موفق،

یاسر ارجمند دانشجوی دکترای تخصصی مهندسی نفت دانشگاه امیرکبیر و عضو بنیاد ملی نخبگان در گفتگو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا درباره دغدغه های نخبگان گفت: یکی از دغدغه ها، کم شدن مشوق‌ها در مقاطع تحصیلی به ویژه تحصیلات تکمیلی است. یکی از این مشوق‌ها دادن بورس تحصیلی و قول جذب در دستگاه های اجرایی است که بار مالی زیادی بر دوش دولت ندارد و به طور قطع بار مالی آن کمتر از آزمون های استخدامی است.

مدرک دکتری وسیله‌ای برای جذب در صنایع شده است

وی ادامه داد: مقطع دکتری تخصصی در حال حاضر در بدترین حالت خود را قرار گرفته است؛ به دلیل این که فارغ التحصیلی که مایل بوده جذب صنعت شود، به اجبار آمده دکتری بخواند تا بتواند جذب شود.

این عضو بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: از طرف دیگر افراد زیادی هستند که سال ها در صنعت کار کردند و آمده اند در دانشگاه های آزاد و غیرانتفاعی مشغول تحصیل شدند تا دکترا بگیرند که نه تنها هیچ نفعی برای کشور دارند بلکه به صنعت هم ضرر می زنند.

این نخبه کشورمان گفت: به همین دلیل پیشنهاد می کنم که همانند دانشگاه های خارج از کشور دکترا در همه مقاطع و رشته ها چه علوم انسانی و فنی و چه پیراپزشکی یک شغل حساب شده و برای دانشجویان حقوق در نظر گرفته شود و حقوق آن هم متناسب با درجه کارشناسان یا کارشناسان ارشدی باشد که در دستگاه های اجرایی مشغول فعالیت هستند.

ارجمند افزود: اگر در یک دستگاه اجرایی کارشناسی ۱۵ میلیون حقوق می گیرد، دانشجوی دکتری هم معادل آن را دریافت کند با این روش دیگر هیچ بهانه و مساله ای برای این موضوع نخواهد بود ضمن این که کسانی که در صنعت مشغول هستند، دیگر دنبال گرفتن دکترا از دانشگاه های آزاد و غیرانتفاعی نمی روند چرا این که مجبور می شوند استعفا دهند.

این عضو بنیاد ملی نخبگان گفت: از طرف دیگر برای کسانی که نمی خواهند دکترا بگیرند و می خواهند از لیسانس مستقیما وارد صنعت شوند باید تعداد دانشگاه های بورسی کشور زیاد باشد و به رشته هایی که در حال حاضر در کشور نیاز داریم اما بنا به دلایلی مورد استقبال قرار نمی گیرند و در واقع ظرفیت آنها در دانشگاه ها تکمیل نمی شود، بورس تحصیلی اعطا شود.

نخبگان در سطوح مدیریتی کشور به کار گرفته شوند

وی اظهار داشت: درخواست ما از مسوولان این است که از بدنه نخبگان کشور در سطوح مدیریت های اجرایی حداقل در حوزه علم و فناوری استفاده شود مانند انتخاب شایسته دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی به عنوان معاون علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری؛ چرا که وی یکی از استادان گرانقدر این حوزه است. درخواست ما این است که در سایر حوزه‌ها هم انتخاب‌ها به این گونه باشد.

این نخبه کشورمان با اشاره به سخنان رییس جمهور در دوازدهمین همایش ملی نخبگان مبنی بر اینکه نخبگان باید مستقل باشند، تاکید کرد: نخبگان مستقل خواهند بود اگر دیدگاه های سیاسی کنار گذاشته شود و افرادی از بین نخبگان در سطح مدیران اجرایی انتخاب شوند.

ارجمند اظهار داشت: اگر نخبگان وارد بدنه مدیریت و اجرایی کشور شوند، می توانند مشکلات کشور را حل کنند. بسیاری از مدیران در دستگاه‌های اجرایی کارشناس خبره آن حوزه نیستند و می توان گفت که خاک آن حوزه را نخورده و تجربه نکرده‌اند بنابراین نمی توانند مشکلات آن حوزه را به خوبی درک کنند.

فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها مهارت کارآفرینی ندارند

وی در ادامه با گلایه از دانشگاه ها و وزارت علوم و بهداشت گفت: نخبه‌ای که سال ها در دانشگاه درس خوانده و تعداد زیادی مقاله داده هنوز نمی تواند کارآفرین باشد و مفهوم دانش بنیان را نمی داند که علت آن این است که چند واحد مرتبط در این حوزه را در دانشگاه نگذرانده‌ است.

این عضو بنیاد ملی نخبگان افزود: درخواست من از وزیر علوم و بهداشت این است که در چارت دانشجویی و جذب هیات علمی این مساله را در نظر بگیرند که حتما در حوزه کارآفرینی و علم و فناوری و دانش بنیان حداقل دو واحد در مقطع لیسانس گنجانده شود تا دانشجویان با آن آشنا شوند و در مقطع ارشد به طور تخصصی تر بسته به نیاز واحدهای مهارتی را قرار دهند.

ارجمند ادامه داد: گفته می شود نخبگانی که فارغ تحصیل می شوند، کارآمدی لازم را ندارند و فقط چندتا فرمول حفظ کرده اند؛ علت آن این است که شما در دانشگاه به دانشجویان چیزی یاد ندادید تا مهارت محور شوند. باید در دانشگاه ها دانشجویان علاوه بر دروس تئوری دروس عملی هم یاد بگیرند و واحدهای مربوط به حوزه کارآفرینی و دانش بنیان و کسب مهارت را به دانشجویان در دانشگاه های برتر یاد بدهند.

وی در پایان گفت: نخبگان و دانشجویان اصولا دنبال این هستند که فقط درس بخوانند تا امورات خود را بگذرانند. خیلی از همکاران و دانشجویانی را می شناسم که برای گذراندن امورات خود به خارج مهاجرت کردند و بعضی‌ها هم درس می خوانند که از سربازی فرار کنند یا این که سرباز نخبه شوند تا بتوانند جذب صنعت شوند. 

عضو بنیاد ملی نخبگان تاکید کرد: نخبگان باید دغدغه حل مسایل کشور را داشته باشند و در کنار رسیدگی به امور زندگی خود با دریافت حمایت های لازم در این زمینه قدم بردارند.