میزبانی ازبکستان از زیست‌بوم فناوری و نوآوری ایران

به گزارش مجله کارآفرینان موفق، به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هیاتی تجاری و فناوری متشکل از شرکت های دانش بنیان و خلاق عرصه‌های مختلف فناورانه را به کشور ازبکستان اعزام می کند تا از این طریق مسیر ورود محصولات دانش بنیان ایرانی […]

به گزارش مجله کارآفرینان موفق،

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هیاتی تجاری و فناوری متشکل از شرکت های دانش بنیان و خلاق عرصه‌های مختلف فناورانه را به کشور ازبکستان اعزام می کند تا از این طریق مسیر ورود محصولات دانش بنیان ایرانی به این بازار بزرگ تسهیل شود.

ایران و ازبکستان از جمله کشورهای آسیای مرکزی محسوب می شوند و همین همجواری و هم نشینی آنها در این منطقه راهبردی می تواند بهترین فرصت و بهانه برای توسعه روابط علمی و فناورانه میان آنها باشد.

ایران می تواند با تکیه بر اولویت سیاست همسایگی با استفاده از ظرفیت‏ های جغرافیایی، اقتصادی و فرهنگی خود تلاش ‏ کند کارآمدی همکاری با این منطقه مهم و کشورهای آن را ارتقا دهد. یکی از این گام‌ها هم اتصال زیست بوم فناوری و نوآوری به بازار این منطقه و استفاده از مزیت های اقتصادی و فرهنگی دو کشور برای توسعه روابط است.

میزبانی ازبکستان از زیست‌بوم فناوری و نوآوری ایران

بر همین اساس با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی و وزارت امور خارجه؛ هیاتی از شرکت های دانش بنیان و خلاق حوزه های «کشاورزی و دامپروری»، «حمل و نقل و لجستیک»، «ماشین آلات و تجهیزات صنعتی»، «دارو و تجهیزات پزشکی»، «صنایع غذایی»، «انرژی( خورشیدی، بادی و سایر انرژی های تجدیدپذیر)»، «مالی و سرمایه‌گذاری» و «نساجی» ۲۵ مهرماه ۱۴۰۱ در هفته نوآوری ازبکستان به این کشور سفر می کنند و با برپایی پاویون ملی ایران در این کشور؛ زمینه ساز توسعه روابط میان دو کشور خواهند شد.

این سفر برای شرکت ها مزایایی چون حضور در نشست های رودررو با شرکت های فناور، فعالان علمی و فناورانه و سرمایه گذاران و تجار ازبکستانی دارد و آنها می توانند توانمندی ها و ظرفیت های دانشی و تخصصی خود را به این کشور منتقل کنند.

امضای موافقتنامه چند جانبه همکاری‌های فناوری بین کشور ایران و ازبکستان که به نمایندگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت توسعه نوآوری ازبکستان که چندی پیش با حضور رییس دولت سیزدهم در این کشور رقم خورد هم خود گویای اهمیت راهبردی تقویت روابط میان ۲ کشور است.

در این توافقنامه‌ها دو کشور متعهد به اجرای پروژه‌های مشترک فناوری توسعه صادرات محصولات دانش بنیان ایران به ازبکستان و نیز توسعه سرمایه گذاری مشترک در حوزه تولید محصولات فناورانه و نوآورانه شدند. با توجه به تاکید روسای جمهوری دو کشور مبنی بر اولویت همکاری‌های نوآورانه و فناورانه بین ایران و ازبکستان پیش بینی می شود در آینده نزدیک شاهد افزایش سطح صادرات و تجارت محصولات نوآورانه و فناورانه بین دو کشور باشیم.

براساس گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اعزام هیات تجاری به ازبکستان نیز در ادامه همین تاکیدات و تلاشی است برای تحقق و امتداد همکاری های علمی و فناورانه میان ۲ کشور و براین اساس علاقمندان تا ۱۴ مهرماه برای ثبت نام و اعلام حضور در این سفر فرصت دارند و برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس اینترنتی www.cistc.ir مراجعه کنند.