مدیرکل دفتر توسعه نهادهای کارآفرینی و هدایت نیروی کار:

فقط یک‌ سوم متقاضیان کار دارای مهارت؛ 62 درصد کارجویان هیچ مهارتی ندارند

مدیرکل دفتر توسعه نهادهای کارآفرینی و هدایت نیروی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ضرورت توانمندسازی مهارتی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با رویکرد اشتغال پایدار خبر داد. به گزارش کارآفرینان موفق، با اعلام مرکز روابط‌عمومی و امور بین‌الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «امید ملک» اظهار داشت: براساس آمار و اطلاعات ثبت‌شده […]

مدیرکل دفتر توسعه نهادهای کارآفرینی و هدایت نیروی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ضرورت توانمندسازی مهارتی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با رویکرد اشتغال پایدار خبر داد.

به گزارش کارآفرینان موفق، با اعلام مرکز روابط‌عمومی و امور بین‌الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «امید ملک» اظهار داشت: براساس آمار و اطلاعات ثبت‌شده در سامانه جستجوی شغل، ۴۹ درصد کارجویان ثبت‌شده دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی هستند و ۵۱ درصد متقاضیان کار نیز فاقد تحصیلات دانشگاهی می‌باشند.
وی افزود: همچنین در این میان، ۶۲ درصد کارجویانی که اقدام به ثبت درخواست‌های شغلی در سامانه نموده‌اند فاقد مهارت بوده و حدود یک‌ سوم متقاضیان کار دارای مهارت هستند.

ملک با بیان این‌که ایجاد تطبیق میان آموزش‌های آکادمیک و مهارتی با نیاز بازار کار نیازمند طراحی سازوکار لازم برای تقویت ارتباط بین نظام اطلاعات بازار کار، نظام اطلاعات آموزش و تربیت فنی‌وحرفه‌ای و مهارتی، نظام اطلاعات صلاحیت حرفه‌ای و نظام طبقه‌بندی مشاغل است، گفت: تحقق این امر مستلزم همکاری و هماهنگی دستگاه‌های متولی امر آموزش و مهارت در سطوح مختلف می‌باشد.

وی ادامه داد: براساس گزارش‌های منتشره توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ۷۰ دانشگاه در سطح کشور، اقدام به راه‌اندازی مرکز کاریابی و هدایت شغلی نموده‌اند که اتصال آن مراکز به این سامانه می‌تواند به توسعه هم‌افزایی آنان در تحقق مأموریت‌های محوله در خصوص ارائه خدمات اشتغال به دانشجویان و دانش‌آموختگان کمک شایانی کند.

مدیرکل دفتر توسعه نهادهای کارآفرینی و هدایت نیروی کار خاطرنشان کرد: تحلیل گزارش‌های قابل احصاء از این سامانه در خصوص کمبود و مازاد مهارت‌های مورد نیاز فرصت‌های شغلی می‌تواند به فهم تفاوت‌های جغرافیایی، نیاز صنایع و مشاغل و … کمک شایانی نماید و با ایجاد نظام عادلانه اشتغال و فراهم‌نمودن زمینه برابر به فرصت‌های شغلی و مهارتی منجر گردد.