ارتباط با جامعه تولید؛

نتیجه‌بخش بودن ایده‌کارآفرینان در چهارمحال و بختیاری

رئیس کانون کارآفرینان چهارمحال و بختیاری گفت: متاسفانه ایده‌های کارآفرینان در استان به کندی به نتیجه می‌رسد و منجر به تولید نمی‌شود، خلاصه اینکه دست کارآفرین نوآورانه را در دست صنعتگر و تولیدکننده برای تجاری‌سازی محصول قرار داده نمی‌شود.

امین مالکی رئیس کانون کارآفرینان استان چهارمحال و بختیاری در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه به مناسبت هفته جهانی کارآفرینی، با تبریک هفته کارآفرینی به کارآفرینان استان، اظهار داشت: در دنیای امروز موضوع کارآفرینی و نقش کارآفرینان به عنوان متولیان اصلی اشتغال و مولدان تولید ثروت در جامعه، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه اما در استان چهارمحال و بختیاری بر خلاف اکثر استان‌های دیگر کشور، در سنوات گذشته توجه جدی به مسئله کارآفرینی نشده است، افزود: در ۳-۴ سال گذشته زیرساخت‌های مناسبی در استان برای توسعه کارآفرینی و اشتغال ایجاد شده است که امید است با حمایت دستگاه‌های اجرایی، نتیجه مطلوبی حاصل شود.

رئیس کانون کارآفرینان استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به نرخ بیکاری بالای استان، ادامه داد: افزایش جمعیت افراد نیازمند به شغل، افزایش و گرایش قشر بانوان به ورود به کسب و کار و افزایش تعداد فارغ‌التحصیل دانشگاهی به خصوص در مقاطع تکمیلی، از جمله دلایل نرخ بالای بیکاری استان است.

مالکی مطرح کرد: در آینده نزدیک قطعا استان چهارمحال و بختیاری با معضل نیروی کارگر مواجه خواهد شد، چرا که نیروی تحصیل‌کرده برای امور تخصصی وجود دارد اما متاسفانه نیروهای کارگری برای صنعت وجود ندارد که در سال‌های آینده مشکلاتی در این خصوص پیش می‌آید.

ضرورت ارتباط میان دانشگاه، پارک علم و فناوری، جامعه صنعت

وی با اشاره به دلایل دیگر نرخ بالای بیکاری استان، عنوان کرد: فعال نبودن واحدهای صنعتی و تولیدی بر اساس ظرفیت اسمی و همچنین بیکاری فصلی از دیگر دلایل نرخ بالای بیکاری استان چهارمحال و بختیاری است که توسعه کارآفرینی به عنوان اجرایی‌ترین استراتژی برای برون‌رفت از این مشکلات بسیار کمک‌کننده است.

مالکی با اشاره به موانع و مشکلات سر راه توسعه کارآفرینی در استان، گفت: مسئله کارآفرینی در دنیای امروزی با کارآفرینی سال‌های گذشته متفاوت است، کارآفرینی امروز ما به سمت کارآفرینی نوآورانه رفته است.

رئیس کانون کارآفرینان استان چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: نقش دانشگاه امروز، دریافت ایده‌ها است تا در مراکز رشد و نوآوری خود بتواند ایده‌ها را پرورش دهد تا بتوان به جامعه تولید و صنعت تحویل داده شود.

وی اظهار کرد: اگر بتوان در استان چهارمحال و بختیاری، ارتباط میان دانشگاه، پارک علم و فناوری و جامعه صنعت و تولید را برقرار کرد و این سه ضلع را مرتبط ساخت، می‌توان در راستای توسعه کارآفرینی در این استان گام‌های خوبی برداشت.

عدم تاکید نظام تعلیم و تربیت بر فرهنگ کارآفرینی یک مشکل اساسی

رئیس کانون کارآفرینان استان  با بیان اینکه متاسفانه هر کدام از این اضلاع مثلث به طور موازی دارند عمل می‌کنند، افزود: متاسفانه ایده‌های کارآفرینان در استان به کندی به نتیجه می‌رسد و منجر به تولید نمی‌شود، خلاصه اینکه دست کارآفرین نوآورانه را در دست صنعتگر و تولیدکننده برای تجاری‌سازی محصول قرار داده نمی‌شود.

مالکی با اشاره به دیگر مشکلات توسعه کارآفرینی در استان، بیان داشت: فقدان زیرساخت‌های تجاری و تخصصی استان، عدم حمایت هنجارهای اجتماعی و فرهنگی از توسعه کارآفرینی و عدم وجود زیرساخت‌های مناسب فیزیکی برای شرکت‌های جدید و در حال رشد، از مشکلات کارآفرینی در استان است.

وی ادامه داد: فقدان وجود حمایت کافی از کارآفرینان و شرکت‌های جدید، عدم تاکید نظام تعلیم و تربیت بر فرهنگ کارآفرینی، نبود فضای آزاد برای شرکت‌های جدید و در حال رشد و عدم انتقال نتایج تحقیقات برای شرکت‌های جدید نیز از دیگر مشکلاتی است که بر سر راه کارآفرینان قرار دارد.

رئیس کانون کارآفرینان استان همچنین چند پیشنهاد برای برداشتن موانع موجود ارائه داد و گفت:  اصلاح و بازآفرینی جدی بانکی برای شرکت‌های جدید، ایجاد و توسعه بانک‌های خصوصی ویژه توسعه کارآفرینی و صنایع کوچک، اصلاح و بازنگری قانون کار با رویکرد کارآفرینی و پایداری بنگاه‌های تولیدی جدید پیشنهادهایی هستند که می‌توان با این‌ها، کارآفرینی را توسعه داد.

مالکی در پایان خاطرنشان کرد: کاهش بروکراسی‌های اداری در سازمان‌ها، آموزش کارآفرینی در مقاطع تحصیلی، توسعه خوشه‌ها و شهرک‌های صنعتی با رویکرد کارآفرینی، توسعه پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد و توسعه فرهنگ کارآفرینی از طریق تهیه و ساخت مستند، فیلم‌های سینمایی، نیز موجب رفع موانع توسعه کارآفرینی می‌شود.