رئیس پارک علم و فناوری کردستان

فعالیت ۷۰ شرکت دانش‌‌بنیان در کردستان/ ۱۳۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافت

رئیس پارک علم و فناوری کردستان گفت: از ۱۶۰ شرکت فناور، ۷۰ شرکت دانش‌بنیان در سطح استان فعالیت دارند.

رئیس پارک علم و فناوری کردستان گفت: از ۱۶۰ شرکت فناور، ۷۰ شرکت دانش‌بنیان در سطح استان فعالیت دارند.

به گزارش کارآفرینان موفق به نقل از خبرگزاری تسنیم از سنندج، بابک سوری در نشست خبری با اصحاب رسانه استان کردستان با اشاره به اینکه در 80 سال اخیر اقتصاد کشور از درآمد فروش نفت تامین می‌شد، اظهار داشت: به دستور رهبر معظم انقلاب مبنی بر درآمدن از آن وضعیت و ایجاد اقتصاد مبتنی بر خودکفایی و توجه به اقتصاد دانایی محور، این روند تغییر یافت.
وی گفت: از سال 1400 به بعد درآمد ارزی کشور در فروش صادرات غیرنفتی نسبت به فروش نفت پیشی گرفت و از آن زمان پرداختن به واژه دانش بنیان نیز قوت گرفت.
رئیس پارک علم و فناوری استان کردستان تصریح کرد: برای تحقق اهداف دانش بنیان باید فعالان این عرصه هر فکر، ایده و نظریه‌ای که برای تولید دارند، عملی کنند در اینصورت فروش آن محصول می‌تواند برای اقتصاد کشور و استانمان درآمدزایی کند.
وی با ذکر اینکه در یک سال اخیر علی‌رغم‌ وجود تورم و گرانی، علائم اقتصادی در کشور روند رو به بهبود را نشان می‌دهد، افزود: کاهش تورم، افزایش میزان صادرات غیرنفتی و سرمایه‌گذاری این ادعا را ثابت کرده و تداوم این رویکرد مستلزم حمایت است.
سوری تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان را نیازمند حمایت از بخش خصوصی دانست و بیان کرد: باید بیش از پیش علم را در عرصه توسعه اقتصادی به‌کار بگیریم.
وی با اشاره به قانون جهش تولید دانش بنیان اظهار کرد: پارک علم و فناوری رسالت فراهم‌کردن زمینه و حمایت از بلوغ اقتصاد بنیان در استان‌ها را بر عهده دارد. این پارک در کردستان از سال 92 به صورت رسمی شروع به‌کار کرده و روند رشد قابل توجهی داشته است.
رئیس پارک علم و فناوری کردستان از فعالیت 160 شرکت و واحد فناوری در سطح استان خبر داد و خاطر نشان کرد: تعدادی از این واحدها، خدماتی و قابل فروش در بازار و بخشی نیز فناورو محیط‌های کارگاهی آنان در شهرستان‌ها مستقر هستند.
وی عنوان کرد: اکنون مرکز رشد در 5 شهرستان استان فعال بوده و در صدد افزایش تعداد این مراکز هستیم. از 160 شرکت فن‌آور کردستان، 70 شرکت دانش بنیان بوده و بر اساس تعاریف و دستورالعمل ابلاغی فعالیت می‌کنند.
رئیس پارک علم و فناوری استان کردستان ابراز داشت: شرکت‌هایی که شرایط و بتوانند به دانش بنیان تغییر یابند، از امتیازات و تخفیفات بهره‌مند خواهند شد. در حوزه کشاورزی و صنایع تبدیلی و حوزه معادن بسیار جای کار بوده و تعداد شرکت‌ها بسیار کم است. امیدواریم همانند شرکت‌های فناوری اطلاعات کمبودهای این حوزه جبران شود.
به گفته وی، سال گذشته از محل تبصره 16 بیش از 130 میلیارد تومان به پارک علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان استان اختصاص یافته که تاکنون حدود 60 میلیارد تومان آن به فعالان این عرصه پرداخت شده اما برخی از بانک‌ها در پرداخت تسهیلات همکاری لازم را ندارند.
سوری یادآور شد: استانداران هر استان می‌توانند 10 درصد از درآمدهای تملک سرمایه‌ای استان را به شرکت‌های دانش بنیان اختصاص دهند که خوشبختانه این امر در کردستان اتفاق افتاد.
رئیس پارک علم و فناوری استان کردستان خاطر نشان کرد: سال گذشته از این‌ محل 80 میلیارد و 700 میلیون تومان برای اختصاص به این شرکت استانی مصوب شد که خوشبختانه 70 درصد آن بیش از 56 میلیارد تومان تخصیص یافت.
وی از ایجاد 150 شغل در شرکت‌های دانش‌بنیان استان خبر داد و اذعان داشت: متاسفانه در این‌ پارک با کمبود زمین و مکان اداری مواجه هستیم. اکنون زمینی را به مساحت 6 هزار مترمربع از دانشگاه پیام نور به صورت استیجاری 15 ساله تحویل گرفته تا مشکلات شرکت‌ها برطرف شود.
سوری ساماندهی فضا ویژه محل فعالیت شرکت‌های دانش بنیان را از برنامه‌های اولویت‌دار سال‌جاری عنوان کرد و گفت: این‌ پارک علی‌رغم قدمت طولانی، در سطح 3 شکورس هستیم که نبود زمین از جمله دلایل این ضعف است.