محمد عباسی عضو شورای اسلامی نسیم شهر؛

مشکلات کارگران باید در چارچوب قانون حل و فصل شود

بیش از 40 میلیون نفر در ایران جزو خانوارهای کارگری، به‌شمار می‌آیند، که نزدیک به 10 میلیون تن از آنان حقوق بسیار کمی، دریافت می‌کنند و متاسفانه حق و حقوق این قشر از سوی عده ای از کارفرمایان سودجو به دلایل واهی پایمال شده و باعث ایجاد نارضایتی می شوند.

کار و کارگر در آموزه های دین مقدس اسلام از اهمیت به سزایی برخوردار است به طوری که بنا به قول معروف، حضرت محمد مصطفی (ص) بردستان کارگر بوسه زده است. کارگران یکی از قشرهای زحمت کش و بااهمیت هر جامعه ای هستند که با وجود ارزشمندی، معمولاً قدر آنان چنان که باید و شاید دانسته نمی شود. تصور پیشرفت و توسعه یک جامعه بدون حضور قشری به نام کارگر محال است. بیش از 40 میلیون نفر در ایران جزو خانوارهای کارگری، به‌شمار می‌آیند، که نزدیک به 10 میلیون تن از آنان حقوق بسیار کمی، دریافت می‌کنند و متاسفانه حق و حقوق این قشر از سوی عده ای از کارفرمایان سودجو به دلایل واهی پایمال شده و باعث ایجاد نارضایتی می شوند.

در حال حاضر جامعه کارگری ایران با مسایل و مشکلات متعدد روبرو است، اخراج و تعدیل نیروی کار و نبود امنیت شغلی، نپرداختن به موقع دستمزدها تا شش ماه تاخیر، تعطیل کارخانه­ها و واحدهای کار و تولید، نبود شرایط مناسب ایمنی و بهداشت در محیط های کار و تولید، فزونی حوادث ناشی از کار در کارگاه­های صنعتی و ساختمانی، واردات بی­رویه کالا و محصولات و حذف تعرفه­ها، تغییرات در قوانین و مقررات کار بدون حضور نمایندگان واقعی از سوی کارگران، غیرقانونی بودن قراردادهای یک جانبه و سفید امضا و قرارداد موقت درباره کارهایی که ماهیت دایم و مستمر دارند (مغایر با قانون اساسی و مقاوله نامه های سازمان بین­المللی کار است)، نبود نظام دستمزدی مناسب با شرایط اقتصادی برای ایجاد امکان خرید مایحتاج زندگی، مشکل مسکن به عنوان مهم­ترین هزینه در سبد هزینه خانوارهای کارگری و… از مطالبات جدی است.

مشکلات کارگران و کارفرمایان باید با استناد به بندهای قانونی باید حل و فصل شود، همچنین مشکلات این قشر باید از مسیر قانونی پیگیری شود، گاهی مطرح کردن گلایه‌ها به شیوه اعتراض و تجمع موجب ضرر به خود کارگر می‌شود، بنابراین کارگران باید با اطلاع از قوانین درخواست‌های خود را بیان کنند تا بتوان آن‌ها را پیگیری کرد.

در نگاه رهبر انقلاب اسلامی «کارگر ستون فقرات تولید است» و بنابراین باید در زمینه‌های مختلف معیشتی و امنیت شغلی و… مشکلات این قشر برطرف شود. این موضوع در بیانات ایشان به مناسبت هفته‌ی کار و کارگر و در ارتباط تصویری با مجموعه‌های تولیدی مورد تأکید قرار گرفت: «حقوق طبیعی نیروی کار باید رعایت بشود؛ یعنی دستمزد عادلانه، پرداخت منظّم و بدون تأخیر… امنیّت شغلی. مسئله‌ی بیمه، مسئله‌ی آموزش، مسئله‌ی خدمات رفاهی، مسئله‌ی بهداشت و درمان، اینها چیزهایی است که جزو حقوق کارگران است.» 1399/02/17

راهکارهای عملیاتی برای حل مشکلات مورد بررسی قرار می‌گیرد و اگر قابلیت اجرایی شدن داشته باشد به متولیان امر ارجاع داده می‌شود.