نگاه بنیاد ملی نخبگان از عرضه‌محور به تقاضامحور اصلاح شود /ضرورت تشکیل شورای نخبگان

به گزارش مجله کارآفرینان موفق، به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، روح‌الله دهقانی فیروزآبادی  در نشست با مسوولان بنیاد ملی نخبگان به نقش ابن بنیاد در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان اشاره کرد و افزود: بنیاد ملی نخبگان مهم ترین نقش را در اکوسیستم فناوری و نوآوری کشور دارد بطوری‌که هر حرکت کوچک آن می‌تواند موجی بلند […]

به گزارش مجله کارآفرینان موفق،

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، روح‌الله دهقانی فیروزآبادی  در نشست با مسوولان بنیاد ملی نخبگان به نقش ابن بنیاد در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان اشاره کرد و افزود: بنیاد ملی نخبگان مهم ترین نقش را در اکوسیستم فناوری و نوآوری کشور دارد بطوری‌که هر حرکت کوچک آن می‌تواند موجی بلند در جامعه ایجاد کند.

وی ضمن تاکید بر لزوم نهادینه کردن ادبیات نخبگانی در جامعه، اظهار داشت: استعداد، قابلیت و ظرفیت ها باید در مسیر نخبگانی هدایت شود، اما نخبگی یک فعلیت است.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری افزود: بسیاری از آسیب‌های موجود در کشور به دلیل تعریف نادرست و غیر دقیق از استعداد و نخبگی ایجاد شده است.

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: مهم ترین شاخصه نخبگی، اثرگذاری است، از این رو استعدادبرتر باید ضمن شناسایی، در مسیر نیازهای کشور هدایت و حمایت شود.

وی اضافه کرد: در بخش مستعدان، شناسایی اغلب بر مبنای خوداظهاری انجام می‌شود، اما نخبگان در اکثر موارد باید در مسیری جدا از خود اظهاری مورد شناسایی قرار بگیرند چراکه این افراد باوجود اثرگذاری بالا در کشور، عموما به دنبال معرفی خود نیستند؛ به همین دلیل باید برنامه جدیدی برای شناسایی دقیق نخبگان اجرا شود.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری حمایت مالی و معنوی از جامعه نخبگانی را ضروری دانست و گفت: دعوت از نخبگان در نشست‌های هم‌اندیشی یا تکریم و الگوسازی آنان می‌تواند نقش بسیاری در ایجاد احساس تاثیرگذاری ایشان در جامعه بومی داشته باشد.

نگاه بنیاد ملی نخبگان از عرضه‌محور به تقاضامحور اصلاح شود

براساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان،دهقانی فیروزآبادی با یادآوری اینکه نگاه این بنیاد از عرضه‌محور باید به سمت تقاضامحور اصلاح شود، اظهار داشت: روند باید به شکلی باشد که فرد مستعد برتر براساس نیازهای کشور در مسیر نخبگی قرار بگیرد تا در نهایت نخبگانی تربیت شوند که بتوانند در حوزه‌های مورد نیاز، اثرگذاری بیشینه و بهینه داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: حس تاثیرگذاری بزرگ ترین عامل در حس رضایت‌مندی در نخبگان است. این افراد باوجود تمام مسایل موجود در جامعه و حتی باوجود داشتن مشکلات مختلف در بخش اشتغال و معیشت، بیش از هر حمایت دیگری نیازمند دیده شدن هستند.

وی تاکید کرد: اگر سیستم پرورش نخبگان یک سیستم تقاضامحور بر مبنای نیازهای کشور باشد، همواره برای محصولات و برون‌دادهای نخبگانی تقاضا وجود دارد؛ در نتیجه این افراد بالاترین حس رضایت‌مندی را خواهند داشت.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به لزوم زمینه‌سازی برای حکمرانی نخبگان اشاره کرد و گفت: بهترین راه برای تحقق این مهم انتصاب نخبگان در مناسب و مسوولیت‌های کلان کشور است ، حضور این افراد در این مسوولیت‌ها سبب ایجاد حس رضایت‌مندی در آنان و ماندگاری در کشور می شود. با این نگاه، یکی از سیاست‌های کلان بنیاد ملی نخبگان باید حرکت به سمت تربیت حکمرانان نخبه در جامعه باشد.

دهقانی تاکید کرد: بنیاد ملی نخبگان درگاه ورود نخبگان و استعدادهای برتر به زیست‌بوم فناوری و نوآوری است، این یعنی تمام مجموعه های دانش بنیان اکوسیستم نوآوری و شکوفایی باید از خروجی‌های بنیاد ملی نخبگان تغذیه شوند؛ بنابراین توجه به بنیاد ملی نخبگان در دور جدید باید بسیار ویژه باشد تا بشود ظرفیت‌های موجود در کشور را در این اکوسیستم هدایت و حمایت کرد.

وی افزود: برای این مهم، ستادهای معاونت علمی و فناوری که سوزن‌بانان ریل‌های توسعه اقتصاد دانش‌بنیان کشور هستند و جریان‌سازی بالایی در اقتصاد کشور دارند، باید ضمن ارتقا به سمت مسایل کلان و تاثیرگذار در اقتصاد کشور، از شورای نخبگانی به عنوان یک هیات اندیشه‌ورز نیز بهره ببرند. این شورا باید با پیشنهاد بنیاد ملی نخبگان تشکیل شود و راهبری سیاست‌های کلان ستادهای را به عهده داشته باشد تا بنیاد ملی نخبگان بالاترین اثرگذاری را در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان کشور داشته باشد؛ البته در این مسیر حمایت‌های مالی و غیرمالی لازم نیز از این بنیاد انجام خواهد شد.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به نقش مهم شتاب‌دهنده‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: ورودی این شتاب دهنده‌ها افراد مستعد هستند و خروجی آنها گروه‌های مختلفی است که می‌توانند به عنوان گروه‌های نوپا به سمت اقتصاد دانش‌بنیان حرکت کنند و وارد مراکز رشد شوند. راهبری کلان و سیاست‌گذاری شتاب دهنده‌های کشور باید در بنیاد ملی نخبگان انجام شود، با این اقدام شتاب دهنده‌ها نیز با حضور نیروهای انسانی نخبه غنی خواهند شد.

دهقانی فیروزآبادی خاطرنشان کرد: هر قدم مثبت در بنیاد ملی نخبگان می‌تواند در زندگی یک انسان بالاترین اثر را داشته باشد و هر حرکت کوچکی می‌تواند موج بزرگی را در کشور ایجاد کند؛ بنابراین فعالیت در بنیاد ملی نخبگان نیازمند انگیزه ملی و الهی است. به همین میزان نیز هرگونه اشتباه و یا اقدام نادرست که منجر به خروج نخبگان از چرخه خدمت‌رسانی به جامعه شود، مذموم و نکوهیده است.