چرا جهان نگاه ویژه‌ای به استارت‌آپ‌ها دارد؟

به گزارش مجله کارآفرینان موفق، «بررسی تاثیر استارت‌آپ بر وضعیت اقتصادی جامعه» نوشته «زهرا امینی» عنوان پژوهشی است که تاثیر استارت آپ بر وضعیت اقتصادی جامعه را به روش توصیفی و به صورت مروری مورد بررسی قرار داده است. کسب و کارها نوپا؛ موتور محرک اقتصاد جامعه استارت‌آپ رویکرد و مفهومی‌ است، که در کمتر […]

به گزارش مجله کارآفرینان موفق،

«بررسی تاثیر استارت‌آپ بر وضعیت اقتصادی جامعه» نوشته «زهرا امینی» عنوان پژوهشی است که تاثیر استارت آپ بر وضعیت اقتصادی جامعه را به روش توصیفی و به صورت مروری مورد بررسی قرار داده است.

کسب و کارها نوپا؛ موتور محرک اقتصاد جامعه
استارت‌آپ رویکرد و مفهومی‌ است، که در کمتر از یک دهه توانسته در دنیای کارآفرینی، انقلاب بزرگی ایجاد کند. از آنجایی که گستره خدماتی که این نوع از کسب‌وکارها می‌توانند به جامعه ارائه دهند، در شرایطی که کشور در آستانه حرکت در مسیر رشد اقتصادی شتابان مبتنی بر سیاست‌های ابلاغی برنامه ششم توسعه قرار دارد، به نظر می‌رسد استارت‌آپ‌های بومی بتوانند ایفاگر نقشی مهم در این راستا باشند و در پرتو سیاست‌گذاری درست و کارشناسانه، از جمله بازیگران کلیدی و مؤثّر در بهبود روند رشد شتابان مورد انتظار در برنامه ششم توسعه به شمار آیند.

هدف این کسب‌وکارها، توجه به دستاوردهای علمی و فناورانه از فرایند تولید تا بازار، پاسخگویی به نیازهای مخاطبان در محیط‌های اجتماعی _ اقتصادی است. این کسب‌وکارها حول ایده‌های نوآورانه بنا می‌شوند. ریسک‌پذیری زیاد، توان بالا برای قابلیت رشد و بازگشت سریع سرمایه و هزینه راه‌اندازی کمتر، از دیگر ویژگی‌های کسب‌وکارهای نوپا هستند.
این نوع از کسب‌وکارها نقشی اساسی در اشتغال‌زایی و افزایش تولید دارند بنابراین در رویکرد اقتصاد نوین مورد توجه قرار می‌گیرند. یکی از مهم‌ترین کارکردهایی که به واسطه خدمات کسب‌وکارهای نوپا تا حدودی محقق شده، کمک به ساماندهی نظام توزیع کالاست

تاثیر مثبت استارت‌آپ‌ها بر صنعت گردشگری و صنایع دستی
صنعت گردشگری عرصۀ دیگری است که متأثّر از ظهور استارت‌آپ‌ها، شرایط روبه رشدی یافته است. کسب‌وکارهای نوپای شکل گرفته در این حوزه می‌توانند با اقداماتی همچون حذف واسطه‌ها و تسهیل فرآیند بهره‌مندی از خدمات در این بخش، گام مؤثّری برای کاهش هزینه‌های سفر بردارند.
در شرایط کنونی، هتلداری (خدمات رزرو هتل و اقامتگاه)، خدمات مسافرتی (رزرو برخطّ بلیت)، گردشگری (فعّالیت تورها، معرّفی مکان‌ها و پیشنهاد سفر) و بازاریابی گردشگری (اطّلاع‌رسانی و تبلیغات) از جمله زمینه‌هایی هستند که تحت تأثیر حضور استارتاپ‌ها بهبود و ترقّی یافته‌اند.

در این راستا، پایگاه‌های اطّلاع‌رسانی و کسب‌وکارهای گوناگون راه‌اندازی شده‌اند و خدماتی همچون رزرو آنلاین بلیت قطار، هواپیما، رزرو هتل و اقامتگاه با قیمتی به مراتب پایین‌تر از نرخ آژانس‌های مسافرتی ارائه می‌دهند. امکان رزرو و خرید آنلاین بلیت هواپیما و قطار در لحظه و هزینه‌ای کمتر، استرداد آنلاین بلیت خریداری شده، رزرو آنلاین محل اسکان، کاهش اتلاف‌وقت و هزینه‌های اضافی از جمله خدماتی است که از طرف این کسب‌وکارها ارائه می‌شود که همگی می‌توانند در رونق بخش گردشگری نقش مهمّی ایفا کنند.

خدمت ملموس دیگری که امروزه از طرف استارت‌آپ‌ها می‌تواند به جامعه ارائه شود، کمک به رونق بازار صنایع دستی است. در همین راستا، پایگاه‌های اطلاعاتی ساخته شد که به معرفی و عرضۀ صنایع‌دستی بومی اقوام ایرانی و سوغاتی‌های محبوب در شهرهای ایران می‌پردازند و از این طریق، مانع از محصور ماندن صنایع‌دستی تولید شده توسط اقوام ایرانی می‌گردند.

گام مهم استارت‌آپ‌ها در بهبود سیستم حمل‌ونقل شهری و نظام توزیع کالا
یکی دیگراز قابلیت‌های کسب‌وکاهای نوپا، کمک به سامان‌یابی سیستم حمل‌ونقل شهری و بین شهری است. استارت‌آپ‌ها با ارائۀ خدمات حمل‌ونقل مسافران و کالاها، با کیفیتی به مراتب بالاتر از خدمات آژانس‌های سنتی، فعّالیت می‌کنند. از جمله مزایای استارت‌آپ‌های این حوزه نسبت به کسب‌وکارهای سنّتی آن (آژانس‌ها و پیک‌های تلفنی)، می‌توان به مقرون به‌صرفه‌بودن نسبت به آژانس‌ها و پیک‌ها، امکان ارزشیابی کیفیت خدمات ارائه شده توسط مشتریان و نمره‌دهی به رانندگان، امکان تخمین زمان رسیدن تاکسی به مبداء و مقصد توسّط مسافر، امکان پرداخت برخطّ هزینه حمل‌ونقل و ارائۀ نقشه برخطّ ترافیک به منظور آگاهی رانندگان از مسیرهای شلوغ و پرترافیک اشاره کرد. این مزایا می‌توانند خلأ ناکارآمدی‌های سیستم‌های سنّتی را برطرف ساخته و سطح کیفی خدمات این حوزه را ارتقا بخشد.

یکی دیگر از مهم‌ترین کارکردهایی که به واسطه خدمات کسب‌وکارهای نوپا تا حدودی محقق شده، کمک به ساماندهی نظام توزیع کالاست. شفاف‌سازی و تسهیل فرآیند خرید، امکان بازگشت آنی محصول در صورت عدم تطابق با خواست مشتری، مقایسۀ قیمت و کیفیّت کالاها، شفاف‌تر بودن وضعیت مالی فروشگاه نسبت به فروشگاه‌های فیزیکی و ایجاد ظرفیتی جدید برای مبارزه با قاچاق کالا، از جمله قابلیت‌هایی است که استارت‌آپ‌ها از آن برخوردارند.

در صورت بهره‌گیری از قابلیت‌های استارت‌آپ‌ها، اقدام مؤثری در بهبود نظام توزیع کالا انجام خواهد گرفت. فروشگاه‌های اینترنتی علاوه بر فروش کالا، امکان بررسی، نقد و ارزشیابی کالاها را نیز برای مشتریان خود فراهم می‌کنند. همچنین کمک به تثبیت تدریجی قیمت کالا در بازار، خدمت دیگری است که می‌تواند به مرور زمان توسط چنین وبسایت‌هایی ارائه شود. یعنی، هنگامی که قیمت یک کالا در فروشگاه‌های اینترنتی در سطح معیّنی باشد، توزیع‌کنندگان خُرد در بازار فیزیکی برای حفظ مشتریان خود، باید قیمت‌ها را در آن سطح یا حتی پایین‌تر حفظ کنند. بر این اساس، نوسان‌های بازار و گرانفروشی می‌تواند تا حدودی کاهش یابد.

کسب‌وکارهای نوپا با وجود اندازه کوچک و منحصربودن به حوزه خاصی از تولیدها یا خدمات، در آینده بخش بزرگی از گردش مالی اقتصادی در دنیا را به خود اختصاص خواهند دادنتیجه
کسب‌وکارهای نوپا با وجود اندازه کوچک و منحصربودن به حوزه خاصی از تولیدها یا خدمات، در آینده بخش بزرگی از گردش مالی اقتصادی در دنیا را به خود اختصاص خواهند داد. همین مساله سبب شده تا دولت‌ها، نهادها و شرکت‌های بزرگ در جهان، به رصد فعالیت‌ها و تحلیل فرآیند موفقیت استارت‌آپ‌ها بپردازند.
همچنین با توجه به حوزه‌های گسترده خدمات و نوآوری‌های روزافزون استارت‌آپ‌ها، می‌توان نقش قابل توجهی را در ارائۀ بهتر خدمات در سطح جامعه برای آنها متصور بود. آنها می‌توانند در حوزه‌های گوناگون به ادارۀ بهتر جامعه کمک کنند و بسیاری از نظام‌های ناکارآمد سنتی را بهبود بخشند.

پی‌نوشت

۱. بررسی تاثیر استارت‌آپ بر وضعیت اقتصادی جامعه، زهرا امینی، همایش بهبود و بازسازی سازمان‌ها و کسب‌وکارها، دوره ۱، شهریور ۱۳۹۹.