لطیفی

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور: آیین‌نامه ملی بهره‌وری تكلیف دستگاه‌های اجرایی را روشن می‌كند

میثم لطیفی در مراسم افتتاحیه رویداد نوآوری بهره‌ور در حوزه انرژی گفت: موضوع بهره‌وری یکی از پربسامدترین موضوعات مورد توجه مقام معظم رهبری و رییس جمهور محترم در دو سال گذشته بوده و این برای ما یک تکلیف و البته فرصت است و باید این را به فال نیک بگیریم که مسئله بهره‌وری در عالی‌ترین سطوح کشور به عنوان مسئله حیاتی مورد توجه اصلی قرار گرفته است. 

میثم لطیفی در مراسم افتتاحیه رویداد نوآوری بهره‌ور در حوزه انرژی گفت: موضوع بهره‌وری یکی از پربسامدترین موضوعات مورد توجه مقام معظم رهبری و رییس جمهور محترم در دو سال گذشته بوده و این برای ما یک تکلیف و البته فرصت است و باید این را به فال نیک بگیریم که مسئله بهره‌وری در عالی‌ترین سطوح کشور به عنوان مسئله حیاتی مورد توجه اصلی قرار گرفته است.

به گزارش کارآفرینان موفق از روابط عمومی سازمان اداری و استخدامی کشور، میثم لطیفی؛ معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اداری استخدامی کشور در این مراسم که 26 تیرماه در سازمان ملی بهره‌وری ایران برگزار شد، بر توجه سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه در مسئله رشد اقتصادی از محل افزایش بهره‌وری در 4 حوزه بهره‌وری سرمایه، بهره‌وری نیروی انسانی، بهره‌وری فناوری و بهره‌وری مدیریت تاکید کرد.
وی افزود: بر این مبنا، روح غالب بر احکام برنامه هفتم توسعه توجه بر بهره‌وری بوده است؛ لذا این مسئله باید در کنار افزایش سرمایه و توانمندی‌های نیروی انسانی و بهبود الگوهای مدیریتی، افزایش یابد.
لطیفی با اشاره به اینکه در سه سال گذشته مسئله چرخه مدیریت بهره‌وری مورد توجه بوده است، گفت: امروز می‌توانیم با افتخار اعلام کنیم که در دو سال خدمت دولت مردمی، میانگین رشد بهره‌وری دولت در حدود سه و شش دهم درصد بوده؛ در حالی که میانگین رشد بهره‌وری در دهه نود، عدد منفی شش دهم  بوده است.
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور با ابراز امیدواری در خصوص تقویت پیگیری مسیر بهره‌وری، گفت: البته کار سخت است و شاید سال‌های اول رشد بهره‌وری زیاد یاشد؛ اما به مرور به دلیل اینکه این فاصله درحال پر شدن است، طبیعتاً رشد بهره‌وری با موانعی مواجه خواهد بود.
لطیفی درباره اقدامات صورت گرفته در زمینه رشد بهره‌وری نیز گفت: با همکاری سایر بخش‌های اجرایی به خصوص معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری که یکی از اضلاع اصلی بهره‌وری توجه به دانش و دانش‌بنیان کردن عرصه بهره‌وری است، نظام ملی بهره‌وری تهیه شده که در کمیسیون مدیریت و سرمایه انسانی دولت در حال پیگیری است.
وی افزود: امیدواریم به زودی این آیین‌نامه در صحن دولت هم مصوب شود و به عنوان یک آیین‌نامه جامع مبنای راهبری دستگاه‌های اجرایی قرار بگیرد. در این آیین‌نامه پیش‌بینی کرده‌ایم که شورای ملی بهره‌وری با حضور دستگاه‌های اجرایی ایجاد شود و هر دستگاه در این زمینه تکلیفش روشن شود.
لطیفی با اشاره بر اینکه مسلما بهره‌وری در وزارت آموزش و پروش با بهره‌وری در وزارت نفت یا نیرو متفاوت است، گفت: بر اساس این آیین‌نامه، نوعی عارضه‌یابی در دستگاه مربوطه و نهایتاً برنامه درون‌زا در خود دستگاه برای افزایش بهره‌وری تدوین خواهد شد.
رئیس سازمان اداری و استخدامی تاکید کرد: ما بهره‌وری را باید از نظام حاکمیت شروع کنیم نه اینکه بهره‌وری را تنها از مردم انتظار داشته باشیم، در حالی که خودمان در این زمینه اقدام درخوری انجام نداده‌ایم.
لطیفی با اشاره یه اینکه یک بحث بهره‌وری، مربوط به امکانات و تجهیزات اداری است، گفت: در  مولدسازی دارایی‌های دولت، یکی از موضوعات اموال مازاد در دست دستگاه‌های اجرایی، تصرف بیش از استاندارد فضای اداری در برخی دستگاه‌های اجرایی است.
وی افزود: با همکاری سازمان خصوصی‌سازی و همکاری بخش مولدسازی سامانه‌ای ایجاد کرده‌ایم که این اموال شناسایی شود و آن بخش‌هایی که نیازی به وجود آنها نیست و دستگاه‌ها دست‌اندازی کرده‌اند را در اختیار وزارت اقتصاد قرار دهیم.
معاون رئیس‌جمهور، «عدالت»، «رضایت مردم» و «بهره‌وری» را محورهای اصلی در ارزیابی دستگاه‌ها در جشنواره شهید رجایی امسال بیان کرد و گفت: حدود یک‌سوم از شاخص‌های ارزیابی دستگاه‌ها ناظر بر بهره‌وری بوده و قرار است ابتدا از خود شروع کنیم. اگرچه سخت بوده و ممکن است برخی دستگاه‌ها طاقت نیاورند؛ اما از این جهت که مطالبه مقام معظم رهبری و تاکید رئیس‌جمهور نیز مکرر بر این موضوع است، لذا موضوع بهره‌وری را به عنوان یک حوزه جدی در ارزیابی دستگاه‌ها، مبنا قرار می‌دهیم.
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور حرکت خودجوش شرکت‌های دانش‌بنیان و تشکل‌های خودجوش بدون اتکا به دولت در حوزه بهره‌وری را نمونه‌ای از «غیرت ملی» خواند و گفت: از سازمان ملی بهره‌وری ایران این انتظار می‌رود در ساماندهی و تسهیل‌گری و هم‌افزایی مجموعه‌های حقوقی و حقیقی فعال در حوزه بهره‌وری که بدون اتکا به دولت وارد شدند، فعالیت بیشتری داشته باشد.