زلفی‌گل

وزیر علوم: در آزمون سراسری امسال ۷۰۰۰ ظرفیت بورسیه صنعتی برای انتخاب رشته اعلام شد

وزیر علوم گفت: امسال در دفترچه کنکور حدود ۷۰۰۰ بورسیه آمده که رتبه‌های برتر کنکور می‌توانند آن را انتخاب و طی تحصیل حقوق دریافت کنند و بعد از فارع‌التحصیلی تضمین شغل داشته باشند.

به گزارش کارآفرینان موفق به نقل از ایسنا همدان، دکتر محمدعلی زلفی‌گل، روز جمعه سوم شهریور در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه شهر همدان، اظهار کرد: اگر امنیت و آسایشی داریم و در کمال امنیت و آرامش زندگی می‌کنیم و فعالیت‌های شغلی، اجتماعی و فرهنگی تداوم دارد، نتیجه ازخودگذشتگی شهدا است. شهدایی که در اقصی نقاط کشور پهناور ایران جان بر کف، امنیت داخلی و خارجی را تأمین و تضمین می‌کنند.

وی مطرح کرد: دولت سیزدهم فعال، پویا، متحرک و پاشنه کشیده است و طی دوسال گذشته ریاست جمهوری و اعضای هیأت دولت به تمامی استان‌های کشور سفر کردند و بعد از اتمام دور اول سفرهای استانی که هر کدام مصوباتی را به دنبال داشتند، دور دوم سفرهای استانی نیز آغاز شده و چندین استان میزبان رئیس جمهور و هیأت دولت بودند.

زلفی‌گل با بیان اینکه این سفرها زمینه آشنایی رئیس جمهور را با نیازها، مسائل و معضلات هر منطقه آشنا خواهد کرد و هیأت دولت نیز در جریان امور منطقه‌ای قرار می‌گیرند و براساس این اطلاعات تصمیم‌سازی انجام می‌شود، اضافه کرد: در مصوبات سفرهای رئیس جمهور به استان‌های مختلف کشور سعی می‌شود مزیت‌ها و نیازهای نسبی هر منطقه مورد توجه قرار گیرد و در بحث توزیع اعتبارات و امکانات عدالت رعایت شود. شهادت می‌دهم رئیس جمهور در تصمیمات خود مبنا را منافع ملی و کار کارشناسی قرار می‌دهد.

وزیر علوم با بیان اینکه برخی اوقات جراحی‌هایی در عرصه‌های مختلف انجام می‌دهد و تبعات آن را به جان می‌خرد که حکایت از این دارد که منافع ملی و تضمین بقای نظام جمهوری اسلامی سرلوحه کار دولت مردمی سیزدهم است، ادامه داد: بحث تک‌نرخی کردن ارز و جلوگیری از توسعه اقتصاد رانتی کاری بود که این دولت انجام داد. موضوعی که طی چند دهه و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هر موقع مطرح شد، افراد از زیر انجام دادن این جراحی بزرگ شانه خالی کردند.

وی بیان کرد: امروز دولت مردمی سیزدهم به جای اتخاذ دیپلماسی التماسی در روابط بین‌الملل به دیپلماسی مقتدرانه و عالمانه روی آورده و روابطمان با خیلی از کشورهایی که در سال‌های قبل هیچ گونه روابطی با جمهوری اسلامی نداشتند، حسنه شده و امروز همین کشورها از دولتمردان ما دعوت می‌کنند و رفت و آمد صورت می‌گیرد و ارتباطات در حال گسترش است.

زلفی‌گل با بیان اینکه در این دولت تعاملات فرهنگی، اجتماعی و علمی با کشورهایی که منافع جمهوری اسلامی را به رسمیت می‌شناسند، در دستور کار قرار دارد، گفت: روابط بسیاری از کشورهای همسایه که قبلا ارتباطاتی با جمهوری اسلامی نداشتند، حسنه شده و در حال عمق بخشی است. رابطه با کشور عربستان به عنوان یکی از کشورهای اثر بخش و اثر گذار اسلامی بر اساس دیپلماسی مقتدرانه، عالمانه و عاقلانه شکل گرفته و با بسیاری از کشورهای دور و نزدیک همین شیوه در حال پیگیری است.

وی با بیان اینکه سیاست دولت مردمی برای احیای صنایعی که تعطیل شده‌اند، ویژه است، اعلام کرد: رئیس جمهور به وزرای مربوطه دستور می‌دهد که اگر صنعتی مشکل دارد باید مشکل آن را حل کرد نه اینکه با آن صنعت برخورد کرد. افرادی که در آن صنعت هستند، مقصر نبوده و شیوه راهبری یک صنعت مشکل تعطیلی است پس باید در شیوه راهبری تجدیدنظر کرد.

وزیر علوم با بیان اینکه در زمینه انرژی با تصمیمات عالمانه دولت در همه فصول نیاز انرژی هموطنان برطرف شده و مشکلی به وجود نیامده است، تصریح کرد: در وزارتخانه‌های مختلف اتفاقات بزرگی افتاده و در وزارت نفت بحث تأمین سوخت، بنزین و گاز و محصولات مختلف پتروشیمی و افتتاح پروژه‌های سنگین جزو افتخارات این دولت است. در وزارت اقتصاد منشأ فرارهای مالیاتی شناسایی و کنترل شده، صدور بیش از نیم میلیون مجوز برخط برای کسب و کار، شفافیت مالی برای شرکت‌های دولتی، رفع مشکلات بانک‌ها و رسیدن به سوددهی از اقدامات انجام شده در این وزارتخانه است.

زلفی‌گل بیان کرد: جلوگیری از گسترش استفاده از سوخت‌های فسیلی در صنعت جدی گرفته شده و وزارت صمت تصمیمات علمی و مجاهدانه ای گرفته است و استفاده از خودروهای برقی با همکاری شهرداری تهران درحال اجرا است. همچنین توسعه شهرک‌های صنعتی جدی گرفته شده و معادن تعیین تکلیف شده و در حال استفاده بهینه از معادن مختلف کشور هستیم.

وی با بیان اینکه تلاش برای ممانعت از خام فروشی در دولت مردمی سیزدهم جدی گرفته شده و استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها برای ارتباط با صنایع مختلف در دستور کار قرار دارد، گفت: در آموزش و پرورش کشور دبیران و معلمان گواهی می‌دهند بحث رتبه‌بندی معلمان که در دوره‌های قبل انجام نشده بود، با حمایت ویژه دولت اجرایی و عملیاتی شده و ساخت بیش از ۵۰۰۰ مدرسه و هنرستان طی این دوسال از کارهای بزرگ انجام شده است.

زلفی‌گل با بیان اینکه پیشرفت شبکه ملی اطلاعات در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور قابل کتمان نیست و رشد ۲۳ درصدی در این بخش مشاهده شده است، افزود: حمایت از تأسیس و گسترش سکوهای بومی در کشور انجام شده و هم‌اکنون بیش از ۴۰ میلیون کاربر، سکوهای ملی در کشور دارند و این موارد در اثر تدابیر عالمانه‌ای بوده که در دولت انجام شده است.

وی با بیان اینکه توسعه و گسترش جدی فناوری فضایی در کشور در دستور کار بوده که نتیجه آن هفت پرتاب ماهواره به فضا بوده است، ادامه داد: اتصال افزون بر ۵۰۰۰ روستا به شبکه ملی اطلاعات در کشور صورت گرفته و پنجره ملی خدمات هوشمند راه‌اندازی شده که با مدیریت وزیر جوان و جسور و جهادی اتفاق افتاده است.

زلفی‌گل با بیان اینکه در وزادت ارشاد با وجود مشکلاتی که در فصل پاییز گذشته داشتیم و با مدیریت شایسته یکی از فرزندان برومند استان همدان وزیر ارشاد اتفاقات بزرگی افتاده است، اعلام کرد: تأسیس قرارگاه محرومیت‌زدایی از فرهنگ و هنر، آموزش بیش از ۱۰۰ هزار نفر هنرجو و توانمندسازی آنها در بیش از ۲۰ استان، افزایش ۹۷ درصدی پوشش بیمه اصحاب رسانه و آغاز ساخت شهر هنر و احیای کارگروه هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی بعد از ۱۱ سال تعطیلی و توسعه اثربخشی هنر در شادی و نشاط و فرهنگ سازی جامعه از اقدامات مهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است.

وی با بیان اینکه در وزارت راه و شهرسازی کریدور شمال و جنوب تحت عنوان ایران راه شکل گرفته که یک آرزو برای کشور بوده است، تصریح کرد: واگذاری زمین برای ساخت مسکن در اکثر استان‌ها و شهرها برای تحقق نهضت ملی و مسکن نیز از اقدامات مهم وزارت راه و شهرسازی بوده است. در وزارت بهداشت نیز اتفاقات بزرگی افتاد و در دوران شیوع کرونا دیدیم که پزشکان و پرستاران و پرسنل بهداشت جهادگونه در راستای تضمین سلامت مردم، جان عزیز را در طبق اخلاص گذاشتند و سلامت را برای مردم به ارمغان آوردند. پس از حضوری شدن آموزش و امکان فعالیت‌های عملیاتی و اجرایی با مدیریت شایسته وزیر، کارهای خوبی انجام شد.

وزیر علوم بیمه رایگان پنج دهک پایین اقتصادی جامعه، خدمات رایگان در درمان سرپایی و بستری شدن سه دهک پایین جامعه و افتتاح ۱۵ هزار تخت بیمارستان و ۲۰۰۰ خانه بهداشت طی این دو سال را از اتفاقات خوب در حوزه وزارت بهداشت برشمرد و گفت: در وزارت علوم طبق آسیب‌شناسی انجام شده از وضعیت علمی و فناوری کشور مشاهده شد که پارک علم و فناوری و مراکز رشد اثربخش مدیریت نمی‌شوند. به همین علت در نخستین اقدام معاونت فناوری و نوآوری با اخذ مجوز از سازمان اداری و استخدامی تأسیس شد.

وی با بیان اینکه برای حمایت ویژه از آموزش، پژوهش و فناوری مجوز صندوق عالی علوم، تحقیقات و فناوری گرفته شده و در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ آورده شد، اظهار کرد: در سال ۱۴۰۱ حدود ۴۰ درصد از بودجه پژوهشی شرکت‌های دولتی این صندوق واریز شد و در سال‌جاری نیز ۶۰ درصد بودجه به این صندوق واریز خواهد شد. برای استادان برجسته دانشگاه‌ها که در راستای نیاز صنایع مختلف قرارداد منعقد می‌کنند از این اعتبارات اختصاص داده می‌شود.

زلفی‌گل در بحث توزیع استعدادها اعلام کرد: بسیاری از جوانان مدال المپیاد جهانی در یک رشته خاص می‌گیرند اما در رشته دیگری تحصیل می‌کنند برای اینکه نگران آینده شغلی رشته المپیاد خود هستند. بنابراین با بنیاد ملی نخبگان تفاهم نامه‌ای منعقد شد که در رشته‌های اولویت‌دار تحصیل کنند. بورسیه شده تا بعد از مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد و دکتری به عنوان عضو هیأت علمی مشغول به کار خواهند شد.

وی با بیان اینکه امروز جمهوری اسلامی، کشورگشایی از طریق رواج علم و فناوری را در دستور کار خود قرار داده است، گفت: برای جلوگیری و ممانعت از خروج نخبگان با صنایع مختلف قراردادهایی امضاء شده و امسال در دفترچه کنکور حدود ۷۰۰۰ بورسیه برای صنعت، آموزش و پرورش، انرژی اتمی و … آمده که رتبه‌های برتر کنکور می‌توانند آن را انتخاب و طی تحصیل حقوق دریافت کنند و بعد از فارع‌التحصیلی، تضمین شغل داشته باشند.