موفقیت فناوران ایرانی در ارائه خدمات ویژه به مرغداری‌ها و گلخانه‌ها برای تامین امنیت غذایی

به گزارش مجله کارآفرینان موفق، به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، امنیت غذایی هر کشور جزو راهبردی‌ترین مسایل هر جامعه‌ای محسوب می‌شود و به همین دلیل معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تاکید ویژه‌ای روی این حوزه دارد. شرکت نفیس پردازشگر دانش از مجموعه های دانش بنیان است که با تشکیل یک هسته تحقیق و […]

به گزارش مجله کارآفرینان موفق،

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، امنیت غذایی هر کشور جزو راهبردی‌ترین مسایل هر جامعه‌ای محسوب می‌شود و به همین دلیل معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تاکید ویژه‌ای روی این حوزه دارد. شرکت نفیس پردازشگر دانش از مجموعه های دانش بنیان است که با تشکیل یک هسته تحقیق و توسعه فعال دانشگاهی تلاش کرد تا درموضوع پاسخگویی به نیازهای فناورانه این حوزه متمرکز شود.

عقیل کشیر تقرتپه مدیرعامل شرکت دانش بنیان نفیس پردازشگر دانش با بیان اینکه آلرتیس محصولی برای مرغداری‌ها و گلخانه‌ها است، گفت: این محصول سامانه مجموعه‌ای شبکه مانند از سنسورهای بی‌سیم است که با داشتن شعاع پوششی بیش از یک کیلومتر در انواع مراکز صنعتی و به ویژه مرغداری‌ها و گلخانه‌ها قابل استفاده است.

وی افزود: مالک مرغداری باید پیوسته پارامترهای مختلفی را مانند دما، وضعیت هوا و دیگر شاخص‌ها را بررسی کند. این سامانه به کاربر کمک می‌کند تا اطلاعات لحظه‌ای از وضعیت مرغداری داشته باشد. افزایش سوددهی سالن و کاهش هزینه‌ها، کاهش مصرف دانه، کاهش مصرف دارو، کاهش تلفات، جلوگیری از شوک دمایی جوجه، کاهش ضریب تبدیل در سالن‌های سنتی و مدرن از جمله مزایای استفاده از این سامانه دانش‌بنیان است.

موفقیت فناوران ایرانی در ارائه خدمات ویژه به مرغداری‌ها و گلخانه‌ها برای تامین امنیت غذایی

این فناور یادآور شد: از این محصول همچنین می‌توان برای کنترل شرایط محیطی و مدیریت انواع گلخانه‌ها نیز بهره برد. این سامانه شبکه‌ای کمک می‌کند تا هزینه گلخانه‌ها کاهش پیدا کند و بهره‌وری محصول افزایش یابد.

کشیر تقرتپه یکی دیگر از محصولات این شرکت را تولید گرمخانه‌های صنعتی عنوان کرد و گفت: گرمخانه یا انکوباتور  دستگاهی است که در آزمایشگاه‌های زیستی برای کشت و رشد دادن نمونه‌های زنده مانند سلول‌ها یا میکروب‌ها به کار می‌رود. این وسیله با کنترل رطوبت، دما، میزان اکسیژن و دی اکسید کربن شرایطی مناسب برای رشد ارگانیسم‌های زنده فراهم می‌کند. انکوباتور یکی از ابزارهای مهم در آزمایش‌های میکروبیولوژی، زیست‌شناسی سلولی و دیگر رشته‌های هم‌سو محسوب می‌شود.

براساس گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت دانش‌بنیان نفیس پردازشگر دانش همچنین در زمینه تاسیس انواع سردخانه‌ها، تاسیسات کشاورزی و تولید سنسورهای مختلف مورد استفاده در این حوزه، فعالیت دارد و علاوه بر تولید، خدمات طراحی، نظارت و مشاوره دانش‌بنیان نیز به این بخش ارائه می کند.