سامانه جدید جستجوی شغل

مرتضوی در آیین رونمایی از «سامانه جدید جستجوی شغل»: سامانه جدید جستجوی شغل پیوند کارگر و کارفرما را آسان و برخط می‌کند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سامانه جدید جستجوی شغل پیوند کارگر و کارفرما را آسان و برخط می کند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سامانه جدید جستجوی شغل پیوند کارگر و کارفرما را آسان و برخط می کند.
سامانه جستجوی شغل پیوند کارگر و کارفرما را آسان و برخط می‌کند

به گزارش کارآفرینان موفق از مرکز روابط‌عمومی و امور بین‌الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «سیدصولت مرتضوی» در آیین رونمایی از سامانه جدید جستجوی شغل که امروز، یک‌شنبه هجدهم تیرماه برگزار شد، گفت: از بهار سال ۱۴۰۱ تا بهار ۱۴۰۲ بالغ بر ۷۲۰ هزار فرصت شغلی ماندگار و دائم در کشور ایجاد شده است.

وی از افزایش نرخ اشتغال بانوان و دانش‌آموختگان طی این مدت خبر داد و گفت:  همچنین شاهد کاهش نرخ بیکاری در بهار سال ۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه در سال گذشته هستیم.

مرتضوی توضیح داد: براساس اعلام مرکز آمار ایران نرخ بیکاری به ۸/۲ درصد رسیده است که طبق برخی گزارش‌ها این نرخ در دهه گذشته منحصر به فرد است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در این بازه شاهد نرخ کاهشی ۲۴ استان نیز بوده‌ایم؛ در واقع سیاست‌گذاری مطلوب دولت سیزدهم در این حوزه زمینه این اتفاق را فراهم کرده است.

وی ادامه داد: تحقق سیاست‌های کلان دولت در حوزه اشتغال مستلزم شفافیت در بازار کار است. در گذشته براساس اسناد پیمایشی میزان بیکاری از طریق مراجع رسمی اعلام می‌شد و سامانه‌ای که دقیقاً میزان بیکاری را اعلام کند، وجود نداشت.

مرتضوی تأکید کرد: راه‌اندازی سامانه جستجوی شغل کار بزرگی است که ما را به سمت‌و‌سوی شفافیت هدایت خواهد کرد. این سامانه در واقع پیوند بین کارگر و کارفرما را به بهترین شکل و به صورت برخط برقرار می‌کند.

وی افزود: همه کارجویان و کارفرمایان امکان ثبت مشخصات در این سامانه را خواهند داشت. اما سامانه ارتقاء یافته‌تری در آینده تحت عنوان سامانه «نظام جامع اطلاعات بازار کار» نیز راه‌اندازی خواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ما باید اطلاعات جامع و کاملی از کارجویان، کارفرمایان و شاخص‌های بازار کار داشته باشیم. این سامانه‌ها ما را به جایگاهی می‌رسانند که آمایش، طراحی، ترسیم و اجرایی‌کردن آمایش شغلی را در کشور محقق کنیم.

وی همچنین توضیح داد: این سامانه‌ها نیازمندی‌های آموزشی بازار کار را نیز محقق خواهند ساخت.

مرتضوی با تأکید بر این که امروز دستور رئیس‌جمهور را در حوزه جستجوی شغل تحقق بخشیدیم، خاطرنشان کرد: در حوزه اشتغال نیز گام‌های بلندی برداشته شده است. به‌عنوان مثال، براساس اعلام کمیته امداد امام‌خمینی‌(ره) تا پایان سال ۱۰۰ هزار مددجو به خودکفایی می‌رسند.

سامانه جدید جستجوی شغل با هدف اتصال کارجو به کارفرما و به اشتراک‌گذاری مؤثر فرصت‌های شغلی به نشانی اینترنتی https://shoghl.mcls.gov.ir توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی راه‌اندازی شده است؛ بر این اساس کارفرمایان و کارجویان می‌توانند با ثبت اطلاعات فردی و شغلی مورد نیاز خود با دفاتر کاریابی هماهنگ شده و اقدامات لازم را در راستای جذب نیروی کار انجام دهند.