معاون وزارت جهاد کشاورزی

معاون وزیر جهاد کشاورزی؛ ۲ هزار شرکت دانش‌بنیان در ۱۵ استان تاسیس می‌شود

به گزارشکارافرینان موفق به نقل از خبرگزاری مهر، سیدمجتبی خیام نکویی، معاون وزارت جهاد کشاورزی در برنامه‌ای تلویزیونی گفت: زمان پیروزی انقلاب اسلامی، کل تولیدات کشاورزی کشور ۲۵ میلیون تن بود و ایران ۳۶ میلیون نفر جمعیت داشت. پس از ۴۴ سال تولیدات کشاورزی ما ۵ برابر و جمعیت کشور نیز ۲.۵ برابر شده است

 

به گزارشکارافرینان موفق به نقل از خبرگزاری مهر، سیدمجتبی خیام نکویی، معاون وزارت جهاد کشاورزی در برنامه‌ای تلویزیونی گفت: زمان پیروزی انقلاب اسلامی، کل تولیدات کشاورزی کشور ۲۵ میلیون تن بود و ایران ۳۶ میلیون نفر جمعیت داشت. پس از ۴۴ سال تولیدات کشاورزی ما ۵ برابر و جمعیت کشور نیز ۲.۵ برابر شده است.
وی افزود: ضریب خودکفایی ما در زمینه کشاورزی تقریباً ۸۰ درصد احتساب شده و ما کمتر از ۲۰ درصد نیازهای خود را از کشورهای دیگر وارد می‌کنیم. این واردات بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون دلار ارز از کشور خارج می‌کند.
خیام نکویی ادامه داد: پس از شروع جنگ اوکراین و روسیه بسیاری از کشورها در امنیت غذایی خود به مشکل خوردند و به دنبال آن ریاست جمهوری اعلام کرد که به امنیت غذایی باید اهمیت ویژه‌ای داد. اگر روند فعلی در رشد جمعیت ادامه پیدا کند، تا سال ۱۴۳۰ ما ۱۰۳ میلیون ایرانی خواهیم داشت و این تعداد به ۱۷۵ میلیون تن غذا نیاز دارند.
وی اظهار کرد: ما برای افق ۱۴۳۰ نیاز به ۵۵ میلیون تن غذای اضافه نسبت به اکنون داریم. این نیازها در کنار مشکلات بسیاری مانند خشکسالی قرار دارند که دست جهاد کشاورزی را می‌بندند.
رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ادامه داد: مهم‌ترین راهبردی که ایران برای افزایش تولید در بخش کشاورزی دارد، دانش‌بنیان شدن آن است. سال گذشته، مهم‌ترین ماموریت ما افزایش تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان بود. اکنون بیش از ۷ هزار دانش‌بنیان در همه حوزه‌های کشاورزی داریم اما این تعداد نسبت به کل شرکت‌های دانش‌بنیان کشور بسیار کم است.
وی تصریح کرد: ما برای افزایش این شرکت‌ها پارک ملی علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی را در استان البرز تاسیس کرده‌ایم و انتظار داریم پردیس‌های علم و فناوری کشور تا دو سال آینده در ۱۵ استان تاسیس شوند. در حال حاضر این پردیس‌ها در ۱۰ استان فعالیت دارند.
خیام نکویی گفت: ظرفیت تعداد هر پارک علم و فناوری ۱۰۰ شرکت دانش‌بنیان است و برنامه داریم بیش از ۲ هزار شرکت را در این ۱۵ استان داشته باشیم.
وی افزود: ما نخبه‌های بسیاری داریم و تمایل داریم تا این افراد وارد حوزه کشاورزی شوند و مشکلات اولویت دار در این بخش را حذف کنند. ما حدود ۷۰۰ دانش فنی در مجموعه سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج که شامل ۲۱ موسسه پژوهش ملی و ۳۵ مرکز تحقیقات استانی داریم و آنها را به صورت رایگان در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار می‌دهیم.
معاون وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: میزان گندمی که در سال ۱۴۰۰ از کشاورزان خریداری شد ۴۵۰۰ تن بود و سال ۱۴۰۱ این عدد به بیش از ۷ میلیون تن رسید. این رقم اکنون به بالای ۱۰ میلیون تن رسیده است که رشد در این حوزه را نشان می‌دهد.