از ۲۳ الی ۲۶ بهمن

نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران افتتاح شد

سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور روز گذشته در «هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته» ضمن تبریک اعیاد ماه شعبان، گردشگری را موضوعی مهم توصیف کرد که در آیات نورانی قرآن نیز به‌عنوان «سیروا فی الارض» مورد تأکید قرار گرفته است، تصریح کرد: این توصیه اسلام به سیر و سفر همراه با دقت و مطالعه و […]

سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور روز گذشته در «هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته» ضمن تبریک اعیاد ماه شعبان، گردشگری را موضوعی مهم توصیف کرد که در آیات نورانی قرآن نیز به‌عنوان «سیروا فی الارض» مورد تأکید قرار گرفته است، تصریح کرد: این توصیه اسلام به سیر و سفر همراه با دقت و مطالعه و فکر و اندیشه کردن است چرا که خواسته اسلام این است که انسان‌ها از احوال پیشینیان مطلع شوند.وی گردشگری را یکی از مباحث مهم در حوزه اقتصادی دانست

وی افزود: گردشگری یکی از بخش‌های پیشران و شتاب‌دهنده به اقتصاد کشورهاست و جمهوری اسلامی ایران نیز با توجه به برخورداری از تمدنی کهن، میراث فرهنگی و تمدنی گرانقدر، طبیعت 4 فصل و جاذبه‌های دیگر، ظرفیت بسیار خوبی برای توسعه این بخش از اقتصاد خود دارد.
رئیس‌جمهور همچنین توسعه گردشگری را یکی از ظرفیت‌های خروج از اقتصاد تک‌محصولی برشمرد و اظهار داشت: امروز تعداد زیادی از مردم دنیا مایل هستند که برای بازدید از جاذبه‌های طبیعی و آثار فرهنگی و تمدنی به ایران سفر کنند، اما دشمنان با ایران‌هراسی به‌دنبال منصرف کردن آنها هستند، لذا یکی از مسئولیت‌های مهم شما مدیران و مسئولان این است که زمینه حضور گردشگران در ایران را تسهیل کنید.
رئیسی یکی از گام‌های مؤثر در این زمینه را لغو روادید برای اتباع 33 کشور دانست که اخیراً انجام شده است و گفت: این‌که برخی می‌گویند “اگر قرار باشد گردشگری کشور فعال شود باید نسبت به یک‌سری از اصول و مبانی تجدیدنظر کنیم.”، حرف نادرستی است، امروز جاذبه‌های گردشگری در ایران اسلامی به‌میزانی است که با حفظ همه مبانی و اصول بسیاری از گردشگران را به خودش جذب می‌کند.

وی تسهیل و ارتقای کیفیت وسایل حمل‌ونقل و آمدوشد و محل اسکان و تغذیه مناسب را نیز از مسائل مهم در بهبود وضعیت جذب گردشگران عنوان و خاطرنشان کرد: تسهیل تردد گردشگران در کشور و میان بخش‌های مختلف مورد علاقه گردشگران بسیار مهم است و هرچه این وضعیت بهبود یابد، خود بهترین تبلیغ برای جذب گردشگر بیشتر به کشور است.رئیس‌جمهور همچنین تسهیل روند اداری و نحوه برخورد با گردشگران را نیز نکته مهم بعدی در افزایش جذب گردشگر به کشور برشمرد و گفت: توسعه گردشگری می‌تواند گردشگران را با فرهنگ، تاریخ و تمدن ما بیشتر آشنا کند و تصویر نادرستی را که از ایران اسلامی در برخی رسانه‌ها ساخته شده است، اصلاح کند.
رئیسی با تأکید به اینکه گردشگری می‌تواند آثار فرهنگی داشته باشد که القائات دشمن را نقش بر آب و تصویر درستی از جمهوری اسلامی ایران به جهان مخابره کند، اضافه کرد: هر فرد خارجی که به ایران بیاید و در اینجا با جذابیت‌های ایران و فرهنگ مردم آشنا شود سفیر ایران اسلامی در دیگر نقاط دنیا خواهد شد.
وی با یادآوری آمارهای ارائه‌شده مبنی بر افزایش 50درصدی ورودی گردشگران به کشور در سال جاری ابراز کرد: دولت پس از عبور از محدودیت‌های کرونایی در راستای فراهم کردن زمینه‌های جذب گردشگر، 20 مشوق برای فعالان این عرصه مصوب کرد که این مشوق‌ها باید باز هم بیشتر شوند.

رئیس‌جمهور عرصه‌های فرهنگی و صنایع دستی را از زمینه‌های جذاب برای توسعه گردشگری توصیف و تصریح کرد: میراث فرهنگی و صنایع دستی باید مورد استفاده قرار گیرند تا دچار میرایی نشوند و زنده نگه‌داشتن آنها در گروی آن است که خوب از آنها مراقبت شود و به‌شکل صحیح مورد استفاده قرار گیرند؛ یکی از بهترین استفاده‌ها برای میراث فرهنگی و صنایع دستی حوزه گردشگری است.رئیسی گردشگری فرهنگی، طبیعی و سلامت را از دیگر زمینه‌ها و ظرفیت‌های عرصه گردشگری برشمرد و خاطرنشان کرد: امروز ایران اسلامی در حوزه پزشکی و محصولات و تجهیزات پزشکی در منطقه حرف اول را می‌زند. حدود 98 درصد داروهای مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شوند و فعالیت‌های دانش‌بنیان نیز در عرصه سلامت به‌خوبی گسترش یافته‌اند. 277 مرکز درمانی در کشور داریم که آماده پذیرش گردشگران سلامت است.

وی حوزه فناورانه را از دیگر زمینه‌ها و جذابیت‌های گردشگری در ایران اسلامی دانست و گفت: امروز در تهران و استان‌های مختلف کشور پارک‌های علم و فناوری آماده پذیرایی از دانشمندان و دانش‌پژوهانی هستند که به نوآوری و کارهای فناورانه علاقه دارند. از استانداران و وزرای مربوطه می‌خواهم که در رابطه با گردشگری فناورانه فعالانه‌تر عمل کنند.

رئیس‌جمهور زیارت را نیز از دیگر ظرفیت‌های گردشگری در کشور دانست که زمینه بسیار خوبی برای جذب زائران و گردشگران کشورهای دیگر دارد و افزود: استانداران و وزرا و همه مسئولان و فعالان عرصه گردشگری به‌گونه‌ای عمل کنند که اصل سرمایه و سود سرمایه‌گذاران در عرصه گردشگری تضمین شود.

به‌گزارش کارآفرینان موفق به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی، آئین افتتاحیه هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران، صبح دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ با حضور ابراهیم رئیسی، دبیرکل سازمان جهانی گردشگری و وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در محل سالن بین‌المللی همایش‌های اجلاس سران برگزار شد.
بعد از برگزاری آیین افتتاحیه و سخنرانی رئیس‌جمهور و مقامات داخلی و خارجی، هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران با بریدن روبان، با حضور علی دارابی، قائم‌مقام وزیر میراث ‌فرهنگی و جمعی از سفرای کشورهای خارجی به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرد. بعد از افتتاح رسمی نمایشگاه، قائم‌مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی کشور با همراهی تعدادی از سفرای کشورهای خارجی از بخش‌های مختلف نمایشگاه و غرفه‌های موجود بازدید کردند.

هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران در فضایی به مساحت ۶۰ هزار متر مربع و در ۲۰ سالن از ۲۳ الی ۲۶ بهمن در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران برگزار می‌شود. گفتنی است 12 کشور خارجی در این دوره از نمایشگاه حضور دارند.

نمایشگاه گردشگری، فرصتی برای اشتغال

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: برگزاری این نمایشگاه ضمن معرفی ظرفیت‌های گردشگری کشورمان، می‌تواند باعث ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال شود.
حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور در هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران از بخش‌های مختلف آن بازدید به عمل آورد.

به گزارش رجانیوز، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بازدید خود از این نمایشگاه گفت: نمایشگاه گردشگری را فرصتی مناسب برای معرفی جاذبه‌ها و ظرفیت‌های گردشگری و تاریخی ایران عنوان کرد.

وی با قدردانی از وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اظهار کرد: برگزاری این نمایشگاه ضمن معرفی ظرفیت‌های گردشگری کشورمان، می‌تواند باعث ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال شود.

آیین افتتاحیه هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران، صبح امروز دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ با حضور آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، دبیرکل سازمان جهانی گردشگری و وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در محل سالن بین‌المللی  همایش‌های اجلاس سران برگزار شد.

هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران در فضایی به مساحت ۶۰ هزار متر مربع و در ۲۰ سالن از ۲۳ الی ۲۶ بهمن در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران برگزار می‌شود.۱۲ کشور خارجی در این دوره از نمایشگاه حضور دارند.

خبرنگار: فاطمه حبیبی