کاهش آمار بیکاری فارغ التحصیلان در سال ۱۴۰۲

معاون اشتغال و کار آفرینی وزارت کار و تعاون دلایل مهم بیکار بودن فارغ التحصیلان را تشریح کرد و از کاهش آمار بیکاری فارغ‌التحصیلان خبر داد.

 

معاون اشتغال و کار آفرینی وزارت کار و تعاون دلایل مهم بیکار بودن فارغ التحصیلان را تشریح کرد و از کاهش آمار بیکاری فارغ‌التحصیلان خبر داد.

در حاشیه نشست سیزدهمین نمایشگاه کار دانشگاه صنعتی شریف ، محمود کریمی بیراوند معاون اشتغال و کار آفرینی وزارت کار و تعاون ضمن خوشامدگویی از حضار این نمایشگاه ودست اندرکاران این مجموعه تشکر کرد.

وی افزود: راه اندازی این نمایشگاه‌ یک فرصت مناسبی را برای کارجویان و صاحبان شغلی فراهم کرد. از سایر دانشگاه ها هم انتظار می‌رود که مشابه این نمایشگاه‌ها در دانشگاه خود برگزار کنند.

* رسیدن به کمترین نرخ بیکاری در ۳ دهه اخیر 

کریمی بیراوندخاطرنشان کرد: بر اساس آمارهای منتشر شده سال ۱۴۰۲ مرکز آمار ما به کمترین نرخ بیکاری در ۳ دهه اخیر رسیدیم و در کانال ۷ و ۷.۹ دهم هستیم.یکی از نکات قابل توجه کاهش ۱.۲ بیکاری فارغ‌التحصیلان است.

معاون وزیر در پایان گفت: یکی از چالش‌های ما در بازار کار درحال حاضر بیکاری فارغ‌التحصیلان است که ۴۰درصد جامعه را شکل می‌دهند‌، اتفاقی که در این دولت و شرکت‌های خصوصی افتاده این است که ما در چند فصل نرخ بیکاریمان کاهشی بوده است.

* تشریح دلایل مهم بیکار بودن فارغ التحصیلان

کریمی بیرانوند تصریح کرد: یکی از دلایل مهم بیکار بودن فارغ التحصیلان در سراسر کشور ضعیف بودن بکارگیری آن‌ها است چراکه خیلی از کارفرمایان و صاحبان کار از بسیاری رشته های تحصیلی دانشگاهی و تخصص ها اطلاع ندارند و باید با برگزاری این نوع نمایشگاه ها فرصت‌ها و توانایی های علمی و فناوری را به جامعه معرفی شود.

وی ادامه داد: اینکه همه خریداران و فروشندگان بتوانند همه اطلاعات خود را نسبت به یکدیگر داشته باشند، باعث می شود یک توازن منطقی در حوزه اشتغال فارغ التحصیلان ایجاد شود.

معاون اشتغال و کارآفرینی وزارت کار : در دولت سیزدهم در فصول مختلف کاهش بیکاری فارغ التحصیلان را داشته ایم و از طرفی باید به این نکته اشاره کنم که موضوعات مرتبط با رشته‌های مختلف که زیاد مورد توجه نیستند، باید در این نوع نمایشگاه‌ها بیشتر به نمایش دربیایند چراکه موسسات و صنعت با معرفی تخصص‌ها اقدام به جذب می کنند.

وی گفت: امیدوارم در سایر نمایشگاه‌ها به این نکته که همه تخصص‌ها در رشته‌های مختلف را مورد توجه قرار دهیم، نگاه ویژه‌ای شود.

خبرنگار: فاطمه حبیبی