معاون وزیر تعاون

92 درصد بودجه آموزش و پژوهش کشور در آموزش های نظری هزینه می شود

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای گفت: 92 درصد بودجه آموزش و پژوهش در آموزش های نظری و غیر مهارتی هزینه می شود

به گزارش کارآفرینان موفق، غلامحسین حسینی نیا، امروز به مناسبت 6 مرداد، روز ملی مهارت و هفته مهارت‌آموزی در نشست خبری سازمان فنی و حرفه‌ای اعلام کرد: بر اساس برنامه پنج‌ساله‌ای که تدوین شده است، قرار است هر سال به 4 میلیون نفر آموزش مهارتی بیاموزیم که 72 درصد این آموزش‌ها توسط بخش خصوصی و در آموزشگاه‌های آزاد و مراکز جوار کارگاهی، همچنین از طریق خیرین مهارت و از طریق نذر مهارت ارائه خواهد شد.

وی همچنین با بیان اینکه قبلاً مجوزهای آموزشگاه فنی و حرفه‌ای دارای امضای طلایی بوده گفت: در دولت سیزدهم با حذف امضاهای طلایی، 22 هزار مجوز جدید آموزشگاه فنی و حرفه‌ای صادر کردیم و مسئله امضاهای طلایی حل شده است.

معاون وزیر تعاون اظهار داشت: در سفرهای استانی رئیس جمهور، 2300 میلیارد تومان طرح در زمینه مهارت‌آموزی مصوب شده، همچنین امسال هم هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح تابستانه مهارت‌آموزی مصوب شده که امیدواریم این مبالغ از سوی سازمان برنامه و بودجه و وزارت امور اقتصادی و دارایی هر چه سریع‌تر اختصاص یابد و نهضت مهارت آموزی در کشور رونق گیرد.

حسینی‌نیا افزود: به نظر من باید به هر کد ملی یک یارانه مهارتی اختصاص دهیم که این مهارت‌ها اشتغال‌پذیر باشد. در این رابطه ما 500 شغل مهارت‌محور و کم‌سرمایه‌بر شناسایی کرده‌ایم که فرد می‌تواند با کسب مهارت، با ابزار کوچک و قابل حمل درآمدی برای خود جذب کند که از یک نفر که هیات علمی دانشگاه باشد، درآمد بیشتری کسب کند.

وی اضافه کرد: دانشگاه در کشور بسیار مهم است، اما قرار نیست همه افراد از طریق دانشگاه وارد مشاغل شوند. دانشگاه اهل خودش را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌طلبد و خروجی دانشگاه هم بسیار باارزش است، اما بسیاری از افراد برای اشتغال باید مهارت بیاموزند.

حسینی‌نیا تصریح کرد: در 40 سال اول انقلاب نهضت سوادآموزی در کشور اجرا شد که کاری تحول‌گرا بود و اکنون باید نهضت مهارت‌آموزی در کشور اجرا شود و ما قصد داریم در هفته ملی مهارت روی برندسازی مهارت، ارتقاء وزن مهارت، تبدیل اشتغال از مدرک‌گرایی به مهارت‌گرایی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دنبال کنیم.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با بیان اینکه مسئله مهارت برای حل مشکل تولید و اشتغال بسیار مهم است، اظهار داشت: دولت و مجلس در این زمینه باید همکاری کنند و اساسنامه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای که بر اساس اصل 85 قانون اساسی بررسی می‌شود، امیدواریم ظرف یکی دو ماه آینده نهایی شود.

وی گفت: در کشورهای دنیا که از انقلاب صنعتی سوم به انقلاب چهارم حرکت کرده‌اند، ارزش افزوده به ازای هر نفر از 40 دلار با 11 برابر افزایش به 450 دلار رسیده و این باعث ارتقا ارزش پول ملی می‌شود و معتقدیم مهار تورم که امسال به عنوان شعار سال مطرح شده است و ارتقای ارزش پول ملی تنها با ایجاد مهارت و ارزش افزوده قابل دسترسی است.

دولت در طرح تابستانه مهارت عزم جدی دارد

وی با اشاره به اینکه دولت در طرح تابستانه عزم جدی برای این موضوع دارد و هزار میلیارد تومان اعتبار مصوب شده است که پیگیر تخصیص آن هستیم گفت: طرح تابستانه در پاسخ به مطالبات رهبری و برای نوجوانان بین 12تا 18ساله است که هدف آشنایی با مشاغل مختلف و کسب مهارت آموزی است.

حسینی نیا با بیان اینکه دولت سخاوتمندانه برای آموزش‌ها هزینه می‌کند، گفت: جزو معدود کشورهایی هستیم که آموزش‌ها را به صورت رایگان ارائه می‌کنیم.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور گفت: در سفرهای استانی رییس جمهور 2هزار و 300میلیارد تومان اعتبار برای تجهیز مراکز آموزشی فنی و حرفه‌ای به تصویب رسیده که امیدواریم تخصیص یابد.

92درصد اعتبارات آموزشی، صرف آموزش‌های نظری می‌شود

وی با بیان اینکه 92درصد اعتبارات آموزشی کشور صرف آموزش‌های نظری و هشت درصد صرف آموزش مهارتی می‌شود اظهار داشت: در این موضوع نیازمند تغییر رویکرد در این زمینه هستیم. اکنون توزیع متناسب در اختصاص بودجه نداریم که سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی باید به این موضوع توجه کنند.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای با اشاره به نام‌گذاری سال جاری، گفت: بخش مهمی از شعار سال در تحقق مهارت‌آموزی نیروی انسانی است؛ وقتی در دنیا با عبور از انقلاب صنعتی سوم به چهارم ارزش افزوده ایجاد می‌کنند، ما نیز باید در کشورمان عملیاتی کنیم و متناسب با نیازهای روز مهارت‌آموزی را ارتقا دهیم.

حسینی نیا تاکید کرد: رقبای ما بر روی مهارت آموزی سرمایه گذاری می‌کنند ما نیز این موضوع را در کشورمان مطرح کرده‌ایم، ولی راه نرفته زیادی داریم؛ دولت و مجلس باید در این راه ما را همراهی کنند که به اهداف برنامه هفتم نخواهیم رسید مگر اینکه به موضوع مهارت آموزی جوانان بیاندیشیم.

وی با بیان اینکه نهضت ملی مهارت را در سازمان فنی و حرفه‌ای دنبال می‌کنیم، گفت: نهضت سواد آموزی در چهل سال انقلاب مورد توجه قرار گرفت که نیاز است تا این نهضت ملی مهارت نیز باید پیگیری شود.

انحصار را در آموزشگاه‌های آزاد برچیدیم

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر اینکه برندسازی مهارت را دنبال می‌کنیم گفت: این موضوع را پیگیری می کنیم تا تغییر گرایش از مدرک‌گرایی به سمت مهارت آموزی اتفاق بیفتد، ضمن اینکه در این مسیر نقش حمایتی مجلس باید بیشتر باشد. اکنون مجلس کمک‌های خوبی کرده است و در تصویب قوانین و اساسنامه این سازمان اقدام کرده‌اند. ‌

حسینی نیا با بیان اینکه چهار میلیون نفر دوره سالانه آموزش خواهند دید، گفت 70درصد این آموزش‌ها از طریق بخش خصوصی ارائه می‌شود.

وی افزود: انحصار را در آموزشگاه‌های آزاد برچیدیم و مجوزهای آموزش‌گاه‌ها را صادر کردیم و هر کسی بخواهد در آموزش‌های فنی و حرفه‌ای سرمایه‌گذاری کند، از او حمایت می‌کنیم.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای با اشاره به اینکه 500شغل مهارت محور کم سرمایه بر را شناسایی کرده‌ایم، گفت: افراد می‌توانند با کمترین تجهیزات، شغلی ایجاد کرده و درآمد بیشتری کسب کنند.

حسینی نیا بیان کرد: شغل‌ها باید به جامعه شناخته شود البته دانشگاه رکن توسعه هر کشوری است، اما قرار نیست همه به دانشگاه بروند؛ بلکه مسیرهای شغلی متفاوت است، جوانان را به سمت مهارت آموزی ببریم از این رو آمادگی داریم تمام مراکز دولتی و کارگاه‌های دولتی را به بخش خصوصی واگذار کنیم تا آموزش‌ها با کیفیت بهتری ارائه شود.

توجه به دیپلماسی مهارت و ارز آوری

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای با بیان اینکه به دیپلماسی مهارت توجه ویژه ای داریم گفت: کشورهای حوزه خلیج فارس بویژه عراق و قطر و نیز همسایگان شمالی مثل ارمنستان، تاجیکستان و قرقیزستان و … فرصت های خوبی برای اعزام نیروی مهارت دیده و صدور خدمات فنی و مهندسی هستند و ما تلاش می کنیم از این فرصت ها به نحو احسن استفاده کنیم.

حسینی نیا با اشاره به موفقیت کشور پاکستان در زمینه ارزآوری از طریق اعزام نیروی مهارت دیده گفت: کشور پاکستان به اندازه رآمد نفت ایران و معادل 22 میلیارد دلار در آمد از طریق اشتغال نیروی کار خود در کشور های همسایه درآمد ارزی دارد و ما باید از این فرصت ها استفاده کنیم.

وی درباره پیوست مهارتی نیز گفت: در این زمینه تلاش های زیادی داشتیم اما هنوز به موفقیت و نتایج مطلوب نرسیده ایم و امیدواریم با تصویب اساسنامه آموزش های فنی و حرفه ای در مجلس این موضوع محقق شود.

حسینی نیا افزود: برای صدور گواهینامه مهارت نیز آمادگی داریم تا با برگزاری آزمون هایی آن را اجرایی کنیم.

استفاده از 33هزار مربی بخش خصوصی در مهارت آموزی

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به چهار هزار و 800مربی دولتی داریم، گفت: 33هزار مربی در بخش خصوصی داریم که اشتغال عظیمی ایجاد کرده است.

به گفته وی، در دولت سیزدهم به 2میلیون و 800هزار نفر دوره آموزش ارائه شده و تعداد مراکز جوار کارگاهی از 550مورد در دولت قبل به بیش از 2هزار و 700مورد در دولت سیزدهم رسیده است.

حسینی نیا با بیان اینکه هر کارخانه باید به یک مرکز جوار کارگاهی تبدیل شود، گفت: تعداد مراکز جوار کارگاهی در دولت سیزدهم افزایش یافته و متوسط اشتغال در محیط کار واقعی 82درصد است.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای با بیان اینکه بیش از 12هزار دوره آموزش مهارتی در نظر گرفته شده، برای همه ظرفیت ایجاد کرده‌ایم ادامه داد: بیشتر از نیاز متقاضیان دوره مهارتی برگزار کرده ایم، ضمن اینکه بیشتر افراد به سمت آموزش‌های مهارتی دولتی رفته‌اند که نشان می‌دهد یارانه مهارت اهمیت ویژه‌ای دارد.