انتظارها به پایان رسید؛

فراخوان اول حمایت از برگزاری رویداد شب علم در دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی- پژوهشی کشور اعلام شد

«شب علم رویدادی است که به وسیله دانشمندان و مروجان علم برای علاقه مند کردن عموم مردم به علم طراحی و اجرا می شود.» بنیاد ملی علم ایران با هدف ترویج علم و اشاعه تفکر علمی در لایه‌های مختلف جامعه و گسترش ارتباط نظام‌مند میان علم و جامعه از برگزاری برنامه شب علم در دانشگاه‌ها […]

فراخوان اول حمایت از برگزاری رویداد شب علم در دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی- پژوهشی کشور اعلام شد

«شب علم رویدادی است که به وسیله دانشمندان و مروجان علم برای علاقه مند کردن عموم مردم به علم طراحی و اجرا می شود.» بنیاد ملی علم ایران با هدف ترویج علم و اشاعه تفکر علمی در لایه‌های مختلف جامعه و گسترش ارتباط نظام‌مند میان علم و جامعه از برگزاری برنامه شب علم در دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی- پژوهشی حمایت می‌کند.
فراخوان اول حمایت از برگزاری رویداد شب علم در دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی- پژوهشی کشور اعلام شد

به گزارش کارآفرینان موفق از بازارکار از روابط عمومی بنیاد ملی علم ایران ( INSF )، این بنیاد، در راستای توجه به فعالیت های ترویج علم در کشور، از برگزاری رویداد شب علم در دانشگاه ها و مؤسسات علمی- پژوهشی حمایت می کند.

توضیحات فراخوان

از گذشته تاکنون از سوی دانشگران، دانشمندان و مروجان علم ابتکارهای گوناگونی برای برقراری ارتباط علم با جامعه و اشاعه تفکر علمی به منظور عمومی سازی علم انجام شده است. فعالیت هایی برای انتشار علم در قالب کتاب‌ها، مقالات، سایت ها، وبلاگ ها، اینفوگرافیک ها، تصاویر و محتوای دیجیتال، کمیک استریپ ها، بازی های رومیزی، بازی های رایانه ای، فیلم ها، انیمیشن ها، برنامه های رادیویی و تلویزیونی، انواع نمایش ها (تئاتر ها، استندآپ کمدی های علمی)، موزه های علم، پارک‌های علم و خانه های علم و … صورت گرفته است.

«شب علم رویدادی است که به وسیله دانشمندان و مروجان علم برای علاقه مند کردن عموم مردم به علم طراحی و اجرا می شود.» که به توسعه و گسترش علوم، تقویت آگاهی های عمومی از طریق ساده سازی علم، آموزش علوم با روش‌های جذاب و اشاعه بینش علم ی و برقراری ارتباط میان علم و جامعه منجر می شود. رویدادِ شبِ علم برای بازدیدکنندگان فرصت‌هایی را فراهم می‌کند تا به طور مستقیم با دانشمندان، کارشناسان، مهندسان و هنرمندان ارتباط برقرار کنند. در رویداد شب علم بازدیدکنندگان این فرصت را پیدا می‌کنند تا با شرکت در یک آزمایش واقعی، با پژوهشگران این آزمایش‌ها صحبت کنند و بینش دقیق تری از فرایند علمی به‌دست آورند. شبِ علم از طریق ارائه برنامه های علمی متنوع، تحقیقات زنده، ارتباط کارکنان حاضر در محل، نمایشگاه ها و بخش های گوناگون رویداد، موضوعاتی خارج از برنامه درسی به حاضران ارائه می دهد. همچنین می تواند سبب ارتباط کودکان، نوجوانان و جوانان با علم شده و در ایجاد نگرش و درکِ علمی آنان نقش مهمی ایفا کند. این رویداد، فضاهای فوق‌العاده ای را برای تعامل خانواده ها با یکدیگر فراهم می کند؛ فضایی برای یادگیری تجربیاتِ الهام بخش، به یاد ماندنی و مشترک که باعث ترویجِ بحث و گفتگو بین گروه ها و نسل های مختلف می شود.

بخش‌های برنامه شب علم:

بخش اول: علمی- آموزشی؛
بخش دوم: فرهنگی و هنری؛
بخش سوم: بخش خاص کودکان و نوجوانان؛
بخش چهارم: ورزش و سلامت؛
بخش پنجم: جشنواره غذای سالم؛
بخش ششم: نمایشگاه (برپایی غرفه‌ها و فروشگاه‌های با موضوع فعالیت‌های علمی دانشگاه به زبان ساده و غیره).

اهداف:

ارتباط مؤثر جامعه دانشگاهی با عموم مردم؛
اشاعه نگرش و بینش علمی؛
ترویج حس کنجکاوی؛
پرسشگری و خلاقیت؛
یادگیری بین نسلی؛
الهام بخشیدن به جوانان و کمک به انتقال یافته‌های علمی به عموم مردم با ساده‌ترین و جذاب‌ترین روش‌ها.

برگزاری چنین رویدادی، علاوه بر اهداف مورد اشاره، زمینه آشنایی جامعه با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های علمی دانشگاه ها و مؤسسات علمی را فراهم می‌سازد و فرصت مغتنمی برای علاقمند سازی عموم مردم با علم و جامعه علمی است. در این راستا براساس شیوه‌نامه پیوست، بنیاد ملی علم ایران با هدف ترویج علم و اشاعه تفکر علمی در لایه‌های مختلف جامعه و گسترش ارتباط نظام‌مند میان علم و جامعه از برگزاری برنامه شب علم در دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی- پژوهشی حمایت می‌کند.

نحوه پذیرش:

رقابتی است و از بین پروپوزال‌های دریافتی خواهد بود.

واجدین شرایط

دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی- پژوهشی

فایل‌های پیوست

شیوه‌نامه شب علم
پیشنهاده شب علم

تاریخ فراخوان

این فراخوان از تاریخ ۱۰ دی ماه تا ۱۰ اسفند ماه ۱۴۰۲ متقاضی اعلان می‌شود.

مبلغ حمایت

سقف مبلغ حمایت از رویداد پنج میلیارد ریال معادل پانصد میلیون تومان است که برحسب پیشنهاده ارسالی تعیین خواهد شد.

کارگروه مسئول

متقاضیان شرکت در این فراخوان می‌توانند سوالات خود را در گروه برنامه شب علم به نشانی ارسال نمائید؛ همکاران ما در اسرع وقت پاسخگو خواهند بود.