همزمان در تمامی شهرستانهای استان؛

وجود یکصد هزار فرصت شغلی برای کارجویان

نخستین رویداد مردمی اشتغال در سطح استان تهران برگزار شد

گزارش؛ امیر علی بینام؛ نخستین رویداد مردمی اشتغال با هدف ارتباط کارجویان با کارفرمایان، تامین نیروی کار مورد نیاز کارفرمایان واحدهای تولیدی و خدماتی نقش و اهمیت کاریابی ها در معرفی کارجویان به فرصت های شغلی مراکز نیرو پذیر در سطح استان تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار بازارکار، با توجه به نیاز برخی از کارفرمایان به تامین نیروی کار ماهر و همچنین کارجویان که به دنبال فرصت های شغلی هستند، نخستین رویداد مردمی اشتغال در استان تهران برگزار شد.

وجود یکصد هزار فرصت شغلی برای کارجویان

محمد آذرپناه مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران به مناسبت برگزاری نخستین رویداد مردمی اشتغال در سطح استان تهران گفت: در حال حاضر 300 هزار بیکار جویای کار در سطح استان تهران وجود دارد و این در حالی است که یکصد هزار فرصت شغلی نیز وجود دارد که کارجویان می توانند از طریق آن ها به اشتغال برسند.

وی با اشاره به اینکه این رویداد با دعوت از کارفرمایان، کارجویان و موسسات کاریابی داخلی در مجموعه فرهنگی ورزشی کارگران تهران و به طور همزمان در تمامی شهرستانهای استان تهران برگزار شد گفت: رویداد های مردمی اشتغال با هدف ارتباط کارجویان با کارفرمایان و استفاده از شیوه های نوین جستجوی شغل در سطح استان تهران تداوم می یابد.

مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران  با تصریح اینکه بازارکار کشور دچار تغییرات ماهوی شده و سهم عمده ای از بازارکار کشور به سوی تحولات جدید رفته است یادآور شد: از یکشو بیش از 300 هزار نفر جویای کار هستند و از سوی دیگر بیش از یکصد هزار فرصت شغلی بدون متقاضی است و این موضوع یکی از چالش ها و تغییرات جدید حوزه بازارکار برای بنگاه ها و مراکز اشتغال و کارآفرینی کشور است.

لزوم تحول در نهاد های اشتغال و کاریابی ها متناسب با بازارکار

محمد آذرپناه بر لزوم تحول در نهاد های اشتغال و کاریابی ها متناسب با بازارکار تاکید کرد و خاطرنشان کرد: همه نهاد ها بویژه کاریابی ها باید شیوه های نوین جستجو و دستیابی به شغل را باید مورد توجه قرار دهند، بسیاری از شهرک های صنعتی، صنایع و بنگاه ها خواهان نیرو هستند اما نیروی مناسب خود را پیدا نمی کنند. در همین شرایط بسیاری از دانش آموختگان بیکار هستند و امکان یافتن شغل مناسب خود را ندارند؛ باید برای نزدیک کردن کارجو و کارفرما از طریق زمینه سازی برای بستر های اشتغال و استفاده از ابزارهای مناسب بهره برداری کنیم.

وی گفت: از عموم کارفرمایان، کارجویان و موسسات کاریابی غیردولتی داخلی ساکن استان تهران دعوت می گردد در این این گونه رویداد موثر مشارکت نموده و با شناسایی نیروی کار و یا فرصت شغلی مورد نظرشان نسبت به رفع نیازمندی شغلی خود  دیگران اقدام نمایند.

کاهش بیکاری در تهران با ایجاد پایگاه‌های مردمی اشتغال

«پایگاه‌های مردمی اشتغال در قالب تعاونی» یکی از برنامه های اداره کار تعاون, کار و رفاه استان تهران است که قصد دارد با راه اندازی این پایگاه ها بهبود اشتغال را در دستور کار خود قرار دهد.

محمد آذرپناه، یکی از اهداف تاسیس پایگاه‌های مردمی اشتغال را ارتقای سطح دسترسی ساکنان محلات به خدمات کارآفرینی و اشتغال بیان کرد و افزود: از دیگر اهداف می توان به نهادینه سازی مشارکت و همکاری مردم جهت توسعه اشتغال محلات اشاره کرد.

مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، سازماندهی و توانمندسازی مردم در پذیرش مسئولیت اجتماعی در حوزه اقتصادی را نیز از دیگر اهداف تاسیس پایگاه های مردمی اشتغال در قالب تعاونی برشمرد و افزود: بسیج،هدایت و مدیریت ظرفیت‌های مردمی در پاسخ‌دهی به مشکلات و معضلات محلات هم از جمله اهداف می باشد.

وی افزود: افزایش مشارکت موثر، کارآمد، پویا و خلاق مردم در توسعه اشتغال خود، خانواده و محله و همچنین تقویت روحیه خودباوری، اعتمادبنفس و احساس ارزشمندی شهروندان از طریق مشارکت در انجام امورات داوطلبانه و خیرخواهانه نیز از دیگر اهداف می باشد.

90 کاریابی در استان تهران فعال هستند

مهندس ژیلا صلحی فام رئیس اداره اشتغال و هدایت نیروی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران نیز در گفتگو با بازارکار تصریح کرد: کاریابی ها برای نقش آفرینی بیشتر تلاش کنند، در حال حاضر 90 کاریابی در سطح استان تهران فعال هستند و برای مردمی سازی اشتغال نیازمند نقش آفرینی این مراکز و معرفی کارجویان به کارفرمایان هستیم.

وی با اشاره به اینکه این رویداد، با هدف ارتباط کارجویان با کارفرمایان، تامین نیروی کار مورد نیاز کارفرمایان واحدهای تولیدی و خدماتی نقش و اهمیت کاریابی ها در معرفی کارجویان به فرصت های شغلی مراکز نیرو پذیر در سطح استان تهران برگزار شد اظهار داشت: یکی از برنامه های ما ثبت نام کارجویان است و تلاش می کنیم با هدف اشتغال جوانان و زنان به این هدف برسیم.

رئیس اداره اشتغال و هدایت نیروی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران بر حمایت از کاریابی ها اشاره کرد و گفت: با ابلاغیه ای که از سوی وزارت تعاون مبنی بر فعالیت شرکت تعاونی خدمات اجتماعی اشتغال داشتیم، کاریابی ها علاوه بر خدمات اشتغال و کاریابی، می توانند از مشوق ها و امتیازات این شرکت های تعاونی اشتغال نیز بهره مند شوند.

وی از کاریابی ها به عنوان بازوی اجرایی ادارات کار نام برد و گفت: کاریابی ها با تکیه بر ماموریت و رسالت خود می توانند به تعامل بهتر کارجو و کارفرما کمک کنند و مسیر اشتغال را هموار نمایند. ما از مراکز مهارتی می خواهیم کارجویان را آموزش بدهند و به کاریابی ها در مسیر اشتغال کمک کنند.

مدیر اجرایی جابیران جهاد دانشگاهی:

جهاد دانشگاهی تجارب خوبی در زمینه هدایت شغلی دارد

سهیلا کلامی مدیر اجرایی جابیران جهاد دانشگاهی نیز در این رویداد گفت: کاریابی بازارکار و نیز جابیران از اولین های کشور در حوزه جستجوی شغل و کاریابی هستند و ما به عنوان جهاد دانشگاهی آمادگی داریم در بحث پایشگاه های مردمی اشتغال به توسعه زیست بوم اشتغال کشور کمک کنیم.

وی که سال ها مسئولیت اجرایی کاریابی بازارکار را بر عهده داشته گفت: سامانه کاریابی الکترونیکی کاریابی بازارکار و جابیران بزودی فعالیت خود را آغاز می کند و آمادگی داریم قوی تر از گذشته به تعامل و ارتباط سازنده کارجو و کارفرما کمک کنیم.

تلاش برای اشتغال زنان جویای کار بالای 40 سال

ملیحه علیدادی کارشناس اشتغال کمیته امداد در این رویداد که در مجموعه رفاهی کارگران تهران برگزار شد به بازارکار گفت: دغدغه کمیته امداد، اشتغال زنان جویای کار بالای چهل سال است.

کارشناس اشتغال کمیته امداد با اشاره به مشکلات زنان خانوار جویای کار اظهار کرد: این همایش برای کمیته امداد و زنان سرپرست خانوار بسیار مفید بوده است. دغدغه کمیته امداد در شرایط فعلی، زنان بالای چهل سال هستند که سرپرست خانوار هستند. این زنان نیازمند کار خوب و بیمه هستند.

وی ادامه داد: در منطقه یافت آباد ۲۰۰ زن سرپرست خانوار ثبت نام شده وجود دارند که نیازمند کار هستند. این زنان فوق العاده باهوش هستند و می توانند به راحتی کار را یاد بگیرند اما کارفرما شرایطی تعیین می کند و نمیتواند زنان با سن بالا را جذب کند.

علیدادی با اشاره به خروجی این رویداد برای کمیته امداد گفت: این رویداد توانسته کمک شایانی به زنان جویای کار برای آشنایی با فرصت‌های شغلی متنوع و جدید کند. برای مثال شرکت های مختلف از جمله میهن در همین رویداد نیاز خود برای نیروی کار را اعلام کرده و برخی از زنان جویای کار نیز در همین رویداد فرم‌های اشتغال خود را پر کرده اند.

در این رویداد برخی مراکز ، کاریابی ها و شرکت ها و بنگاه های اقتصادی از جمله کمیته امداد، فنی و حرفه ای،کاریابی هاله افزار، راشدان، شرکت میهن، برنز ، تونل سد آریانا، هلدینگ نوآوران، شرکت رنگ الوان و … حضور داشتند که گزارش گفتگو با این مجموعه ها در بخش بعدی منتشر می شود.