ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به بازار بورس؛ اولویت معاونت علمی ریاست جمهوری 

به گزارش مجله کارآفرینان موفق، به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، روح الله دهقانی فیروزآبادی در حاشیه مراسم افتتاح سیزدهمین نمایشگاه فناوری نانو ۱۴۰۱ (Iran nano ۲۰۲۲) اظهار داشت: الگوهای موفقی در حوزه تولید داریم و یکی از افتخارات کشور؛ تولید قابل قبول محصولات نانوفناوری است. محصولاتی که با کمک مجموعه‌های مختلف و شرکت های دانش […]

به گزارش مجله کارآفرینان موفق،

به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، روح الله دهقانی فیروزآبادی در حاشیه مراسم افتتاح سیزدهمین نمایشگاه فناوری نانو ۱۴۰۱ (Iran nano ۲۰۲۲) اظهار داشت: الگوهای موفقی در حوزه تولید داریم و یکی از افتخارات کشور؛ تولید قابل قبول محصولات نانوفناوری است. محصولاتی که با کمک مجموعه‌های مختلف و شرکت های دانش بنیان توسعه یافته‌اند. ایران تجربه زیستی موفقی در این حوزه دارد این تجربه در سالی که طلیعه توجه ویژه به شرکت های دانش بنیان است می تواند به رقم خوردن اتفاقات خوبی در کشور منجر شود.

وی افزود: یکی از مشکلات بزرگ در کشور مساله خام فروشی مواد است که باید با کمک شرکت های دانش بنیان و جوانان توانمند به آن پاسخ دهیم و از این معضل جلوگیری کنیم. چون مواد اولیه ثروت ملی کشور است.

دهقانی فیروزآبادی همچنین بیان کرد: ما کشور ثروتمندی در حوزه معدن و نفت هستیم اما آنچه که ارزش افزوده برای کشور به همراه دارد حوزه فناوری و توجه به آن است. باید به این باور برسیم که اقتصاد مبتنی بر تجارت صرف؛ ثروت زا نیست. قطعا حمایت و توسعه شرکت های دانش بنیان را در قالب برنامه های جدی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دنبال می کنیم تا رونق ملی اتفاق بیفتد.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: همراهی دستگاه های دولتی با زیست بوم فناوری و نوآوری مهم ترین ابزار کمکی در این حوزه است. به طور مثال وقتی این زیست بوم و جهش تولید دانش بنیان به یکی از دغدغه های جدی مقام معظم رهبری بدل شده است یا وزیر جهاد کشاورزی با همه توان و جدیت خود به حوزه دانش بنیان توجه دارد و مساله و چالش مطرح می کند یعنی توجه ویژه به شرکت های دانش بنیان در کشور به مرحله خوبی رسیده است و کشور این آمادگی را دارد تا بازار ملی خود را در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار دهد.

وی افزود: مردم ایران بسیار باهوش هستند، ما نقدینگی زیادی در کشور داریم که مردم می توانند با کمک آنها اتفافات بزرگی رقم بزنند. اگر بتوانیم نشان دهیم که سرمایه گذاری در حوزه های فناورانه منفعت بالایی دارد و قابل قیاس با دیگر حوزه ها نیست خودبخود سرمایه های مردمی به این سمت سرازیر می شود.

به گفته دهقانی فیروزآبادی، کمک کردن به بحث بورسی شدن شرکت های دانش بنیان، کمک به توسعه صندوق های پژوهشی و خطر پذیر و توسعه مدل های تامین مالی از این دست، مهم ترین اولویت های ما در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین گفت: ما در کشور نقاط مثبت و امتیازات ویژه ای در حوزه علمی و فناوری داریم. برنامه جدی ما این است که پیشران های اقتصاد کشور را که با توجه به مزیت های سرزمینی و استعدادها و توانمندی های کشور شناسایی کرده ایم را با اجرای حدود پنج برنامه ملی بزرگ جلو ببریم و با کمک آنها شبکه های دانش بنیان ها را هدفمند و بر اساس اولویت های بازار کشور ایجاد کنیم.

باید تجاری‌سازی محصولات ایران‌ساخت را بیشتر کنیم

محسن دهنوی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: یکی از افتخارات همه ایرانیان برگزاری این نمایشگاه و عرضه محصولات دانش بنیان و به روزی است که مبتنی بر نیازها و اولویت های بازار است.

وی افزود: طی این سال ها هر چه در حوزه تولید علم و ثبت اختراع و دانش موفق بودیم؛ متاسفانه در زمینه تجاری سازی عقب هستیم. قانون جهش تولید دانش بنیان هم یکی از ابزارهایی است که به توسعه تجاری سازی در این حوزه کمک می کند. دولت بر اجرایی شدن این قانون اهتمام جدی دارد و آیین نامه های آن هم مصوب شده است. سعی می کنیم این کار را با کمک دولت و سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تسریع کنیم.

به گفته دهنوی، مردم باید اثر محصول دانش بنیان را در سفره ها و زندگی خود ببینند و امیدواریم هر چه در حوزه تولید علم پایه ها و مفاهیم اصلی فناوری موفق بودیم در تجاری سازی هم موفق شویم و به قله ها برسیم.

وی همچنین بیان کرد: برای افزایش صادرات محصولات دانش بنین باید به دنبال ارتقای کیفیت این محصولات باشیم. با این کار خود به خود کیفیت محصولات بیشتر می شود.

سیزدهمین نمایشگاه فناوری نانو از امروز شنبه ۹ مهرماه تا ۱۲ مهرماه از ساعت ۸ تا ۱۵ در سالن های ۵، ۶ و ۴۴ خلیج فارس در حال برگزاری است.