مهم‌ترین ابزار توسعه پژوهش اختصاص بازار ملی و بین‌المللی به این حوزه است

به گزارش مجله کارآفرینان موفق، به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، نشست برگزاری هفته پژوهش و فناوری سال ۱۴۰۱ با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان و معاونین پژوهشی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای برپایی هرچه بهتر این مراسم برگزار […]

به گزارش مجله کارآفرینان موفق،

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، نشست برگزاری هفته پژوهش و فناوری سال ۱۴۰۱ با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان و معاونین پژوهشی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای برپایی هرچه بهتر این مراسم برگزار شد.

روح الله دهقانی فیروزآبادی با توجه به آغاز هفته پژوهش تا ۴۵ روز آینده، بر ضرورت برنامه ریزی مناسب برای پیشبرد امور مربوط به این هفته در تمام دستگاه‌های دولتی تاکید کرد و اهمیت نقش آفرینی تمامی بخش‌های اثرگذار در ارایه توانمندی‌ها و دستاوردهای پژوهشی و فناورانه کشور را یادآور شد.

دهقانی فیروز آبادی در این نشست با اشاره به اهمیت نقش آفرینی دستگاه‌های اجرایی و وزارتخانه‌ها برای هرچه پرشورتر برگزار شدن مراسم گرامی‌داشت هفته پژوهش و فناوری سال جاری عنوان کرد: استفاده حدأکثری و پای کار آمدن تمامی ظرفیت دستگاه‌های اجرایی می‌تواند در پربارتر برگزار شدن این هفته اثرگذار باشد و گامی مؤثر در امیدآفرینی با ابزار دستاودهای پژوهشی و فناورانه در کشور به شمار می‌رود.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری، مهم‌ترین ابزار برای توسعه پژوهش و اثرگذاری آن در کشور را اختصاص بازار ملی و بین‌المللی به این حوزه دانست و افزود: بازار ملی یک اصل غیر قابل اجتناب و ضروری برای رونق پژوهش‌های فناورانه کارآمد و نیاز محور است.

وی گفت: مهم‌ترین نیاز امروز شرکت‌ها، فعالان حوزه پژوهش و فناوران، بازاری است که می‌تواند توسط دستگاه‌های اجرایی و بخش‌های مختلف دست‌اندرکار در اختیار آنان قرار گیرد. موضوع مهمی که قطعا توسعه پایدار و واقعی را به ارمغان خواهد آورد.

در این نشست که با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان و معاونان پژوهش و فناوری وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برگزار شد، مصوب شد که در راستای برگزاری پربار هفته پژوهش، تمام دستگاه‌ها تقویم اجرایی خود را ظرف مدت یک هفته به دبیرخانه این رویداد ارایه دهند.

همچنین دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری نیز ملزم شد بسته رسانه‌ای با هدف استفاده از ظرفیت‌ پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی را با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط تهیه کند. همچنین برگزاری نمایشگاه‌های استانی بر اساس نیازها و توانمندی‌های هر استان با هدف به هم‌رسانی فناوران، پژوهشگران، دانشجویان، استاندان فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق با همکاری دبیرخانه شورای عتف و استان‌داری‌ها در دستور کار قرار گرفت.

با همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و دبیرخانه شورای عتف برای برگزاری کرسی‌های نقد و نظر دانشگاهیان، پژوهشگران و فناوران با موضوع فناوری و پژوهش در دانشگاه‌ها، حمایت از برگزاری رویدادهای فناورانه و پژوهش‌محور در دانشگاه‌های سراسر کشور با استفاده از ظرفیت‌های دانشجویان انجمن‌های علمی-دانشجویی و نیز برگزاری تورهای بازدید علمی و پژوهشی با روایت‌گری فناوران و صنعتگران شاخص برنامه ریزی صورت گرفت.

استفاده از ظرفیت صدا و سیما و امکانات شهرداری پایتخت و سایر کلان‌شهرها برای اطلاع رسانی به شهروندان، آشنایی خانواده‌ها با ظرفیت‌های دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد با تعامل و هماهنگی دانشگاه‌ها و برگزاری نمایشگاه تقاضای ساخت و تولید ایرانی (تستا) با همکاری دستگاه‌های اجرایی از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست مورد تأکید و تصویب قرار گرفت.