رییس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی

نخستین دوره جایزه ملی فناوری نکست با جوایز میلیاردی برگزار می‌شود

رییس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی از برگزاری رویداد جدید نکست (نوآوری کارآفرینان سرآمد توسعه) با اعطای جوایز و تسهیلات میلیاردی به فناوران در راستای کمک به توسعه و سرمایه گذاری در زمینه فناوری‌های نوظهور جهانی در کشور بود.

رییس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی از برگزاری رویداد جدید نکست (نوآوری کارآفرینان سرآمد توسعه) با اعطای جوایز و تسهیلات میلیاردی به فناوران در راستای کمک به توسعه و سرمایه گذاری در زمینه فناوری‌های نوظهور جهانی در کشور بود.

 

به گزارش کارآفرینان موفق به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری میزبان خبرنگاران در نشستی خبری به منظور تشریح و اعلام جزییات یک برنامه تشویقی برای اعطای جوایز و تسهیلات میلیاردی به فناوران در راستای کمک به توسعه فناوری‌های نوظهور جهانی در کشور و تشویق عناصر اکوسیستم برای مشارکت جدی تر در جهت ورود و سرمایه‌گذاری در این شاخه از فناوری‌ها بود.
رییس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان در این نشست با بیان اینکه، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان به عنوان بنیان‌گذار پارک‌های فناوری کشور به صورت سالانه جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی را با هدف ترویج نوآوری و فناوری برگزار می‌ کند و افزود: این شهرک علمی قصد دارد در راستای کمک به توسعه فناوری‌های نوظهور جهانی در کشور و تشویق عناصر اکوسیستم برای مشارکت جدی تر در جهت ورود و سرمایه‌گذاری در این شاخه از فناوری‌ها، اقدام به طراحی رویداد جدیدی با نام «نکست (نوآوری کارآفرینان سرآمد توسعه)» کند.
شقایق حق جوی جوانمرد، هدف از این رویداد جدید تشویقی را شناسایی و حمایت از فن‌آفرینان کشور در جهت توسعه سبد محصولات خود با بهره‌گیری از فناوری‌های نوظهور جهانی اعلام کرد.
وی اظهار داشت: در این رویداد قرار است حمایت‌های هدفمند از ایده‌هایی که شرکت‌های توانمند زیست‌بوم که کارنامه موفقی در توسعه فناوری از خود به جای گذاشته‌اند و بلوغ فناوری خود را به اثبات رسانده اند، صورت پذیرد تا منشاء خلق محصولات جدید در سبد محصولات دانش بنیان کشور با عمق فناوری بالا باشد.
جوانمرد گفت: مهمترین هدف این رویداد گسترش فعالیت‌های تحقیق و توسعه و تمرکز بر فناوری‌های پیشران است که در پیشرفت‌ها و نوآوری‌های امروز در حوزه‌های گوناگون و سیستم‌های مختلف پدیدار می‌شوند.
وی افزود: سایر اهداف رویداد تکامل و هم‌گرایی فناوری‌های مجزای پیشین برای رفع چالش‌های اقتصادی، اجتماعی، محیطی و نهادی است که به عنوان پل ارتباطی برای تبادل کارآمد محصولات و خدمات در قالب زنجیره تامین است.
جوانمرد گفت: بر اساس رصد فناوری‌های نوظهور جهانی و با نظر به نقشه جامع علمی کشور و ستادهای توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، اولین دوره جایزه ملی فناوری نکست در سه حوزه برگزار می شود.
وی هوش مصنوعی، رباتیک و صنعت چهار را به عنوان اولین موضوع این رقابت عنوان کرد و افزود: این حوزه شامل هوش مصنوعی مولد، هوش مصنوعی قابل اعتماد، یادگیری تقویتی، مدیریت تصمیم، بینایی ماشین، پردازش زبان های طبیعی، عامل‌های مجازی، رباتیک، دفاع سایبری و بیولوژی محاسباتی است.
رییس مرکز توسعه فناوری های راهبردی، اتصال‌پذیری، ارتباطات و میکروالکترونیک شامل توسعه زیرساخت شبکه ملی اطلاعات، مخابرات سیار نسل پنج، امنیت شبکه، الکترونیک، میکروالکترونیک و مدارات مجتمع، هوشمندسازی و اینترنت اشیا، مخابرات کوانتومی و منظومه‌های ماهواره‌ای، خودروهای برقی، متصل، خودران و هوشمند و فناوری های حوزه زنجیره بلوکی را دومین حوزه این رویداد اعلام کرد.
وی در ادامه حوزه زیست فناوری و زیست مهندسی شامل طراحی سویه و ویرایش ژنوم، درمان ها و واکسن های مبتنی بر mRNA، ایمونوتراپی سرطان، سلول درمانی و ژن درمانی، ویروس درمانی سرطان، مهندسی پروتئین، اصلاح نژاد مولکولی، کیت های تشخیصی مبتنی بر آنتی بادی/ آپتامر را سومین حوزه مرتبط با جایزه ملی نکست اعلام کرد.