هوش مصنوعی درصد مهارت‌های مورد نیاز مشاغل امروزی را تغییر می‌دهد

علیرغم انبوهی از سرفصل‌های تازه در مورد موج گسترده اخراج کارمندان حوزه فناوری، بررسی‌ها نشان می‌دهد که فرصت‌های کاری جدید برای متخصصان این حوزه بسیار فراوان است و همزمان با روی کار آمدن فناوری‌های نوظهور و الزامات مدرن کسب و کارها مشاهده می‌شود. اداره آمار آمریکا (BLS) پیش بینی کرده است بین سال‌های 2022 تا […]

علیرغم انبوهی از سرفصل‌های تازه در مورد موج گسترده اخراج کارمندان حوزه فناوری، بررسی‌ها نشان می‌دهد که فرصت‌های کاری جدید برای متخصصان این حوزه بسیار فراوان است و همزمان با روی کار آمدن فناوری‌های نوظهور و الزامات مدرن کسب و کارها مشاهده می‌شود. اداره آمار آمریکا (BLS) پیش بینی کرده است بین سال‌های 2022 تا 2032 میلادی میزان استخدام متخصصان حوزه توسعه نرم افزار، تحلیلگران کیفیت اپلیکیشن‌ها و آزمایش کنندگان نرم افزارهای جدید رشد درصدی را تجربه کند که این رقم از میانگین تمامی مشاغل بسیار سریع‌تر است.

به گفته این سازمان، افزایش تقاضا برای تخصص‌هایی نظیر توسعه نرم افزار، تحلیلگران تضمین کیفیت نرم افزار و آزمایش کنندگان همزمان با استقبال گسترده از فناوری‌های هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، روباتیک و سایر برنامه‌های اتوماسیون صورت گرفته است.

با این وجود باید توجه داشت که ظرفیت بالقوه بازار برای فرصت‌های مرتبط با این تخصص‌ها تنها یک طرف ماجرا است. آنچه که بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد کیفیت کارهای مرتبط با فناوری است که در آینده نزدیک شاهد آن خواهیم بود. فناوری‌هایی نظیر هوش مصنوعی و پلتفرم‌های کم-کد و بدون-کد می‌توانند در چند سال آینده بسیار مورد توجه قرار گیرند و حتی متخصصانی که در حال حاضر با هوش مصنوعی کار می‌کنند، مهارت‌های خود را در این زمینه گسترش می‌دهند.

لازم به ذکر است تغییرات در مهارت‌های مورد نیاز جامعه توسط بررسی‌های «موسسه تحقیقاتی نمودار اقتصادی لینکدین» اثبات شده است. «دن برادنیتز» مدیر جهانی استراتژی محتوا در مرکز یادگیری لینکدین در این خصوص گفت: «ما در دوره‌ای از تغییرات سریع و مداوم در مهارت‌های مورد نیاز برای انجام وظایف خود هستیم. بیش از نیمی از اعضای لینکدین صاحب مشاغلی هستند که توسط هوش مصنوعی مختلف شده یا ارتقا یافته است. مهارت‌های مورد نیاز برای مشاغل ما تا سال 2030 میلادی تا درصد تغییر خواهند کرد».

خبرنگار: فاطمه حبیبی