محصولات پیوندی بافت انسانی با قیمت ۹۰ درصد ارزانتر از نمونه خارجی بومی‌سازی شد

به گزارش مجله کارآفرینان موفق، به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، سید امیرحسین توکلی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مدیرعامل شرکت دانش بنیان فراورده بافت ایرانیان مستقر در پارک فناوری پردیس درباره محصول تولیدی این شرکت گفت: در این شرکت ما محصولات استخوانی آلوگرافت را از بافت اهدا کننده مرگ مغزی […]

به گزارش مجله کارآفرینان موفق،

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، سید امیرحسین توکلی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مدیرعامل شرکت دانش بنیان فراورده بافت ایرانیان مستقر در پارک فناوری پردیس درباره محصول تولیدی این شرکت گفت: در این شرکت ما محصولات استخوانی آلوگرافت را از بافت اهدا کننده مرگ مغزی و فوت شدگان به بافت قابل پیوند تبدیل می کنیم.

وی با بیان اینکه برخی بیماران نیاز به بافت پیوندی دارند، افزود: این بافت‌های تهیه شده تبدیل به نسوج قابل پیوندی همچون استخوان، دریچه قلب غضروف، پوست تاندون و … می شود.

این فناور ادامه داد: در این شرکت بافت از بدن اهدا کننده برداشته می شود و طی پروسه ای با تکنولوژی بالا تبدیل به داربستی می شود که سلول ندارد و امکان پیوند به بدن هر بیمار را دارد و با پیوند این داربست به بدن بیمار، سرعت ترمیم بدن بالا می رود.

وی با اشاره به موارد مصرف برای پیوند این بافت ها گفت: آسیب استخوانی، سوختگی و جایگزین پوست، کدورت قرینه، نارسایی دریچه قلب، مشکل غضروفی در تصادفات، تشکیل نشدن گوش به صورت مادرزادی از مواردی هستند که برای ترمیم، می توان از بافت‌های تهیه شده در این شرکت بهره برد.

توکلی با بیان اینکه این اقدام با مجوزهای مختلف از وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو و همچنین رضایت خانواده بیمار فوت شده یا اهدا کننده انجام می گیرد، تصریح کرد: به غیر از قلب، کلیه می توان نسوجی مانند استخوان، تاندون، غضروف، پرده دور دریچه قلب برداشت و در مراحل فراوری تولید در فضاهای کلین روم با تجهیزات، مواد شیمیایی و آنزیم به محصولات قابل نگهداری برای پیوند تبدیل کرد.

وی  با بیان اینکه قابلیت نگهداری این مواد و داربستها تا پنج سال است، خاطر نشان کرد: هر جراح می تواند طی این مدت از مواد برای پیوند از طریق جراحی بهره ببرد. این مواد با خون یا سرم فیزیولوژی قوام روز اول را پیدا می کند.

به گفته مدیرعامل این شرکت، سال گذشته نزدیک به ۱۳۰ هزار واحد محصول استخوانی آلوگرافت به جراح ها ارائه کردیم. از آنجایی که سالانه ۶۰۰ اهدای نسوج داریم که در مجموعه ما تبدیل به محصول می شود، این محصولات آلوگرفت در داروخانه ها و بیمارستانها توزیع می شود.
این فعال حوزه دانش بنیان کشورمان تصریح کرد: عمل های جراحی ارتوپدی و اسپاین، دندانپزشکی، جراحی فک و صورت و جراحی تومورهای استخوانی از دیگر مصارف محصولات تولیدی در این شرکت است.

وی با اشاره به ویژگی های این محصول گفت: این محصول به دلیل استخراج از نسوج انسانی، در بردارنده‌ خواص ساختاری منطبق با ماتریکس خارج سلولی بافت استخوانی بوده و همچنین دارای زیست‌سازگاری مطلوب و قابلیت هدایت استخوانی است. در همین راستا و با توجه به آسلولار شدن این ساختار و کاهش احتمال هر گونه برانگیختن سیستم ایمنی فرد گیرنده، انجام پیوند موفقیت‌آمیز و بازسازی بافت استخوان با بهره‌جویی از این محصول، انتظار می‌رود.

توکلی بیان کرد: کشورهای توسعه یافته اعم از آمریکا، کانادا، آلمان، انگلیس و … و کشورهای آسیایی نظیر چین و کره جنوبی از این محصولات بهره می برند. این محصول ضمن در بر داشتن کیفیت مشابه محصولات خارجی، با قیمتی به مراتب پایین‌تر ارائه شده که با توجه به مشکلات ناشی از تحریم و واردات محصولات خارجی، امری حائز اهمیت است.

وی گفت: شدت تأثیرگذاری محصول در خنثی‌سازی تحریم‌ها، قطع یا کاهش وابستگی به خارج و همچنین رفع نیازهای استراتژیک کشور از دیگر مزیتهای تولید محصول این چنینی به شمار می رود. او تاکید کرد: به صورت تقریبی قیمت محصول این شرکت نسبت به محصول خارجی یک به ۹ است. بنابراین به ازای هر  هزار دلار هزینه‌کرد سالانه برای این محصول، هشت هزار دلار صرفه‌جویی ارزی خواهد شد.